ג'ייסון בורק, גרדיאן

פיגוע נקמה? ראיות לתא חדש ושירותי ביטחון לא יעילים? סימן שהרשת של סאלח עבדסלאם - שתכנן את פיגועי הטרור שבוצעו בפריז בנובמבר אשתקד ונעצר בבריסל ביום שישי - עדיין מתפקדת? או אולי, בהתחשב בעובדה שיש לנו כרגע רק פרטים מעטים מאוד על אירועי היום (שלישי) בבוקר, אף אחת מההשערות האלה?

הפיצוצים בבריסל מדגישים כמה נקודות בסיסיות חשובות. הראשונה היא, כמובן, שהאיום מצד קיצונים איסלאמים באירופה עלול להתגבר ולהיחלש, אך לא ייעלם בעקבות מעצרו של אדם אחד, ויהיה מבוקש ככל שיהיה. "המכה הקשה" שהקיצונים הוכו ביום שישי, בהתאם לדבריהם של קובעי מדיניות בכירים, נראית עתה קשה פחות.

השנייה היא שגם הטרוריסטים וגם אלה שמנסים למנוע את פעילותם שואפים להיות בעלי היוזמה. יש לכך היבט מעשי ופסיכולוגי כאחד. מטרתם של ארגונים למלחמה בטרור היא להשיג מידע במהירות, כדי שיתאפשר להם לפעול ולעצור חשודים לפני שיהיה להם זמן לברר מי מביניהם נעצר ומי עלול לדבר, ועל אחת כמה וכמה שלא יוכלו לתכנן התקפה חדשה. רשתות מתפרקות במהירות תחת לחצים בלתי פוסקים, כפי שהוכח בעיראק באמצע העשור האחרון.

מטרתם של טרוריסטים היא להוכיח שהם עדיין מסוגלים להטיל אימה, לגייס חברים ולפעול באלימות. הגורם העיקרי איננו הנקמה אלא פשוט להציג יכולת מתמשכת. הם מראים שהם אולי נפגעים, אך ממשיכים להתקיים. כמו כן, ייתכן מאוד שרשת הטרור רצתה לפעול לפני שסוכנויות הביטחון יוכלו לפעול בהתאם למידע שיקבלו מעבדסלאם, שלא התאבד וייתכן שנראה בעיני חבריו לשעבר כמי שמוכן לשתף פעולה עם השלטונות.

שר החוץ הבלגי, דידייה ריינדרס, אמר ביום ראשון שעבדסלאם אמר לחוקרים שתכנן לבצע פיגוע חדש בבריסל. "הוא אמר שהיה מוכן לעשות משהו בבריסל, וייתכן שזה היה נכון משום שמצאנו הרבה נשק, נשק כבד, בחקירות הראשונות וגילינו רשת חדשה מסביבו בעיר".

ייתכן שהרשת הצליחה לפעול לפני ששירותי הביטחון חיסלו אותה, או אולי אפשר שהיא כללה שני אנשים נוספים החשודים במילוי תפקידים חשובים בפיגועי פריז ושהיו כנראה במנוסה מאז נובמבר.

מוחמד אבריני, בן 31, בלגי ממוצא מרוקאי, נעלם לאחר שמילא תפקיד מרכזי לכאורה בתכנון פיגועי נובמבר. הוא היה ידיד ילדות של עבדסלאם - משפחותיהם היו שכנות במולנבק, השכונה בבריסל שממנה יצאו כמה ממבצעי הפיגועים בפריז - ובצו המעצר הבינלאומי שהוצא נגדו לפני ארבעה חודשים הוא תואר כ"מסוכן וקרוב לוודאי חמוש".

כוחות משטרה ליד תחנת המטרו בבריסל בה אירע אחד הפיצוצים, היוםצילום: רויטרס

המשטרה מחפשת גם חשוד שעד לאחרונה היה ידוע בשם סופיאן קייאל, אך כעת טוענים חוקרים בלגים שהוא נג'ים לשראווי שבהתאם לידיעות, נסע לסוריה בפברואר 2013. בספטמבר הוא עבר במעבר הגבול בין אוסטריה להונגריה תחת שמו הבדוי בחברת עבדסלאם ומוחמד בלקעיד, אלג'ירי בן 35 שנורה למוות ביום שלישי בפשיטה משטרתית בבריסל. השלושה התחזו לתיירים שהיו בדרכם לווינה ולא עוררו חשד כלשהו.

אך סביר להניח שברשת יש עוד רבים אחרים. ברור ממשך הזמן שעבדסלאם הצליח להתחמק מהשלטונות שהוא קיבל עזרה מעשרות, ואולי עשרות רבות של אנשי קשר. זוהי המציאות של הקיצוניוּת האיסלאמית באירופה. לא מדובר בזאבים בודדים אלא במספר קטן, אך משמעותי, של אנשים המקושרים היטב בקהילותיהם או בשכונות מגוריהם.

האנשים האלה מחזיקים באותן דעות קיצוניות כמו אלה של הטרוריסטים, או לפחות הם מוכנים לתמוך בהם מתוך ידידות או קשרי משפחה או שניהם. ממחקרים עולה כי אחוז גבוה מאוד מהתוקפים מדברים עם אחרים בחוגים החברתיים הקרובים אליהם ורומזים על תוכניותיהם.

חלק מאלה שאיתם הם מדברים הולכים למשטרה. רמז מהקהילה הוא זה שהוביל כנראה את כוחות הביטחון לעבדסלאם בשבוע שעבר, בהתאם לתקשורת החברתית. אחרים שומרים את הסודות לעצמם. אחת הבעיות של כוחות הביטחון היא שאנשים, שרק תמכו בטרוריסטים בלי לבצע פעולות אלימות, יכולים להפוך במהירות ובקלות למְפַגְעים בעצמם, בנסיבות שונות, כמו מעצר חבר או קבלת פקודות ממפקדים בכירים שנמצאים אולי מחוץ למדינה.

על אף החזון הגלובלי של האידאולוגיות הקיצוניות האלה והצגת ארגונים דוגמת המדינה האיסלאמית (דאעש) ואל קאעדה כבינלאומיים, הפעילות המדוברת היא ביסודה מקומית. בעשרות השנים האחרונות כמעט כל הפיגועים באירופה בוצעו על ידי מקומיים שתקפו מטרות מקומיות בחומרים ונשק שמקורם היה מקומי. סביר להניח שכך היה גם כאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"