בית משפט בשווייץ: אמונה דתית לא מצדיקה סירוב ללחוץ ידי מורה

בעקבות החלטה של בית ספר לפטור תלמידים מוסלמים מנגיעה באשה בניגוד לרצונם, פסק בית המשפט כי הוריהם של תלמידים שיסרבו ללחוץ ידיים של מורות ייקנסו. ארגון מוסלמי: "ההחלטה טוטליטארית"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

בית משפט בקנטון באזל שבצפון שווייץ קבעו השבוע כי אמונה דתית איננה מצדיקה סירוב ללחוץ ידי מורה. בכך, שינו רשויות הקנטון את החלטתו של בית ספר לפטור תלמידים מוסלמים מנגיעה באשה בניגוד לרצונם. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי לפי ההחלטה, הוריהם של תלמידים שיסרבו ללחוץ ידיים של מורות בבתי ספר בקנטון, עלולים להיקנס בסכום של עד 5,000 פרנקים שוויצריים. "למורה יש את הזכות לדרוש לחיצת יד", נאמר בהודעה שפרסם משרד החינוך המקומי.

בחודש שעבר התעוררה מהומה בקנטון באזל לאחר שהתגלה כי הנהלת חטיבת ביניים באחד מבתי הספר הרשתה לשני אחים סורים, בני 14 ו–15, לא ללחוץ ידי מורים. זאת, אחרי שהתלוננו כי לחיצת יד כזאת מנוגדת לאמונתם הדתית כשהמורה היא אשה, וטענו שהאיסלאם איננו מרשה מגע גופני עם בת המין הנשי פרט למקרה של בנות משפחה מקרבה ראשונה.

קמפיין אנטי-מוסלמי בשווייץ, ב-2010צילום: אי־אף־פי

כדי למנוע אפליית מורות, החליט בית הספר בתרוויל לפתור את הנערים מלחיצת ידם של כל מוריהם, בין אם אלה גברים או נשים. ההחלטה עוררה מחאות ברחבי שווייץ, שבה מסורת לחיצת ידי המורים מושרשת ונחשבת סימן לכבוד. המועצה האיסלאמית המרכזית של שווייץ (ICCS) הודיעה כי קנטון באזל חרג מסמכותו כשביטל את החלטת בית הספר, והבטיחה להיאבק בבית משפט אם ההחלטה לא תאושר מחדש. בהודעה נאמר כי אכיפת מגע גופני בין אנשים היא "טוטליטאריות".

הפדרציה של הארגונים האיסלאמים בשווייץ (IOS), שנחשבת למתונה יותר מ–ICCS, מסרה כי אין לה התנגדות למנהג לחיצת ידיים בבית הספר, אך צר לה על שהשלטונות פנו לערכאות כדי ליישב את הבעיה. "אפשר היה ליישב אותה בעדינות רבה יותר בעזרת הפדרציה של המוסלמים בבאזל, שהיתה יכולה לתווך בין הצדדים", אמר דובר הפדרציה פסקאל ג'מפרלי. לדבריו, הקנס הפוטנציאלי של 5,000 פרנקים הוא עונש קשה מאוד, שעלול לגרום לקיטוב נוסף בוויכוח.

השלטונות בבאזל הסבירו את הסיבה לפסיקה בטענה כי "להתעניינות הציבור בנושא שוויון המגדרים ושילוב של זרים יש חשיבות רבה יותר מאשר חופש האמונה של תלמידים".

הנהלת בית הספר, שפנתה לשלטונות הקנטון כדי לקבל הנחיות, הודיעה שהיא חשה הקלה. "כעת ברור כיצד להמשיך", נאמר בהודעת ההנהלה שהוסיפה כי היא תבטל את הפטור הזמני הקיים מאז תחילת שנת הלימודים בסתיו.

שלטונות הקנטון הדגישו שאם שני התלמידים, שעוררו את הוויכוח, יסרבו פעם נוספת ללחוץ ידיים, "ייושמו העונשים שנקבעו על ידי החוק". התעניינות הציבור במקרה כבר גרמה קשיים למשפחה הסורית כי התקשורת חשפה שהיא גם ביקשה לקבל אזרחות שווייצרית. בעקבות הפרשה, השלטונות הודיעו בחודש שעבר כי תהליך האזרוח של בני המשפחה הופסק לעת עתה.

אביהם של שני הנערים, אימאם סורי המתגורר בבאזל, עבר להתגורר בשווייץ ב–2001 וקיבל בה מקלט. משרד ההגירה של באזל מחפש כעת מידע נוסף על הנסיבות שבהן אושרה בקשת המקלט. שלשום הודיעו השלטונות כי אחד מבני המשפחה, שזהותו לא פורסמה, הוזהר לחדול מ"הסתה לאלימות", שעלולה להיות בעלת השלכות על תהליך האזרוח.

בעבר התרחשו בשווייץ סכסוכים דומים עם הורים מוסלמים, שדרשו כי בנותיהם ישוחררו משיעורי שחיה. במקרים אלה ההורים נקנסו. עם זאת, משפחות מוסלמיות זכו בניצחונות בבית המשפט נגד בתי ספר שרצו לאסור כיסוי פנים ברעלה.

אוכלוסיית שוויץ מונה כשמונה מיליון אנשים, מהם כ–350 אלף מוסלמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"