מארק סקוט, ניו יורק טיימס

כשבתו של חוסה אנטוניו רודריגס סלאס נולדה, הוא מיהר לבשר את הבשורה — כמו הורים נרגשים רבים — ברשתות החברתיות. אך שבשונה מהורים אחרים, האב הטרי לא צייץ את החדשה בחשבון הטוויטר שלו כי אם ב–@martinajun, חשבון שיצר עבור התינוקת מרטינה. "באתי לעולם", הוא כתב.

400 אלף העוקבים של רודריגס סלאס, ראש העיירה חון השוכנת בפאתי גרנדה שבדרום ספרד, לא הופתעו. הפוליטיקאי הספרדי הקדיש את חמש השנים האחרונות להפיכת תושבי חון, שמספרם מגיע בקושי ל–3,500 איש, לקהילה הפעילה ביותר בטוויטר בכל העולם.

כיום, הרשת החברתית משמשת את תושבי העיירה, שליותר ממחצית מהם יש חשבון טוויטר, ככלי התקשורת העיקרי עם נציגי הרשות המקומית או נותני השירותים בה. כך, מי שזקוק לרופא קובע תור בטוויטר, ומי שרואה משהו חשוד מיידע את המשטרה בציוץ. "אין לנו שוטר אחד, יש לנו 3,500", אומר ראש העיירה.

תושבי חון יכולים עדיין להשתמש בדרכי התקשרות שמרניים יותר לקבלת שירותים ציבוריים, כמו מילוי טפסים בעירייה. אבל רודריגס סלאס אומר שלא רק שניהול רוב התקשורת של העיירה בטוויטר איפשר לו לחסוך 13% מתקציבה השנתי מאז 2011 — כ–380 אלף דולר, אלא גם לייסד דמוקרטיה מקוונת — באמצעותה נמצאים התושבים בקשר כמעט יומיומי עם עובדי עיריית חון. "כולם יכולים לדבר עם כולם, מתי שהם רוצים", הוא אומר, "אנחנו בטוויטר כי שם נמצאים האנשים".

ראש העיר, חוסה אנטוניו רודריגז סלאס, עם סדרת פסלונים בדמות הלוגו של טוויטרצילום: מתוך חשבון הטוויטר של ראש העיר

פוליטיקאים בכל העולם, בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, פונים מדי יום לאזרחים במיליוני ציוצים דרך טוויטר, אבל בחון משתמשים ברשת החברתית בצורה מעט שונה. הכנסת טוויטר לכל פן של החיים — כשאפילו תפריטי ארוחות הצהריים בבתי הספר בעיירה מצויצים ברשת — הופכת את חון למעבדת ניסוי, שייתכן כי גם ערים אחרות ילכו בעקבותיה ויתנו את שירותיהן דרך טוויטר.

"חון היא אי של חדשנות במגזר הציבורי", אומר ארתור מיקולייט, חוקר ששימש עד לאחרונה יועץ בתחום הדיגיטלי לארגון ה–OECD בפריז. "הם נכנסים לרשתות החברתיות כדי לשפר את השירותים הציבוריים".

רודריגס סלאס, שנבחר לראשות חון ב–2005, עוד לפני ייסוד טוויטר, אומר שהשימוש ברשת החברתית נועד להגביר את השקיפות בניהול העיירה. ב–2011, הוא הורה לכל עובדי העירייה — מהבכירים ביותר ועד למנקי הרחובות — לפתוח חשבון בטוויטר ולצייץ מדי יום על פעילותם והישגיהם.

עובדי העירייה עשו תחילה שימוש ברשת החברתית לתפעול שירותים בסיסיים, וביקשו מהתושבים לדווח על כל מפגע שנתקלו בו, כמו פנס שבור או אשפה ברחוב. בהמשך, הפעילות ברשת הוכיחה את עצמה והגבירה אגב כך את אמון התושבים. לדברי רודריגס סלאס, החל מ–2013 הפעילות המקוונת הפכה בהדרגה לחלק בלתי נפרד מהחיים בחון.

כיום יש עדיין מי שמעדיפים שעובדי העירייה יתרכזו בסיפוק השירותים העירוניים במקום לשפר את תדמיתם ברשת, אך רוב התושבים מבינים את התועלת שניתן להפיק מההתקשרות המקוונת הזו. "עכשיו אנחנו יכולים לבדוק אם הם באמת עובדים בשבילנו", אומר פאקו קסטלאנו, תושב חון שפתח באחרונה חשבון טוויטר, בעיקר כדי לעקוב אחרי עובדי ועובדות הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"