דו"ח על התקיפות המיניות בקלן: השוטרים היו המומים והתקשו להשתלט על התוקפים

דו"ח שהודלף חושף כי השוטרים לא הצליחו להרחיק גברים שתקפו עוברי אורח. בעקבות הביקורת מפקד משטרת קלן הודח מתפקידו. משרד הפנים הגרמני: זוהו 31 מהתוקפים, 18 מהם מבקשי מקלט

גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן ורויטרס

דו"ח של משטרת גרמניה שהודלף לעיתון הגרמני בילד חושף כי המשטרה היתה המומה והתקשתה להשיג שליטה לאחר שגילתה על התקיפות המיניות שהתרחשו בערב השנה החדשה מחוץ לתחנת הרכבת המרכזית בעיר קלן.

לפי הדו"ח, בשעה שיותר ממאה נשים הגישו תלונות על תקיפות מיניות ושוד, בהן שתיים שהתלוננו על אונס, "השוטרים שהיו בשטח לא הצליחו להשיג שליטה על כל התקיפות והעבירות שאירעו באותו זמן והיו רבות משניתן היה להשתלט על כולן", כתב שוטר בכיר בדו"ח, שתיאר את הזירה אליה הגיעו השוטרים. בדו"ח נכתב כי הנשים שהותקפו התקשו להימלט מתוקפיהן או להתרחק מאזור התחנה "באופן שקשה לתאר".

שוטרים מחוץ לתחנת הרכבת המרכזית בקלן, שלשוםצילום: אי־אף־פי

לפי הדו"ח, "בכיכר מחוץ לתחנה היו כמה אלפי גברים פליטים שירו זיקוקים וזרקו בקבוקים באופן אקראי על העוברים ושבים. אפילו לאחר שהשוטרים הגיעו למקום, הם לא הצליחו להרחיק את ההמון ולעצור את מעשיהם". השוטרים שניסו לפזר את הכיכר ספגו מטח של זיקוקים ובקבוקים.

במקביל, מפקד משטרת קלן, וולפגנג אלברס, הודח היום מתפקידו בעקבות הביקורת סביב התנהלות המשטרה במהלך התקיפות. אלברס קיבל את הידיעה על הדחתו משר הפנים במדינת המחוז נורדריין וֵסטפאליה שבה נמצאת קלן. השר, ראלף ג'אגר אמר לו כי הוא ייאלץ לצאת לפרישה מוקדמת.

דובר משרד הפנים הגרמני, טוביאס פלאט, הודיע היום כי המשטרה זיהתה 31 מהתוקפים בקלן, בהם ישנם 18 מבקשי מקלט בגרמניה. לדבריו בין ה-31 החשודים שתוחקרו ישנם תשעה אלג'יראים, שמונה מרוקאים, חמישה איראנים וארבעה סורים. שניים אחרים הם אזרחי גרמניה, אחד עיראקי, אחד סרבי ואזרח אמריקאי.

התקיפות, שאירעו באופן דומה בעוד שמונה ערים גרמניות אחרות באותו זמן, הסעירו את גרמניה. רבים האשימו את המשטרה ואת התקשורת בניסיון לטייח את המקרים כדי להימנע מהצתת מעשי שנאה נגד פליטים ומהגרים במדינה. לדברי הנשים שהותקפו, רוב הגברים היו בעלי חזות ערבית או ממוצא צפון אפריקאי והמשטרה מסרה כי נבדק חשד שהמעורבים חברים בארגון פשע צפון אפריקאי מוכר. המבורג היא העיר השנייה שבה נרשם מספר גבוה של נשים שהתלוננו על תקיפות מיניות בערב השנה החדשה - מתוך 167 תלונות שהוגשו בסך הכל למשטרה גרמניה, 100 היו בקלן ו-53 בהמבורג.

אתמול התייחסה הקנצלרית אנגלה מרקל לראשונה לאירועים ואמרה שהם "לא מתקבלים על הדעת". לדבריה, "המחשבה שהנשים האלה היו נתונות לחסדיהם של התוקפים ללא שום הגנה היא בלתי נסבלת עבורי גם כן. חשוב שכל מה שקרה שם יהיה מונח על השולחן".

מרקל הבהירה כי תשנה את החוק בעניין גירוש זרים מהמדינה ותגדיל את מספר השוטרים. לדבריה, יש להמשיך לבחון את המדיניות בנושא גירושים כדי "להעביר מסר ברור לאנשים שלא רוצים להתאים את עצמם ולדבוק בחוקים שלנו".

מהדי לבידי, עורך דין ממוצא תוניסאי בקלן, הוא רק אחד מתוך קבוצה הולכת וגדלה של אנשים שמתעקשים כי תיאוריהן של הנשים את התוקפים הם חלקיים מאוד. "דיברתי עם לקוחות שהיו באזור התחנה ושראו שם מלבד צפון אפריקאים גם אלבנים, כורדים, מונטנגרואים, סורים ועיראקים, שהיו מעורבים במהומה", סיפר. שר המשפטים הגרמני הבהיר כי מבקש מקלט שיימצא אשם בתקיפות יגורש ככל הנראה מהמדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ