אישור חוק הכליאה כיבה את תקוותם של הפליטים בהונגריה

לפי החוק שאושר בפרלמנט, כל מבקשי המקלט יועברו לרשת של מחנות מעצר חדשים וישוכנו במכולות. פליט מפקיסטאן: אנחנו לא פושעים או טרוריסטים, זאת בשורה רעה למי שמחפש זכויות אדם

רוברט טייט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוברט טייט, גרדיאן

פיאס, פליט עיראקי בן 19 שהצליח להגיע להונגריה, היה להוט בתחילה להציג לראווה את האנגלית שלו. אך אחרי ארבעה חודשים במחנה מעצר, גברו הפחד וחוסר הוודאות והוא השתתק.

על אף ששילם לשלטונות ההונגרים 1,200 אירו כדי שישלחו אותו למחנה פתוח, פיאס אמר שהוא חושש שיישלח בחזרה למעצר בהתאם לחוק החדש שעבר במדינה. לפי החוק, שהוצע על ידי ממשלתו הימנית של ראש הממשלה ויקטור אורבן ואושר שלשום ברוב מוחץ בפרלמנט ההונגרי, כל מבקשי המקלט יועברו לרשת של מחנות מעצר חדשים וישוכנו במכולות. החוק אמור להיכנס לתוקף בעוד שבוע. עורכי דין וארגונים למען זכויות האדם גינו את החמרת היחס של ממשלת הונגריה נגד הפליטים, בטענה שזו הפרה בוטה של חוקי האיחוד האירופי, וקראו למדינות החברות באיחוד לפעול.

מבקשי מקלט סמוך לגבול סרביה־הונגריה, בינוארצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

השלכות החוק החדש על פליטים כמו פיאס יהיו קשות במיוחד. הוא הגיע להונגריה אשתקד כפליט, ונשלח לאחד ממרכזי המעצר של המדינה, שמתנגדיהם מתארים אותם כ"בתי סוהר". לאחר מכן קיבל הצעה להשתחרר למרכז פתוח, בתמורה לתשלום שתואר על ידי בכירים הונגרים כ"ערבות".

מאחר שבקשתו לקבל מקלט בהונגריה עדיין לא אושרה, אם הצעת החוק הזאת תיכנס לתוקף, פיאס יילקח מביתו הנוכחי — מעון ברחוב צדדי עלוב בבודפשט — ויוחזר למחנה המעצר. זו תהיה בשבילו מכה כפולה: המחנה הפתוח שאליו נשלח לאחר ששילם את דמי הערבות היה שורה של אוהלים באזור העיר קורמנד, שבקרבת הגבול המערבי של הונגריה עם אוסטריה. ארגוני זכויות אדם אמרו שהתנאים במחנה הזה לא אנושיים, והוא מורכב משבעה אוהלים עגולים עשויים ברזנט.

פעילי זכויות אדם מגנים את התנהלות הממשלה, הגובה מהשוהים במחנות המעצר כסף בעד העברתם למקום פתוח, שבו התנאים קשים יותר. הכספים מתוארים רשמית כ"דמי ערבות", ובאופן תיאורטי יוחזרו לפליטים אם יבטיחו שלא לחצות את הגבול לחברה אחרת באיחוד האירופי.

"ממשלת הונגריה מרוויחה מכספי הערבות שהיא לוקחת מאנשים שרוצים לצאת ממרכזי המעצר הסגורים", אמרה מרתה פרדאווי, יו"ר ועדת הלסינקי בהונגריה, "ולאחר מכן מעבירה אותם למקומות כמו קורמנד, שבהם אין אפילו חימום נאות. זה ציני ומגעיל".

אחרי שהופעלו עליה לחצים, הממשלה הסכימה בחודש שעבר להעביר מקורמנד שמונה פליטים ששילמו כדי להשתחרר ממרכזי מעצר סגורים. הם הועברו למעון בבודפשט המנוהל על ידי ארגון צדקה אוונגליסטי בשם אוטאלום.

מעורבות האיחוד

לאחר ההודעה על החוק החדש, בקרב הפליטים בהוסטל אוטאלום שורר כעת חשש כבד מפני העתיד הצפוי להם, שבו פליטים ומהגרים ייעצרו ברחובות ויישלחו שוב למחנות. "אנחנו מפחדים מהממשלה ההונגרית משום שהם יכולים לקחת את המסמכים שלנו", אמר אפרידי סוהייל חאן, בן 42, פליט פקיסטאני מאזור שאליו חדרו אנשי טליבאן. מעמדו כפליט מוגן יגיע לקיצו בעוד שבועות ספורים, וגם הוא עלול להישלח למעצר אם מעמדו יישלל. "זאת בשורה רעה מאוד לפליטים ולאלה שמחפשים זכויות אדם. אנחנו לא טרוריסטים ולא פושעים. לא באתי להונגריה כדי לחפש חיים טובים, אלא משום שהיו לי בעיות בפקיסטאן".

ויקטור אורבן במסיבת עיתונאים בוורשה, פולין, בשבוע שעברצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

פרהאד עוסמאני, שנמלט מאיראן שבה לא היה זכאי לקבל אזרחות כי הוריו היו פליטים מאפגניסטאן, היה בוטה יותר בנוגע לכוונותיו: "אם ינסו לשלוח אותי לכלא, אנסה להימלט למדינה אחרת כמו אוסטריה או גרמניה".

אנדראש ראקוש, עובד בארגון הומניטרי באולטאלום, אמר כי המצב הפך להיות שאלה מוסרית לאיחוד האירופי. "אנחנו דואגים מאוד לאנשים האלה. הם כבר בצרה וזו חרפה מה שהממשלה עושה להם. אך השאלה הגדולה היא מדוע האיחוד האירופי מאפשר לזה לקרות? אם האיחוד רואה שמה שקורה בהונגריה מנוגד לערכיו, הם צריכים להפסיק את המימון לממשלה", אמר.

ראש הממשלה אורבן, שהכריז בגאון על תוכניותיו ל"מדינה ליברלית" ול"הומוגניות אתנית", טוען כי מדיניותו נגד הפליטים מגינה על הנצרות באירופה. בנאום שנשא לאחרונה הוא לגלג על מדינות המערב, הליברליות יותר, והציע לקבל פליטים מבין אזרחיהן הזועמים על גל המהגרים. "אנחנו נכניס לארצנו את הפליטים האמיתיים. גרמנים, הולנדים, צרפתים ואיטלקים, הרוצים למצוא כאן בהונגריה את אירופה שאיבדו בארצותיהם".

פעילים למען זכויות האדם אומרים שאורבן מזלזל בכוונה בחוק האירופי כדי להשאיר את סוגיית הפליטים בעין הציבור עד לבחירות הכלליות שייערכו במדינה בשנה הבאה. במקביל, הם מוסיפים, הוא שולח מסר לכ–7,000 הפליטים המקווים להגיע לאיחוד מסרביה השכנה, לא להיכנס להונגריה.

"החוק החדש גם ימנע החזרת מבקשי מקלט להונגריה בהתאם לתקנות דבלין", אמרה פרדאווי. "לפחות 29,000 עברו דרך הונגריה ב–2016, ואם מדינות אחרות באיחוד ירצו להחזיר אותם, הונגריה תיאלץ לקבל אותם. אבל כעת, בגלל החוק החדש, מדינות אירופה יאמרו ששליחתם חזרה להונגריה תהיה פגיעה קשה בזכויות האדם".

הפגיעה תהיה קשה גם בפליטים הנמצאים כיום בהונגריה. "פחדתי מהממשלה האיראנית", אמר ג'ון, פעיל איראני בן 33 למען הדמוקרטיה שהתנצר וברח מארצו ב–2014 כשהשלטונות ניסו לעצור אותו. "אבל הממשלה כאן עלולה לחסל אותי, לפגוע במשפחתי ובעבודתי. אני יכול לומר בשם כל הפליטים ומבקשי המקלט שנמצאים כאן שאנחנו מפחדים מהממשלה ההונגרית".

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?