השטפונות בפריז: מפלס הסן עלה לשיא של 34 שנה

הנהר עלה על גדותיו, הגיע לגובה של שישה מטרים והציף כבישים ורציפים. חיילים סייעו בפינוי תושבים מהפרברים הדרומיים של העיר, ועשרות יצירות הועברו ממוזיאון הלובר ומוזיאון ד'אורסיי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הצפה ליד מגדל אייפל בפריז, היום
הצפה ליד מגדל אייפל בפריז, היוםצילום: Jerome Delay/אי־פי
רויטרס

הגשמים הכבדים בפריז גרמו לעליית מפלס נהר הסן לשיא של 34 שנה. השרה לאיכות הסביבה סגולן רויאל אמרה היום (שישי) כי הסן עלה לגובה של שישה מטרים במרכז פריז והציף את גדות הנהר, כבישים רבים ועסקים הנמצאים על הרציפים, כמו גם לסגירת קו המטרו שנע במקביל לנהר. בשל ההצפות, העבירו מוזיאון הלובר ומוזיאון ד'אורסיי בפריז עשרות יצירות אמנות ומוצגים יקרי ערך אל מקום מבטחים.

ההצפות הקשות ביותר אירעו בפרברים דרומיים של הבירה, שם עזרו חיילים בפינוי תושבים. בווילנס סן ג'ורג', סמוך לנמל התעופה אורלי, חיילים ומתנדבים של הצלב האדום סייעו לתושבים שנאלצו לעזוב את בתיהם. בקורביי-אסון הסמוכה, נראו תושבים נסעו בקיאקים ברחובות המוצפים. עד כה מתו שני בני אדם בשטפונות, שנגרמו בעקבות ימים של גשמים עזים.

הלובר וד'אורסיי, המשקיפים לנהר הסן, נותרו היום סגורים לציבור. בלובר אכסנו עובדים עשרות קופסאות המכילות פסלים, כדים ויצירות אמנות יקרות ערך. ארגזים נערמו במסדרונות על רקע פסלים מהתקופה הקלאסית. ברונו ג'וליארד, סגן ראש העיר, הסביר כי "גם אם לא תהיה הצפה, ישנו נוהל אוטומטי לפינוי היצירות מאולמות תת-קרקעיים לחדרים גבוהים יותר כשמפלס הנהר חוצה את ה-5.5 מטרים".

בעוד הסן ממשיך לעלות, מפלס הנהר נותר נמוך מהשיא הקודם שנרשם ב-1910, אז עלו מי הנהר לגובה של 8.6 מטרים. גורמים רשמיים אמרו כי מפלס הנהר עשוי להגיע היום ל-6.5 מטרים והזהירו כי ייתכן שיקחו כמה שבועות עד שהמים ייסוגו, לאחר חודש מאי הגשום ביותר בצרפת זה מאה שנה. "מה שהולך להיות מכאיב אף יותר למשפחות שאיבדו את בתיהם, לבעלי החברות שאיבדו את עסקיהם ולעובדים שלא יוכלו ללכת לעבודה, הוא שירידת מפלס המים תהיה אטית מאוד", אמרה רויאל.

מכונית ששקעה בהצפה בפריז, היוםצילום: Jerome Delay/אי־פי
חילוץ אזרחים מבתיהם בעיירה ליד פריז, היוםצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ