אנשיל פפר

בימים האחרונים הפוליטיקה הבריטית נראית כאילו חזרה לאמצע שנות ה–90. אז, בדמדומי שלטון המפלגה השמרנית, שנמשכו 18 שנה תחת מרגרט תאצ׳ר האימתנית ויורשה האפרורי ג׳ון מייג׳ור, התפוררה מפלגת הימין תחת מבול של פרסומים על שחיתויות ופרשיות מין.

תדמית המפלגה הלכה ונשחקה כשעל ספסלי האופוזיציה שממול כיכב מנהיג מפלגת הלייבור, טוני בלייר הצעיר והאנרגטי, ראש ממשלה בהמתנה. כל זה לא היה אמור לקרות לראש הממשלה הנוכחי, דיוויד קמרון, ובטח לא כשהוא ניצב בפני המבחן הפוליטי המשמעותי ביותר בקריירה שלו — משאל העם על המשך חברותה של בריטניה באיחוד האירופי. קמרון, שהצליח להכשיר את המפלגה שנתפסה כמרושעת ומנותקת, מינה צוות צעיר יחסית של פוליטיקאים מעודכנים שידעו לשחק את המשחק התקשורתי ולא היו אמורים להסתבך בשערוריות.

קמרון בפתח דאונינג 10, אתמול. רק 21% מהציבור סומכים עליו לנהל את המדיניות מול האיחוד האירופיצילום: אי־פי

הניצחון שלו בבחירות בשנה שעברה והזכייה ברוב פרלמנטרי, שהפתיעו את הסוקרים, הבטיחו לו כהונה שנייה ולכאורה גם את נאמנות חברי מפלגתו. נוסף לכך, העובדה שחברי הלייבור הפתיעו אפילו את עצמם ובחרו למנהיג המפלגה את ג׳רמי קורבין, איש שמאל קיצוני, אלמוני למרבית הציבור, בעל עמדות לא פופולריות וחסר כישורים פוליטיים, הבטיחה לכאורה ששלטונו של קמרון יישאר יציב. כל ההנחות האלה התבררו כמוטעות.

בשנה שעברה, במהלך מערכת הבחירות, הודיע קמרון שאינו מתכוון לכהן במהלך יותר משתי כהונות כראש ממשלה. הוא קיווה שהגבלת שהותו בדאונינג 10 מראש תפתור אותו מתככים מפלגתיים ותאפשר לו להשלים רפורמות שלטוניות. לאחר מכן הוא התכוון להבטיח את החלפתו במקורבו, שר האוצר ג׳ורג׳ אוסבורן. בינתיים נראה שההפך קורה.

כדי להפיס את דעתם של המתנגדים להמשך חברותה של בריטניה באיחוד האירופי, נאלץ קמרון לאפשר לכל שר וחבר פרלמנט שחפץ בכך לתמוך בקמפיין עזיבת האיחוד לקראת משאל העם שיתקיים בעוד עשרה שבועות, ב-23 ביוני. הוא לא ציפה עם זאת שכמעט מחצית מחברי הפרלמנט השמרנים ומספר שרים בכירים, ביניהם חברו הוותיק, שר המשפטים מייקל גוב, יתייצבו במחנה הנגדי. אליהם הצטרף גם ראש עיריית לונדון, בוריס ג׳ונסון, שמתכוון כנראה להתמודד על תפקיד ראש המפלגה. גם אם קמרון יצליח לשכנע את המצביעים לתמוך בהישארות באיחוד, כפי שהוא מאמין שעדיף לבריטניה, כבר קשה לצפות לכך שיצליח לאחד את מפלגתו ביום שאחרי.

השבוע הוא חזר ואמר בפרלמנט שגם אם תומכי העזיבה ינצחו במשאל העם, הוא מתכוון להישאר בתפקיד ולהוביל את המשא ומתן הסבוך עם אירופה על פרישת בריטניה. אבל לאחר הפסד מהדהד כל כך, קשה לראות כיצד קמרון ישמור על הסמכות הנדרשת להמשיך להנהיג את מפלגתו.

פרישה בריטית מאירופה תוביל באופן אוטומטי לדרישה מצד הסקוטים לקיים משאל עם נוסף על עצמאותם. המורשת של קמרון עוד עלולה להיות התפרקותה של הממלכה המאוחדת. אם ינצח, יצטרך להשקיע חודשים ארוכים, אולי אפילו שנים, באיחוד השורות. גם אם יצליח בכך, הסיכויים של יד ימינו אוסבורן לרשת אותו נמוכים.

לאחרונה קמרון נסחף לסחרור של פרסומים הנוגעים לענייניו הכלכליים. זה הגיע מכיוון לא צפוי — הדלפת ״מסמכי פנמה״ שחשפה כיצד ראשי מדינות ומקורביהם מנהלים ולעתים מסתירים את פעילותם הפיננסית הענפה במקלטי מס. שמו של קמרון אמנם לא נזכר שם אבל זה של אביו המנוח כן. קמרון האב היה מחלוצי התחום בבריטניה, ולמרות שלא היה שום חשד לעבירה על החוק במעשיו, האופן בו נחשפו תכנוני המס המשפחתיים והעברת הכספים לחשבונו של ראש הממשלה, שהתמהמה בפרסום דו״חות המס שלו, פגעו בתדמיתו הנקייה יחסית. פרשה זו הזכירה לציבור הבריטי שקמרון הוא גם בן למעמד העשיר.

שר האוצר אוסבורן נאלץ אף הוא לפרסם את היקפי נכסיו והתברר שהחברה המשפחתית בה הוא שותף לא שילמה מס כמה שנים. שוב, כל זה על פי חוק, אבל זה נראה רע. אם זה לא היה גרוע מספיק, השבוע נוספה גם שערוריית מין כשהתברר שג׳ון וויטינגדייל, שר התרבות והתקשורת, ניהל לפני שנתיים מערכת יחסים עם אישה בזנות. גם כאן לא היה שום חשד לפלילים והוא אף לא היה נשוי, אבל העובדה שהוא מכהן כשר האחראי על הרגולציה של התקשורת ושמספר עיתונים ידעו ולא פרסמו את סיפור האהבים שלו, אפשרה לאופוזיציה לטעון שהיה נתון בניגוד אינטרסים.

השלטון של קמרון עדיין יציב אבל שורת המשברים הזו פגעה באמינות הציבורית שלו בדיוק בנקודת הזמן בה הוא זקוק לאהדה ציבורית כדי להוביל את הקמפיין להישארות באיחוד האירופי. מסקר שפורסם אתמול ב'טיימס' עולה שרק 21 אחוז מהציבור הבריטי סומך על קמרון כרגע בכל הנוגע לאיחוד האירופי, פחות מקורבין (28 אחוז) וג׳ונסון (26 אחוז). כעשרים אחוזים מהציבור הבריטי עוד לא החליטו כיצד להצביע במשאל העם. לקמרון יש עשרה שבועות לשכנע אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"