אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס

סרטון ובו מתועד גבר במיטה עם שתי נשים, היה אחת הדוגמאות המאלפות ביותר של "קומפרומט" (kompromat), האמנות הרוסית של הפצת מידע, שמטרתו לפגוע ביריב או באויב, בהיסטוריה הרוסית העכשווית. סרטון זה, שפורסם בטלוויזיה הממלכתית ברוסיה בסוף שנות ה-90, אחראי להפלתו של המככב בו - התובע הכללי של רוסיה יורי סקורטוב, שאיבד כך את משרתו.

אמיתות הסרטון אושרה אז על ידי יורי צ'ייקה, התובע הכללי של המדינה כיום, שבגיל 66 יכול לזקוף לעצמו עבר ארוך ועשיר בקומפרומט. סקורטוב טען אז בהתמדה שהוא לא האיש שנראה בסרטון, אבל ב-1999 אמר צ'ייקה, התובע הכללי בפועל באותה שנה, כי יש "בסיס חוקי" לפתוח בחקירה. "ברוסיה", אומר תומאס ריד, מומחה לתולדות הביון בקינג קולג' בלונדון, "רואים במידע כוח, ובמידע הנחשב בעיני מישהו לפרטי ביותר, טמון כוח רב עוד יותר".

צ'ייקה הוא על פי הדיווח מקור המידע המפליל נגד הילרי קלינטון שהובטח לדונלד טראמפ הבן בפגישתו בסוף יוני עם עורכת דין רוסיה ולוביסט רוסי־אמריקאי. חרף העובדה שמוצאו בצ'ייקה, רב אמן מנוסה שעבודתו בעבר השיגה לו את משרתו בהווה, המידע שהועבר באותה הפגישה ככל הנראה לא היה מספיק עסיסי עבור טראמפ ואנשיו. טראמפ הבן אמר שעורכת הדין, נטליה וסלניצקיה, אמנם הציעה לו מידע, אך הוא "לא היה הגיוני או משמעותי".

בפרשה הנוכחית, רוב גולסטון, שארגן את הפגישה במגדל טראמפ, כתב לטראמפ הבן בדוא"ל שווסלניצקיה תספק מידע מצ'ייקה שיפגע בקלינטון. השאלה אם הדברים שנאמרו בפגישה במגדל טראמפ נפיצים כמו אותו סרטון נושן, עדיין פתוחה. אבל ניסיונו של התובע הכללי בקומפרומט בוודאי לימד אותו שמי שמשחק באש עשוי להכוות בעצמו.

כאמור, בתחילה צ'ייקה יצא נשכר מהסרטון של סקורטוב והפך לתובע הכללי בפועל ובהמשך לשר המשפטים; הוא שב למשרד התובע הכללי ב-2006, במסגרת רפורמה מקיפה בצמרת רשויות אכיפת החוק וסוכנויות הביון. אבל בתפקידו זה צ'ייקה עשה טעות מפתיעה והתחיל לחקור בהתלהבות רבה מדי את סוכנות FSB, יורשת ה-KGB.

ב-2007 הקים פוטין את הוועדה החוקרת, בה ייחקרו תיקים משפטיים בעלי הד ציבורי. כך קמה יריבה מרה של צ'ייקה וחומר בעייתי אודותיו התחיל להיחשף בציבור.

פוטין מגיע לטקס בקרמלין, בחודש שעברצילום: SPUTNIK/רויטרס

ב-2011, הוועדה האשימה את בנו, ארטיום צ'ייקה, בקשר לבתי קזינו לא חוקיים באזור מוסקבה. לא הוגש נגדו כתב אישום, אבל הפרסומים כרסמו במעמד אביו. "צ'ייקה היה רב אמן, אבל לא בכל זמן ולא בכל פרשה", אומר סטניסלב בלקובסקי, פרשן פוליטי ומייסד המכון לאסטרטגיה לאומית, גוף מחקר במוסקווה, על חלקו של התובע הכללי במלחמות קומפרומט של רוסיה.

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

בן גביר באולפן של אופירה וברקו. התעלה בעיני עצמו לדרגת קדוש

אופירה וברקו הצליחו להצית פאניקה אצל הפירומן בן גביר

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?