הטורקים מאמינים שמשאל העם הוא דווקא לא משחק מכור

ביקור בקלפיות מלמד שלמרות חיבתם לתיאוריות קונספירציה, אזרחי טורקיה דווקא מאמינים שאת תוצאות ההצבעה על הרחבת כוחו של הנשיא לא ניתן לזייף. לפחות לא יותר מדי

אנשיל פפר
אנשיל פפר
איסטנבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצביעות בבית ספר בשכונת אוסקודאר באיסטנבול, היום
מצביעות בבית ספר בשכונת אוסקודאר באיסטנבול, היוםצילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט
אנשיל פפר
אנשיל פפר
איסטנבול

משאל העם על השינויים בחוקה מתקיים (ראשון) בטורקיה בשקט יחסי, חוץ מתקרית אחת במחוז דיארבקיר שבה נהרגו על פי דיווחים שני בני אדם. ההצבעה אמורה להסתיים ב-17:00 אחר הצהריים, כך שאין לבוחרים זמן להגיע בסוף היום וכבר מהשעות המוקדמות נרשם לחץ בקלפיות. בבית ספר שבצד האסיאתי של איסטנבול, על קו התפר בין השכונות אוסקודאר ואומראנייה, פועלות כ-30 קלפיות בכיתות, ומול כל אחת מהן משתרך תור של כמה עשרות בני אדם. עם זאת, ההצבעה מתנהלת במהירות: כל אזרח מקבל פתק מלבני עם שתי משבצות בצבעים לבן (כן) וחום (לא) והולך מאחורי פרגוד לסמן את אחת המשבצות.

המיקום של בית הספר, בין שכונת וילות ושיכוני פועלים, תורם לערבוב בין האוכלוסיות שמתבטא בעיקר בלבוש הנשים, שנע מכיסוי מוחלט מכף רגל ועד ראש במטפחות ושמלות שחורות ורחבות ועד ג'ינס צמוד וגופיות. מצביעה אחת צחקה כשנשאלה כיצד הצביעה: ״תראה איך אני לבושה, תבין לבד".

באופן מפתיע, לא נשמעות כמעט חשדות על פגיעה בטוהר הבחירות. הדמוקרטיה הטורקית אמנם שברירית, עם 140 עיתונאים ועשרות חברי פרלמנט וראשי ערים במעצר, אבל כמעט כל הטורקים שנשאלים על כך - בהם חברי ותומכי מפלגות האופוזיציה - מביעים אמון בכך שתהליך ההצבעה וספירת הקולות מתנהל כשורה.

עובדה זו מפתיעה בין היתר כי החברה הטורקית מורגלת בתיאוריות קונספירציה על ידיים נעלמות שבוחשות ו"מדינת צללים" המנהלת את העניינים. התיאוריות מופצות בכל מקום, כולל מלשכת הנשיא רג׳פ טייפ ארדואן, שמרבה לתלות את צרותיה של המדינה בגורמים זרים, כמו "הלובי הבינלאומי של דירוג האשראי".

נשיא טורקיה ארדואן בדרכו לקלפי באיסטנבול, היוםצילום: Uncredited/אי־פי

עם זאת, אמון הטורקים בטוהר הבחירות מוצא את ביטויו גם בדיווחים המפרסמים גופים בינלאומיים המפקחים על בחירות ברחבי העולם. גופים אלה מבקרים את האופן שבו מתייחס השלטון למפלגות האופוזיציה ולפעיליהן ואת ההגבלות על התקשורת, אבל נותנים ציונים גבוהים יחסית לניהול הקלפיות וספירת הקולות. לכן, כשזה מגיע לקלפי, התחושה היא שהמשחק לא מכור.

בבית הספר באיסטנבול מסתובבים מסביב לקלפיות משקיפים מטעם המפלגות השונות. אליף, צעירה המתנדבת כמשקיפה מטעם מפלגת האופוזיציה המרכזית CHP, אומרת: "אני מאמינה בהליך הדמוקרטיה כאן, אבל כדי להיות בטוחים, אנחנו צריכים תמיד לפקח ולבדוק".

האמון בתהליך גם נובע מהעובדה שלמרות כל מגרעותיה, הדמוקרטיה הטורקית עמדה במבחן העליון של החלפת שלטון בקולות העם, והתוצאות לא תמיד תאמו את ציפיות מפלגות השלטון שהפסידו והוחלפו. גם מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) של הנשיא ארדואן, שנמצאת בשלטון כבר 15 שנה, התאכזבה בעבר כשלא זכתה ברוב מספק לבצע שינויים חוקתיים. בבחירות שנערכו לפני שנתיים AKP לא השיגה בראשונה את הרוב הנדרש לשלטון ללא צורך בשותפות קואליציונית, בעוד המפלגה הכורדית (HDP) הפתיעה ועברה את אחוז החסימה הגבוה.

הפוליטיקאים מהאופוזיציה שחוששים לטוהר הבחירות מעדיפים לא לדבר על כך באופן גלוי. בין השאר כי הם עדיין מאמינים שיש להם סיכוי לא רע לנצח את ארדואן במשאל העם, אז למה להם להטיל ספק באמינות התוצאות. "ההצבעה בערים הגדולות מתנהלת בצורה מסודרת וכך גם הספירה. יש נציגים מכל המפלגות שמשקיפים וצריכים לחתום על הספירה בכל קלפי", מציין בכיר במפגלה הכורדית. "הבעיות קורות יותר באזורים הכפריים, שם לא תמיד אפשר לסמוך על המשקיפים ויש עסקנים פוליטיים מקומיים שיכולים לאיים על כפרים קטנים, שאם ימצאו שם קול אחד ל׳לא׳, התושבים יסבלו״, הוא אומר, ״בדרום מזרח המדינה יש בעיה נוספת של מאות אלפי אזרחים כורדים שנעקרו מבתיהם בשל הלחימה שהתחדשה ושהממשלה לא דאגה להם לקלפיות. עם זאת, התהליך בסך הכל יחסית מסודר. אני מעריך שהבעיות גורמות להטייה של לא יותר מאחוז או שניים לטובת מפלגת השלטון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ