בחירות חוזרות לנשיאות באוסטריה: מועמד הימין הקיצוני עשוי לנצח

מפלגת הימין הקיצוני הגישה ערעור על תוצאות הבחירות, שבעקבותיו נתגלו אי סדרים בהצבעה. מועמדה, נורברט הופר, הפסיד בהצבעה בפער קטן לראש מפלגת הירוקים לשעבר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

בית המשפט העליון באוסטריה ביטל היום (שישי) את תוצאות הבחירות לנשיאות, שבהן הפסיד בפער זעום מועמד הימין הקיצוני, נורברט הופר. זאת, בעקבות ערעור שהוגש על ידי מפלגתו של הופר, מפלגת החירות, לבית המשפט בטענה לאי סדרים בקיום הבחירות. בעקבות ההחלטה, צפויות להתקיים בחירות חוזרות בחודש ספטמבר או אוקטובר. הופר הפסיד בבחירות שנערכו ב-22 במאי לראש מפלגת הירוקים לשעבר, אלכסנדר ואן דר בלן, בפער הקטן מאחוז אחד.

במהלך הדיונים שנמשכו שבועיים טענו עורכי הדין של המפלגה בין היתר כי פתקי ההצבעה בדואר טופלו באופן לא חוקי ב-94 מתוך 117 מחוזות. עוד לטענתם, אלפי קולות נפתחו מוקדם מהמותר לפי תקנות הבחירות וכן, כמות מסוימת של פתקים נספרה בידי אנשים שאינם מורשים לעשות זאת. עוד טענו במפלגה, כי בידיהם ראיות לכך שאנשים שלא מלאו להם 16 שנים וכן אזרחים זרים - הורשו להצביע.

שני המועמדים בסיבוב השני לנשיאות אוסטריה, נורברט הופר (מימין) ואלכסנדר ואן דר בלן, בחודש שעבר

הודעת ראש בית המשפט לחוקה, גרהרד הולצינגר כי הוא מקבל את הערעור, שהוגש על ידי מנהיג מפלגת החירות, היינץ כריסטיאן שטארכה, פורסמה שבוע בלבד לפני כניסתו המיועדת לתפקיד של ואן דר בלן. בעקבות ביטול התוצאות, יוחלף הנשיא הנוכחי, היינץ פישר, באופן זמני בשלושה גורמים פרלמנטריים ובהם הופר.

במידה וייבחר עשוי הופר להפוך למנהיג הימין הקיצוני הראשון שעומד בראש מדינה באירופה. מפלגתו ביססה את קמפיין הבחירות שלה על החשש מפני הגירה למדינה והירידה ברמת החיים של מעמד הביניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ