ממשלת צרפת דוחפת לשלילת אזרחות מטרוריסטים

מתנגדי היוזמה טוענים ששינוי בחוק לא ירתיע קיצונים מפגיעה בציבור, אך עלול להעמיק את השסעים בחברה. על פי הסקרים רוב הציבור תומך בשלילת אזרחות, גם אם איש אינו חושב שהצעד יועיל

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

מאז ההתקפה הקטלנית בפריז ב–13 בנובמבר ערכה משטרת צרפת אלפי חיפושים ביד קשה, ושורה של חוקים חדשים עומדת להרחיב את סמכויות משרד הפנים במדינה. אך בקרב פעילי זכויות אזרח בצרפת, החרדות הגדולות ביותר התעוררו בעקבות ההצעה לשלול את האזרחות של מורשעים בטרור בעלי אזרחות כפולה, גם אם הם ילידי צרפת.

רעיון שלילת האזרחות המקודם על ידי ראש הממשלה מנואל ואלס, סוציאליסט בעל נטיות שמרניות, פגע בגרעין האידיאלים הצרפתיים בנוגע לזכויות אזרח. במקביל מדגישה היוזמה את הדילמה בה שרויה הממשלה, הנאלצת להתמודד עם סכנה גוברת מצד טרוריסטים שנולדו וגדלו בצרפת. ההצעה לשלול את האזרחות (“Déchéance"), שנתמכת על ידי הימין וחלק גדול מהאזרחים, מעוררת פולמוס חריף בצרפת ומכעיסה את השמאל, כולל רבים מעמיתיו של ואלס במפלגה הסוציאליסטית (PS).

טקס יום השנה למותה של שוטרת בהתקפה על ההיפר כשר בפריז, אתמולצילום: אי־פי

ואלס תיאר את החוק המוצע כ"סמלי", אך מבקריו חוששים שהוא יעמיק את הסדקים בחברה הצרפתית מאחר והוא עלול ליצור שני סוגי אזרחים. לרוב מסתייגים הסוציאליסטים מאוד מהבחנות בין אזרחים צרפתים, אמר פטריק וייל, היסטוריון צרפתי מוביל בתחום ההגירה. לדבריו, "עקרון השוויון הוא אחד מעמודי התווך של הזהות הצרפתית. העובדה שוואלס רוצה להבדיל בין אזרחים צרפתים יוצרת צונאמי. זוהי התנתקות נוראה מהעקרונות הבסיסיים של הרפובליקה".

מתנגדי היוזמה טוענים ששינוי בחוק לא ירתיע טרוריסטים פוטנציאליים, שכן איש אינו מדמיין מצב שבו מחבל מתאבד לא ילחץ על הכפתור מחשש שיאבד את אזרחותו. רוב הטרוריסטים שרצחו 130 בני אדם בסדרת הפיגועים בפריז ב–13 בנובמבר היו צרפתים, ולא היו בהם בעלי אזרחות כפולה. אך הממשלה הסוציאליסטית בראשות הנשיא פרנסואה הולנד וראש הממשלה ואלס כה להוטה להפגין קשיחות, שמאז הפיגועים היא מתקרבת על קצות אצבעותיה אל הימין, זאת בשל הצורך להרגיע את הציבור העצבני, לחזק את קמפיין הבחירות לנשיאות ולהחליש את הימין הקיצוני. "אתה צרפתי משום שאתה דוגל בקהילה", אמר ואלס בשבוע שעבר בריאיון טלוויזיוני. "הצעד החריף הזה מתייחס לטרוריסטים שהורשעו בפשעים חמורים במיוחד, ומשום שהם הפרו את החוזה. זו דרך לגבש את האמנה הלאומית", הוסיף ראש הממשלה.

רפורמה חוקתית, שתכלול את הצעת שלילת האזרחות, אמורה לעלות לדיון בפרלמנט בתחילת החודש הבא. אך ככל שמתקרב תאריך הדיון ממלאים פוליטיקאים, אקדמאים ועיתונאים את התקשורת המקומית בגינויים חריפים, בטענה שההצעה מנוגדת לעקרונות הצרפתיים. אחדים מהם אף תיארו אותה כהדים לתקופה האפלה של משטר וישי. כך, ראשת העיר פריז, אן הידלגו מהמפלגה הסוציאליסטית אמרה שהרעיון "הכעיס" ו"הטריף" אותה. ז'אן־לוק מלנשון, מראשי השמאל הקיצוני, אמר שהוא חש "בחילה". הכלכלן והסופר תומא פיקטי אמר לעיתון ליברסיון כי הממשלה מוסיפה "קלון" ל"חוסר יעילות". תגובת הציבור היתה עם זאת פחות לוהטת – מסקרי דעת קהל עולה שהרוב הגדול של הצרפתים תומך בשלילת אזרחות מטרוריסטים ילידי צרפת, גם אם איש אינו חושב שצעד זה עשוי להועיל.

אופוזיציית הימין ומפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית (FN) הימנית קיצונית הסכימו בחמיצות להצעת הממשלה וטענו שהרעיון היה שלהם. אכן, חלק גדול מההתנגדות בשמאל נובע מהעובדה שההצעה מבוססת על רעיון ימני קיצוני, כפי שהודו סוציאליסטים רבים בכנות. אך על אף ההתנגדות בשמאל, הממשלה הודיעה שלא תחזור בה, אולי משום שהיא עוקבת אחר סקרי דעת הקהל המבוהל טוב יותר מראשי המפלגה הסוציאליסטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"