לראשונה מאז 1749: יש יותר גברים מנשים בשוודיה

למרות שהפער כיום נחשב קטן, ההערכות הן כי במדינה יהיה בעתיד עודף גברים. אחת הסיבות היא הגירת קטינים שהגיעו בגפם מהמזרח התיכון וצפון אפריקה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

כמי שנודעת במאבקה למען שיוויון נשים, עומדת שוודיה בפני שינוי מגדרי התופס אותה בהפתעה: בפעם הראשונה מאז החל רישום האוכלוסין במדינה ב–1749, יש יותר גברים מנשים. השוודים עוד לא יודעים מהן השלכותיו של עודף הגברים בחברה, מצב חריג במערב שבו מהוות הנשים רוב כמעט בכל המדינות. זהו אולי אות שמבשר על שינוי ביבשת נוכח העובדה שתוחלת החיים ומגמות ההגירה משנות את התמונה הדמוגרפית.

"זהי תופעה חדשה בשביל אירופה", אומר פרנצ'סקו בילארי, דמוגרף באוניברסיטת אוקספורד, המכהן כנשיא באגודה האירופית ללימודי אוכלוסין. "אנחנו החוקרים לא לגמרי מבינים את משמעותה".

גבר ואשה במדי נבחרת שוודיה בכדורגל לפני משחק ב-2013צילום: Frank Augstein/אי־פי

נקודת המפנה בשוודיה נרשמה במארס בשנה שעברה, כשהנתונים הסטטיסטיים לימדו שמספר הגברים גבוה ב–277 ממספר הנשים. הפער גדל מאז לכדי 12 אלף. אף שזה אינו פער משמעותי באוכלוסייה המונה כמעט עשרה מיליון נפש, "הגיוני" להניח שבשוודיה יהיה בעתיד עודף גברים, אומר תומאס יוהנסון, מומחה לאוכלוסין בלשכה הלאומית לסטטיסטיקה, SCB.

למרות שיעור ילודה של 105 בנים על כל 100 בנות, מספרן של הנשים באירופה היה תמיד גבוה משל הגברים, משום שתוחלת החיים שלהן ארוכה יותר. מניתוח נתונים שערכה בנושא סוכנות אי־פי עולה כי בעשורים הבאים הנשים האירופיות ימשיכו אמנם להיות רוב במרבית המדינות. ואולם, מספר הגברים על כל מאה נשים גדל בהדרגה באירופה כולה ובכמה מדינות בצפון היבשת ובמזרחה שיעור זה גדל בקצב מהיר יותר.

בנורווגיה נרשם עודף גברים ב–2011, ארבע שנים לפני שוודיה. בדנמרק ובשווייץ מתקרב היחס בין המינים לשוויון. בגרמניה, שבה מספר הגברים היה קטן באופן חריג מזה של הנשים אחרי שתי מלחמות עולם, הוא זינק מ–87 גברים על כל מאה נשים ב–1960 ל–96 בשנה שעברה. בבריטניה עלה היחס בתקופה המקבילה מ–93 ל–97, ומומחים בריטים חוזים שב–2050 הגברים יהוו רוב במדינה.

תומאס סובוטקה, מהמכון לדמוגרפיה בווינה, אומר שבאופן תיאורטי עודף הגברים יכול להגדיל את עמדת המיקוח של הנשים ולאפשר להן להיות בררניות יותר בבואן לבחור בן זוג. מאידך, הוא אומר, הן עלולות לסבול יותר מהטרדות מצד גברים מתוסכלים המתקשים למצוא בת זוג.

סטטיסטיקאים מייחסים את הגידול במספר הגברים בשוודיה להתארכות תוחלת החיים שלהם, המשיגה את זו של הנשים, אבל גם לבואם בשנים האחרונות של עשרות אלפי קטינים מהגרים, שהגיעו בגפם מאפגניסטאן, סוריה וצפון אפריקה, יש השפעה על שינוי התמונה הדמוגרפית.

עודף הגברים הגדול ביותר בשוודיה נרשם בקבוצת הגיל שבין 15 ל–19 והוא עומד על 108 בנים על כל 100 בנות. חוסר האיזון יכול לגדול השנה לכדי 115 על 100, לאחר שהשלכות הגירת השיא של מבקשי מקלט למדינה, בהם 35 אלף קטינים שהגיעו בגפם, ישתקפו בנתונים הסטטיסטיים.

ואלרי האדסון, מנהלת תוכנית לנשים, שלום וביטחון, באוניברסיטת טקסס A&M , אומרת שהנתונים הדמוגרפיים צריכים להדאיג את השוודים והיא מצביעה על מחקר שערכה בנוגע לעלייה באלימות נגד נשים ובפשעים בכלל בסביבה שבה ישנו חוסר איזון מגדרי. "מה שקורה בשוודיה הוא אחת התמורות הדמוגרפיות הדרמטיות ביותר שראיתי בתקופה כה קצרה", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"