כשבועיים אחרי הפיגוע: נמל התעופה בבריסל ייפתח מחדש - אך במתכונת מצומצמת

שדה התעופה זבנטם יקבל בשלב ראשון רק חמישית מכמות הנוסעים שביכולתו לקלוט. בין האמצעים הביטחוניים החדשים: בדיקת מזוודות מחוץ לטרמינל, חניה מרוחקת ותצפיות על העוברים ושבים

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטרים וחיילים בלגים חמושים עומדים בצד שלט המורה על נמל התעופה בבריסל, אתמול
שוטרים וחיילים בלגים בכניסה לנמל התעופה בבריסל, אתמולצילום: רויטרס
שלמה פפירבלט
בריסל

נמל התעופה זבנטם שבבריסל צפוי להיפתח מחר (ראשון) לראשונה מאז פיגוע הטרור שביצעו אנשי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), לפני כמעט שבועיים בעיר. ההפעלה המצומצמת של שדה התעופה תימשך כמה חודשים - והוא צפוי לשוב לפעילות מלאה רק לקראת סוף השנה.

הבוקר הגיעו נציגי משרד הפנים הבלגי ונציגי ארבעת הארגונים המייצגים את אנשי הביטחון והמשטרה של נמל התעופה להסכם אשר יאפשר את פתיחתו של נמל התעופה הבינלאומי. שוטרי הנמל הודיעו שלא יסכימו לפתיחתו לפני שדרוג אמצעי הביטחון בו ואף איימו לפתוח בשביתה אם דרישותיהם לא ייענו.

השדה אמור להיות מופעל תחילה במתכונת מצומצמת לפיה יקלוט כ-20% בלבד מהנוסעים שביכולותו להכיל. זאת לאחר שהשלטונות הסכימו לתביעות השוטרים והעובדים כי יערכו בדיקות ביטחוניות לנוסעים ולמזוודות עוד בטרם הכניסה לשטח הטרמינל (במתקנים זמניים אשר הוקמו באזור שנפגע בפיצוצים). עוד הוסכם כי לא תתאפשר חניה ועצירה במרחק של פחות ממאה מטרים מבניין שדה התעופה וכי יבוצעו "תצפיות" רצופות על המגיעים לשדה. בנוסף, נקבע כי משרד הפנים יתגבר במאות שוטרים נוספים את כוח האדם העובד במקום.

הפיגועים בבירת אירופה, שבהם נהרגו 35 בני אדם, טלטלו קשות את הבלגים, הידועים כסובלניים בדרך כלל. מסקר שהתפרסם אתמול בעיתון לה סואר עולה כי 50% מהאזרחים תומכים בסגירת הגבולות למהגרים, 78% צופים שיהיו עוד פיגועים במדינה ו-40% חוששים ממלחמת אזרחים בין מוסלמים ללא מוסלמים. כמו כן, 36% סבורים שהקהילה מוסלמית "די שותפה" לפעולות הטרור. בתוך כך, 30% נמנעים מלצאת למקומות ציבוריים מאז הפיגועים, ושיעור זה מגיע ל-49% בקרב האוכלוסייה המוסלמית.

סאלח עבד א-סלאם, מתכנן הפיגועים בפריז בנובמבר האחרון, אמר כי החליט בשעתו שלא לפוצץ עצמו יחד עם שאר המחבלים בהתקפת הטרור – כך אמר אחיו ששוחח עמו בטלפון לערוץ טלוויזיה בלגי ופורסמו בסוכנות הידיעות הצרפתית. לדברי האח, מתכנן הפיגועים אמר לו כי "לו רציתי, היו עוד קורבנות רבים. למרבה המזל לא ביצעתי זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ