פרשנות |

צרפת מעוניינת להיפטר מבריטניה כמה שיותר מהר, ובמחיר כמה שיותר גבוה

בארמון האליזה מבינים שהדרך היחידה למנוע את סוף החלום האירופי היא להוכיח לבוחרים שההצבעה בעד העזיבה גבתה מהבריטים מחיר כבד. הירידה בשער הליש"ט היא רק אות ראשון לבאות

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרנסואה הולנד וחברי ממשלת צרפת בדיון באליזה בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה, היום
פרנסואה הולנד וחברי ממשלת צרפת בדיון באליזה בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה, היוםצילום: JACKY NAEGELEN/רויטרס
דב אלפון
פריז

בשבועיים האחרונים עבד צוות מיוחד מטעם ארמון האליזה על התרחיש הגרוע ביותר, הצבעה בריטית ברורה בעד עזיבת האיחוד האירופי. הצוות האפוקליפטי, כפי שאחד השרים כינה אותו, הורכב מפקידים ממשרדי החוץ, האוצר, ההגנה והתעשייה, והתבקש להשיב על שתי שאלות מאוד שונות: אם תרחיש האימה אכן יתממש, מה צריכה צרפת לומר, ומה צריכה צרפת לעשות.

התשובה שהם הכינו לשאלה הראשונה התבררה כבר בשעות הצהריים, כאשר הנשיא הולנד כינס תדרוך עיתונאי רשמי פחות משעתיים אחרי הודעת ההתפטרות של דיוויד קאמרון, ראש ממשלת בריטניה שהביא על אירופה את משאל העם אודות "הגירושין היקרים בהיסטוריה", כהגדרת הפייננשל טיימס. הולנד הקפיד לומר שצרפת תמשיך לנהל יחסים הדוקים עם "ידידתה בריטניה", אך מעבר לכך לא כללו דבריו שום ניסיון לצמצם את המשמעות של ההצבעה, למעשה להפך. יש בכך רמז ברור לתוכן התשובה של יועציו לשאלה השנייה, מה צרפת צריכה לעשות עכשיו.

אפשר היה למצוא רמז נוסף בהחלטות המתקרבות בהצהרה נוספת של נשיא צרפת, שעליה גם חזר כעבור שעה ראש הממשלה שלו מנואל ואלס: "מול הסכנה הברורה של כניעה לפופוליזם ולקיצוניים מכל צד, צרפת מבקשת למנוע כל עיכוב אפשרי בביצוע הפרידה שעליה החליט העם הבריטי".

ואכן, ברלין הודיעה כעבור דקות שפרנסואה הולנד יפגוש את הקנצלרית אנגלה מרקל כבר ביום שני הקרוב, עוד לפני הכינוס של מועצת אירופה ולמעשה עוד לפני הפרסום הפורמלי של תוצאות ההצבעה הבריטית. המטרה ברורה: על בריטניה להיענש בכבדות. הירידה החדה בשער הלירה שטרלינג היא רק אות ראשון לבאות; אם הממלכה המאוחדת תתפרק בעקבות השפעת ההצבעה על סקוטלנד, למשל, צרפת צפויה לזרז את הדיון בקבלתה של סקוטלנד לאיחוד האירופי.

הסיבה לקשיחות הצרפתית-גרמנית הצפויה אינה (רק) תגובה אמוציונלית, אלא סיבות פנים-אלקטוראליות. מרין לה פן, מנהיגת החזית הלאומית, פרסמה הודעה צוהלת דקות אחדות אחרי פרסום התוצאות, וגם מנהיג השמאל הקיצוני, ז'אן-לוק מלאנשון, בירך על תוצאות ההצבעה.

הדרך היחידה למנוע אפקט דומינו קטלני - תחילה בריטניה, אחריה הולנד, אחריה צרפת, ואחריה סוף החלום האירופי - היא להוכיח לבוחרים במשאלי העם הבאים שההצבעה בעד העזיבה גבתה מהמצביע הבריטי מחיר כבד. אולם גם אם הצוות האפוקליפטי הכין את כל ההמלצות בכיוון זה, למציאות הכלכלית יש דרכים משלה להזכיר שאיש לא יכול לחזות את התוצאה של ההמלצות האלה, כפי שאיש לא חזה את המצב הבלתי אפשרי שבו האיחוד האירופי נמצא בו היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ