מבוי סתום: הסוציאליסטים נכשלו בשנית בהרכבת ממשלה בספרד

בפעם הראשונה מאז שבה הדמוקרטיה לספרד בשנות השבעים, נכשל מנהיג פוליטי פעמיים בהצבעת אמון להקמת קואליציה חדשה. ללא פתרון, יילכו הספרדים לבחירות חוזרות ביוני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיג הסוציאליסטים בספרד פדרו סאנצ'ס (משמאל) בדיון בפרלמנט
מנהיג הסוציאליסטים בספרד פדרו סאנצ'ס (משמאל) בדיון בפרלמנטצילום: אי־אף־פי
רויטרס

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית בספרד, פדרו סאנצ'ס, נכשל ביום שישי בשנית לקבל את אמון הפרלמנט ולהקים ממשלה חדשה. כתוצאה מכך, עומד להתחיל בספרד סיבוב שיחות חדש של מגעים קואליציוניים.

בעשרת השבועות האחרונים לא הצליחו המפלגות לפרוץ את המבוי הסתום שנוצר בעקבות תוצאות הבחירות לפרלמנט. למפלגות נותרו רק חודשיים לפני שיוכרז על בחירות חוזרות. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של ספרד שבה מובס מנהיג מפלגה בניסיונו השני להשיג את אמון הפרלמנט. רק 131 מתוך 350 המחוקקים הצביעו בעד הקואליציה שהציע סאנצ'ס.

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית בספרד פדרו סאנצ'סצילום: אי־אף־פי

המפלגות בספרד מקיימות מגעים חסרי תכלית להקמת ממשלה מאז הבחירות בדצמבר, שתוצאותיהן הביאו לידי ביטוי את עייפותם של האזרחים מהצנע ומהשחיתות. רבים מהמצביעים נטשו את שתי המפלגות הגדולות והמסורתיות והצביעו בעד מפלגות חדשות. השיחות הקואליציוניות הידרדרו לעתים קרובות להתקפות ארסיות והבליטו את המתח בין הימין והשמאל, אולם הן חייבות להימשך.

כמו ביום רביעי שעבר, כשסאנצ'ס הובס בהצבעה הראשונה, יצרה מפלגתו השמרנית של ראש הממשלה בפועל, מריאנו רחוי, חזית עם המפלגה החדשה פודמוס, המתנגדת לצעדי הצנע, ועם חמש מפלגות קטנות יותר. בעד ממשלתו של סאנצ'ס הצביעו חברי מפלגת "סיודאדאנוס", המצדדת בקהילה העסקית, ומפלגה קטנה מהאיים הקנריים. סאנצ'ס ניסה עד לרגע האחרון לחזר אחרי פודמוס בתקווה להצטרף אותה לקואליציה שלו, אך מנהיג המפלגה, פבלו איגלסיאס, התעקש על קואליציה של מפלגות שמאלניות בלבד.

"אמשיך להשתדל להשיג את הרוב שנחוץ למדינה", אמר סאנצ'ס לעיתונאים אחרי ההצבעה. "פבלו איגלסיאס בגד בבוחרים של מפלגתו והוא אחראי לעובדה שרחוי ממשיך לכהן כראש ממשלה". עוד לפני ההצבעה השווה איגלסיאס את חילוקי הדעות בינו לבין הסוציאליסטים למריבה בין אוהבים, ואמר שסנצ'ס צריך לאמץ את שאר מפלגות השמאל כדי לקבל רוב של 176 מושבים בפרלמנט. קואליציה בין הסוציאליסטים לפודמוס תצטרך להתבסס על המפלגה הקומוניסטית לשעבר Izquierda Unida וארבע מפלגות אזוריות מהחבל הבאסקי ומקטלוניה. אלא שכל המפלגות הללו הצביעו נגד סנצ'ס בשבוע שעבר.

ראש ממשלת ספרד בפועל מריאנו רחויצילום: אי־אף־פי

רחוי כינה את הקואליציה המוצעת בין הסוציאליסטים לסיודאדאנוס "פארסה", ואמר שהיא מהווה איום על האינטרס הלאומי משום שהיא שואפת לבטל רפורמות שממשלתו עשתה בארבע השנים האחרונות. "הוא בזבז את הזמן שלנו, עורר תקוות שווא והונה אותנו", אמר ראש הממשלה בפועל לפני ההצבעה. גם ניסיונותיו של רחוי להרכיב קואליציה העלו עד כה חרס, אולם הוא הדגיש כי בכוונתו לחדש את המאמצים להקים קואליציה גדולה של מפלגות מרכז–שמאל ומרכז–ימין בראשותו.

היתה זו כאמור הפעם הראשונה שמועמד לראשות הממשלה נכשל בשתי הצבעות אמון מאז שובה של ספרד לדמוקרטיה באמצע שנות ה–70 של המאה הקודמת. כתוצאה מכך, חייבות המפלגות לכונן רוב חלופי לפני 2 במאי. בתאריך זה, הפרלמנט יפוזר ואזרחי ספרד יצטרכו לשוב לקלפיות, כנראה ב–26 ביוני. פרשנים אומרים כי הסיכוי שתרחיש זה יתגשם מתגבר והולך. בחירות חדשות יעמידו בספק את יכולתה של ספרד להתמיד בצמיחה כלכלית ולשקם את נזקי משבר הנדל"ן.

לואיס אוריולס, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קרלוס השלישי במדריד, העריך כי סביר שרחוי לא יזכה בתמיכת מפלגות אחרות, מאחר שגם מפלגתו וגם הסוציאליסטים מסרבים לחרוג מהקווים האדומים שלהם. "אנחנו קרובים יותר לבחירות חדשות מאשר להסכם", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ