קלן חצויה בשאלה מי אשם בתקיפות המיניות

לאחר סדרת התקיפות בערב השנה החדשה, כשלפחות 106 נשים הגישו במשטרה תלונות בגין תקיפה מינית ושוד, עולות קריאות למנוע מפליטים להיכנס לגרמניה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התקהלות בתחנה המרכזית בקלן, בערב השנה החדשה
התקהלות בתחנה המרכזית בקלן, בערב השנה החדשהצילום: אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

גרמניה שרויה בהלם בעקבות סדרת התקיפות המיניות שהחרידו בערב השנה החדשה את תושבי קלן. התגובות חלוקות: החל בהאשמת המשטרה, עבור בביקורת על הקורבנות, וכלה בקריאה לגרש את הפושעים הזרים או למנוע מפליטים להיכנס למדינה. התגובות בקלן משקפות את הדיון הציבורי הרחב יותר בגרמניה, הנאבקת ליישב בין השמירה על החוק והסדר הציבורי לבין תפקידה החדש כמקום מחסה עבור אלה המחפשים חיים טובים יותר.

אזרחים הקוראים לשים קץ למדיניות הדלת הפתוחה שהנהיגה הקאנצלרית אנגלה מרקל כלפי פליטים הנמלטים מאלימות ורדיפה, עטו כמוצאי שלל רב על הודעת המשטרה לפיה התוקפים היו "ממוצא ערבי או צפון אפריקאי". זאת, על אף שהרשויות ציינו כי לא ידוע אם הפושעים היו פליטים.

הרוחות סערו בעקבות הערותיה של ראשת העיר קלן הנרייטה רקר, שאמרה שנשים יכולות להגן על עצמן מפני גברים זרים ברחובות אם ישמרו על "מרחק הגדול מאורכה של זרוע". הדברים זכו לתגובות לועגות ברשתות החברתיות וגולשים ציינו כי היא הטילה בדבריה את האחריות על הקורבנות עצמם.

לפחות 106 נשים הגישו במשטרה תלונות בגין תקיפה מינית ושוד שאירעו במהלך חגיגות ליל השנה החדשה, כך מסרו הרשויות, כולל שני מקרי אונס.

תגובותיהם של המתנגדים למדיניות קליטת הפליטים של מרקל לא איחרו לבוא. "לכאן תוביל אותנו מדיניות ההגירה הבלתי אחראית של מרקל", הכריז תורסטן קרמר ממפלגת הימין הקיצוני ProNRW, שהפגינה בחזית תחנת הרכבת המרכזית של קלן, זירת התקיפות. "יהיו מאבקים על משאבים, ועימותים קשים בהרבה מאלה שראינו ערב השנה החדשה", אמר.

קולותיהם של חבריו להפגנה — פחות מעשרה — החרישו בקול צעקות המפגינים בצד השני, שקראו סיסמאות דוגמת: "מזרח או מערב, צריך לחסל את המגיפה הנאצית".

גרמניה היתה אחת המדינות היחידות שקיבלה בזרועות פתוחות את זרם הפליטים שהגיע לאירופה בשנה שחלפה. גרמנים רבים הריעו בשמחה לעבר הסורים, האפגנים והעיראקים המותשים שהגיעו בקיץ שעבר ברכבות ממינכן, מפרנקפורט ומהמבורג, ועשרות אלפים התנדבו לסייע לבאים.

הציבור שעקב ודאג בנוגע ליחס לו זוכות המתלוננות, הביע זעם בעקבות תשובתה של ראשת העיר רקר ביום שלישי לשאלה כיצד יכולות נשים להגן על עצמן. "תמיד יש אפשרות לשמור על מרחק מסוים מזרים, יותר מטחווי זרוע", אמרה.

ברשתות הציבוריות נמתחה ביקורת נוקבת על דבריה של ראשת העיר, שנכנסה לתפקידה לפני פחות מחודש. הגולשים ראו בדברים הטחת אשמה בנשים המותקפות, וטענו שעצתה מגוחכת ולא ניתנת ליישום ברחובות ההומים מאדם בערב ראש השנה.

ביום רביעי אמרה רקר שהיא מתחרטת אם דבריה הובנו שלא כהלכה, וכי הם נאמרו ביחס לתוכנית קיימת למניעת תקיפות וייעוץ בתגובה לשאלת עיתונאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ