טרור בבריטניה: לפחות שבעה הרוגים ו-48 פצועים בפיגוע בלב לונדון

שלושה מחבלים דרסו הולכי רגל בגשר לונדון ודקרו מבלים בשוק האוכל הסמוך, חמישה ימים לפני הבחירות. המשטרה ירתה למוות במחבלים, שלבשו חגורות נפץ מזוייפות. ראשת הממשלה מיי: הסובלנות כלפי הקיצונים צריכה להיפסק

גרדיאן, רויטרס, אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחד המחבלים החשודים שרוע על הרצפה לאחר שנורה בידי המשטרה
אחד המחבלים החשודים שרוע על הרצפה לאחר שנורה בידי המשטרה
גרדיאן, רויטרס, אי-פי ו"הארץ"

לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-48 נפצעו בהתקפת טרור אמש (שבת) בגשר לונדון, חמישה ימים לפני הבחירות הכלליות. על פי משטרת לונדון, הרכב ובו שלושה מחבלים דרס עוברי אורח בגשר לונדון. לאחר מכן נסעו המחבלים למתחם האוכל בורו מרקט הנמצא לא רחוק משם והחלו לדקור אזרחים. שוטרים שהגיעו למקום ירו למוות בשלושת התוקפים, שלבשו חגורות נפץ מזוייפות.

עדי ראייה אמרו לרשת BBC כי רכב מסחרי לבן האיץ לכיוון הולכי רגל על הגשר, פגע בכמה בני אדם - והתנגש בתחנת אוטובוס. כתבת ה-BBC דיווחה כי לפחות חמישה פצועים טופלו במקום. גשר לונדון נסגר לבקשת המשטרה, כמו גם שלוש תחנות רכבת תחתית באזור. עד ראייה נוסף סיפר: "הרכב נסע ישירות לעבר קבוצת אנשים. קפאתי כי לא ידעתי מה לעשות".

לאחר מכן הגיעו המחבלים, חמושים בסכינים, למתחם האוכל בורו מרקט, הסמוך לגשר לונדון, והחלו לדקור עוברי אורח וסועדים במסעדות ובפאבים, בהם שוטר תנועה שהיה בין השוטרים הראשונים שהגיעו לזירה ונדקר בפניו. שף ממסעדת דגים סמוכה סיפר: "ראיתי שני אנשים עם סכינים גדולות למטה מחוץ למסעדה. הם דקרו אנשים. שוטרים ברחו משם", סיפר. "אחד מהם הרג שני אנשים. צעקנו לו 'עצור, עצור', ואנשים זרקו עליהם כיסאות".

בהצהרה שמסרה ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בפתח מעונה בדאונינג 10 היא קראה להגביר את המאבק באיסלאם הקיצוני באינטרנט ולהבטיח שלכוחות הביטחון יהיו את כל האמצעים והסמכויות שיידרשו להם כדי להילחם בקיצונים. "בכל הנוגע להתגברות על הקיצונים והטרור דברים צריכים להשתנות". עוד הוסיפה מיי כי האלימות לא צריכה לעצור את הדמוקרטיה הבריטית, ולכן הקמפיינים שהושהו היום יחודשו מחר והבחירות ייערכו כמתוכנן ביום חמישי.

מיי נושאת דברים בפתח מעונה בלונדון, היוםצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס
אנשים מתרחקים מאזור גשר לונדון כשידיהם מעל ראשם, הלילהצילום: NEIL HALL/רויטרס

לדברי מיי, צריך להחמיר בעונשים על עבירות טרור, גם על עבירות קלות יחסית, וכך ייעשה. "יש יותר מדי סובלנות כלפי הקיצונים בארצנו. מספיק". היא הוסיפה כי מדיניות הלוחמה בטרור האיתנה של בריטניה צריכה להתקדם. מיי אמרה כי הדבר הראשון שקושר בין כל הפיגועים האחרונים בבריטניה הוא האידיאולוגיה הרשעית, המהווה עיוות של האיסלאם ושל האמת. היא הצהירה כי מאז הפיגוע בגשר ווסטמינסטר לפני חודשיים וחצי הצליחו כוחות הביטחון הבריטיים לסכל חמש מזימות טרור.

מפקדת משטרת לונדון, קרסידה דיק הודיעה הבוקר כי מניין ההרוגים עומד על שבעה וכי המשטרה, שירתה למוות בשלושה מחבלים, השתלטה על הפיגוע ועל כל מבצעיו, עם זאת, שוטרים רבים נותרו באזור. היא הוסיפה כי לא ידוע על מחבל נוסף שנמלט, וכי סיורי המשטרה ברחבי לונדון יוגברו והשוטרים יסתובבו חמושים.

גשר לונדון, הלילהצילום: Dominic Lipinski/אי־פי
אזרחים רצים לרחוב סמוך לגשר לונדון, הערבצילום: Dominic Lipinski/אי־פי
אזור גשר לונדון, הלילהצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

"בראש סדר העדיפויות שלנו אנחנו רוצים לעבוד עם שותפינו בלוחמה בטרור וסוכנויות המודיעין כדי למצוא עוד מידע על האנשים שביצעו את ההתקפה והמניע שלהם", אמרה קרסידה. היא הוסיפה כי היא מעריכה שהחוקרים ישתפו פעולה עם עמיתיהם בארה"ב.

עד ראייה בשם ג'רארד וולס סיפר לגרדיאן כי ראה את שלושת המחבלים דוקרים אשה במתחם האוכל. לדבריו, הוא זרק עליהם כיסאות, כוסות ובקבוקים בניסיון לעצור אותם. "הם התחילו להתקדם לכיווני כדי לדקור אותי", המשיך וולס, "הם דקרו את כולם. אנשים רעים, רעים".

עד ראייה נוסף, אלכס מרטינז, סיפר כי הסתתר במכולת זבל גדולה במשך חצי שעה כאשר אחר המחבלים תקף את המסעדה שבה הוא עובד כברמן. "ראיתי את המחבל עם סכין בידו ולאחר מכן ראיתי אדם אחר מתחיל לצרוח אז הבנתי שמשהו רע קורה", אמר.

"נראה היה שלתוקפים אין מושג מה הם עושים. הם היו מבוהלים והמשטרה היתה מבוהלת", סיפר עד ראייה אחר, צלם בשם גבריאל שיוטו. הוא הוסיף כי כבר היה בדרכו חזרה לביתו שעה שגבר שנמלט ממתחם האוכל צעק לעברו לברוח כי היה פיגוע. שיוטו היה זה שצילם את אחד המחבלים על הרצפה לאחר שנורה בידי השוטרים כשהוא חגור במה שנראה כחגורת נפץ מזויפת. לדברי המשטרה, המחבלים נורו למוות שמונה דקות לאחר שקריאת החירום הראשונה הגיעה למוקד.

משטרת לונדון מסרה כי תקרית נוספת שדווחה אמש, דקירה בשכונת ווקסהול, אינה קשורה למתקפת הטרור בשתי הזירות האחרות. ראשת הממשלה מיי תערוך הבוקר ישיבת חירום בממשלה. המשטרה הוסיפה כי היא תתגבר במהלך הימים הקרובים את האבטחה ברחובות הבירה.

ראש העיר לונדון, סאדיק חאן, כינה את ההתקפה "ברברית ואיומה" ואמר כי היא היתה מכוונת ובוצעה על ידי פחדנים. הוא הפציר באזרחים לעקוב אחר עמוד הטוויטר של המשטרה המקומית - שם עידכנו כי הם מודעים לדיווחים ברשתות החברתיות, וכי יפרסמו עובדות ברגע שיוכלו.

ברחבי העולם גינו מיד את הפיגוע. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ בתגובה לאירועים כי ארצו תסייע לבריטניה בכל מה שתצטרך, והוסיף כי צו ההגירה שהוא מקדם, האוסר כניסה לארה"ב משש מדינות מוסלמיות, הוא הפתרון. "עלינו להיות חכמים, דרוכים וקשוחים", כתב. "אנחנו צריכים שבית המשפט יחזיר לנו את זכויותינו. אנחנו זקוקים לצו ההגירה כרמה נוספת של ביטחון".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר בתגובה לפיגוע כי צרפת נמצאת "יותר מתמיד" לצדה של בריטניה. קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הביעה סולידאריות עם תושבי לונדון ואמרה כי היא שמעה על הפיגוע בצער רב ובתדהמה. "היום אנחנו מאוחדים ללא גבולות בצער ובאימה, אבל גם בנחישות. במלחמה נגד כל צורה של טרור אנחנו עומדים נחושים לצדה של בריטניה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, גינה את ההתקפה "הרשעית והצינית" בלונדון וקרא להגביר את המאמצים המשותפים במלחמה נגד הטרור. דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר לסוכנויות ידיעות רוסיות כי הנשיא מביע את תנחומיו לתושבי לונדון ומגנה את ההתקפה.

לפני כשבועיים נהרגו 22 בני אדם ונפצעו כ-60 בפיגוע התאבדות באולם הופעות במנצ'סטר שבצפון בריטניה. מחבל אחד היה מעורב בפיצוץ, שהתרחש בכניסה לאולם ההופעות מנצ'סטר ארנה בתום הופעה של הזמרת אריאנה גרנדה. המחבל נהרג בפיצוץ. במארס אירע פיגוע דריסה דומה בגשר ווסטמינסטר, אז נהרגו ארבעה בני אדם סמוך לבניין הפרלמנט. המחבל דרס הולכי רגל על גשר ווסטמינסטר, המשיך לעבר הפרלמנט הסמוך, דקר למוות שוטר בכניסה למתחם ונורה למוות.

ביום חמישי יתקיימו הבחירות הכלליות בבריטניה. סקרים שפורסמו מאז הפיגוע במנצ'סטר מצביעים על כך שראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ממשיכה לאבד מיתרונה על פני יריבה ג'רמי קורבין; על פי הסקר האחרון שפורסם, יתרונה הצטמצם לאחוז אחד. מיי שמה את הטרור בלב הקמפיין שלה, ובשבוע שעבר תקפה את מנהיג מפלגת הלייבור קורבין שאמר כי המלחמה בטרור אינה עובדת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?