האיחוד האירופי יציע לטורקיה עוד 3 מיליארד אירו בתמורה לקליטת פליטים

על פי טיוטת הסכם בנושא, אנקרה תקלוט פליטים ללא אשרות מיוון. עבור כל סורי במעמד זה יקבל האיחוד מטורקיה פליט סורי שמעמדו הוכר. בנוסף דורשת אנקרה לקדם הקלות במתן ויזות לאיחוד לאזרחיה

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחנה אוהלים מאולתר של פליטים שנתקעו בצפון יוון בגבול עם מקדוניה, אתמול
מחנה אוהלים מאולתר של פליטים שנתקעו בצפון יוון בגבול עם מקדוניה, אתמולצילום: אי־אף־פי
רויטרס ו"הארץ"

האיחוד האירופי מוכן להכפיל את הסכום שיועבר לטורקיה בתמורה לסיוע בפתרון משבר הפליטים, כך עולה מטיוטת הסכם שהגיעה היום (שני) לידי סוכנות הידיעות רויטרס. בנוסף, מדינות האיחוד וטורקיה יקלוט בשטחיהן פליטים, בהתאם לתוכנית שכונתה "אחד בפנים אחד בחוץ". על פי תוכנית זו, אלפי פליטים הנמצאים באיי יוון יישלחו לטורקיה. עבור כל סורי שהוגדר כ"מהגר ׁללא אשרה" (Irregular Migrant) שתקלוט טורקיה מיוון, תקבל אירופה מטורקיה פליט סורי שמעמדו הוכר באופן רשמי.

היום התכנסו מנהיגי מדינות האיחוד עם ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו בבריסל במטרה להגיע להסכם עם אנקרה על קליטתם של פליטים בשטחה וכדי למצוא פתרון למשבר ביבשת. לפי הטיוטה, האיחוד מוכן להעביר לטורקיה שלושה מיליארד אירו, על פני שלוש שנים, זאת כדי לסייע לאנקרה במתן מחסה לסורים. בכך מכפילה בריסל את הסכום שהוצע לטורקיה בחודש נובמבר אשתקד עבור השתתפותה בפתרון המשבר – שישה מיליארד אירו סך הכל.

ראש ממשלת טורקיה דבוטולו (שורה ראשונה, שני משמאל) ומנהיגי האיחוד, בבריסל היוםצילום: אי־פי

אולם טורקיה דורשת בנוסף למענק הכספי, גם להקדים, לכל המאוחר עד סוף חודש יוני, את ההקלות במתן אשרות לאזרחים טורקים שרוצים להיכנס לאזור שנגן, כפי שהבטיח האיחוד. ההצעה דנה גם באפשרות שהאיחוד האירופי וטורקיה ישתפו פעולה בכל ניסיון להקים רצועת ביטחון הומניטארית בתוך סוריה.

ראש הממשלה דבוטולו הבטיח לסייע במאבק נגד מבריחי הפליטים ואמר כי השיחות נועדו "לסייע לפליטים, לרדוף אחר מבריחיהם ולהוביל לעידן חדש ביחסים בין בריסל לבין אנקרה". טורקיה מעוניינת לחדש בתמורה לחתימה על ההסכם גם את המשא ומתן על הצטרפותה לגוש האירופי, שכתנאי דורש מאנקרה לערוך רפורמות דמוקרטיות.

עם זאת, ההשתלטות האלימה של השלטון על עיתון האופוזיציה "זאמאן" והמבצע הצבאי נגד כוחות כורדיים בדרום-מזרח המדינה, מעלים ספקות בנוגע לנכונות טורקיה לצעוד בכיוון זה.

בסוף השבוע התאספו פעילים מול משרדי זאמאן באיסטנבול בעקבות תפיסתו על ידי הרשויות והכפפתו לפאנל נאמנים שמונה על ידי בית משפט. שעות ספורות לאחר מכן ירתה המשטרה גז מדמיע והשתמשה בתותחי מים כדי לפזר את המפגינים. בהמשך פרצה המשטרה אל בניין המערכת והקימה מולו גדרות ומחסומים.

היום דווחה סוכנות הידיעות הטורקית-ממלכתית אנדולו כי בית משפט באיסטנבול מינה שלושה נאמנים מטעם המדינה לנהל גם את סוכנות הידיעות "ג'יהאן", אשר כמו העיתון זאמאן קשורה לתנועה של יריבו הפוליטי של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן מהתנועה האיסלאמית, פתהוללה גולן, החי בארה"ב. ארדואן מאשים את גולן בניסיון להפיל את ממשלתו.

פסגת האיחוד האירופי־טורקיה בבריסל התקיימה על רקע המגבלות שהטילו מדינות הבלקן, ובראשן מקדוניה, על כניסת פליטים לשטחן. נציב ההגירה של האיחוד האירופי, דמיטריס אברמופולוס, אמר בסוף השבוע כי ביוון תקועים כ-30 אלף פליטים, מהגרים ומבקשי מקלט וכי עד סוף החודש יגיעו אליה מאה אלף נוספים.

בכיר באיחוד אמר כי מנהיגי האיחוד יבחנו את ההצעות שעומדות לפתחם וימשיכו לעבוד עליהן בימים הקרובים כדי להגיע להסכם עם טורקיה. לדבריו ההצעה הטורקית הפתיעה את המנהיגים. "כמה מהמדינות אוהבות את ההצעה, אולם לא יכולות לקבל אותה באופן מידי בגלל שלא היה להן מספיק זמן. הן לא יצליחו להסכים על כל הנקודות היום", אמר הבכיר. "יש צורך בכמה הבהרות. נעבוד עליהן באופן אינטנסיבי בימים הקרובים", הוסיף.

עם זאת בכיר אחר באיחוד אמר כי נרשמה התקדמות בשיחות ועדיין ישנו סיכוי שהצדדים יגיעו לפריצת דרך ולהסכם עוד הלילה. דובר ממשלת הונגריה הבהיר כי ארצו מתנגדת לתוכנית.

בהסכם בין בריסל לאנקרה מחודש נובמבר נקבע כי טורקיה תקבל סיוע כספי בסך שלושה מיליארד דולר בתמורה לשיתוף פעולה בעניין גל ההגירה ויישוב פליטים בתחומה. עם זאת, ההסכם לא הסדיר לגמרי את מניעת יציאת סירות המהגרים ליוון, את הטיפול ברשתות ההברחה ואת שיתוף הפעולה עם נאט"ו בפטרולים בים האגאי.

זמן קצר לפני פתיחת הפסגה בבריסל אמר הנשיא ארדואן כי הוא מקווה שדבוטולו יחזור עם עוד שלושה מיליארד אירו כדי לסייע למדינה בפתרון משבר הפליטים. "הוצאנו עד היום 10 מיליארד דולר כדי לסייע לשלושה מיליון פליטים. הם הבטיחו לתת לנו שלושה מיליארד אירו אולם מאז חלפו ארבעה חודשים. אני מקווה שראש הממשלה יחזור עם הכסף הזה מבריסל", אמר היום ארדואן בנאום בשידור חי בטלוויזיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ