עופר אדרת
רויטרס

היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת הימין הקיצונית האוסטרית "מפלגת החירות" (FPÖ) - ששורשיה אנטישמיים ונאציים - צפוי להתמנות בשבוע הבא לסגן הקאנצלר האוסטרי. בתום חודשיים של מגעים קואליציוניים בין סבסטיאן קורץ, ראש מפלגת הימין-מרכז "מפלגת העם" (ÖVP), שקיבלה את מירב הקולות בבחירות לפרלמנט, ובין שטראכה, שמפלגתו הגיעה למקום השלישי בבחירות, סיכמו השניים אתמול (שישי) על הקמת קואליציה.

היום (שבת) הם יציגו את הממשלה המיועדת בפני הנשיא האוסטרי, אלכסנדר ואן דר בלן, ולאחר מכן יציגו לציבור את ההסכם הקואליציוני. הממשלה החדשה, שבראשה יעמוד קורץ, תושבע ביום שני.

דובר מפלגת העם הודיע כי מפלגתו של שטראכה תקבל בין היתר את תיקי ההגנה והפנים. יו"ר מפלגת החירות, הרברט קיכל, יתמנה לשר פנים וחבר מפלגה אחר, מריו קונסק, יהיה שר ההגנה. שטראכה יהיה סגן הקאנצלר והשר לענייני ספורט. תיק החוץ יופקד בידי שרה מקצועית, קרין קנייסל, מומחית לחוק בינלאומי ומזרח תיכון שאינה חברה במפלגה של שטראכה, אך תמונה על ידו ומטעמו.

כחלק מהסכם הקואליציוני הסכים שטראכה לוותר על יוזמת מפלגתו לערוך משאל עם על עזיבת אוסטריה את האיחוד האירופי. במסיבת עיתונאים שקיימו קורץ ושטראכה היום (שבת) הדגישו כי בכוונתם להוות חלק פעיל בהנהגת האיחוד, וכי ישימו דגש על חיזוק כוחן של הממשלות הלאומיות. מנהיגי הקואליציה, המקיימים קשר הדוק עם מפלגתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הוסיפו את הידוק היחסים בין רוסיה והמערב כאחד מיעדי הממשלה החדשה - אולם קורץ הדגיש כי תמיכתה של אוסטריה בסנקציות הכלכליות שהטיל האיחוד על רוסיה עקב התערבות ממשל פוטין באוקראינה לא תשתנה בעקבות כניסת מפלגתו של שטראכה לממשלה.

קורץ, בן 31, יהיה הפוליטיקאי הצעיר ביותר שמונה לתפקיד הקאנצלר בהיסטוריה של אוסטריה וכן המנהיג הצעיר ביותר המכהן היום במערב. בין המטרות של הממשלה החדשה בראשותו, שעליהן חזר אתמול (שישי): מאבק בגל ההגירה הבלתי חוקית וחיזוק הביטחון באוסטריה. לצד זאת, שב והבטיח לשנות את התרבות הפוליטית באוסטריה. מרגע השבעת ממשלתו החדשה צפוי קורץ לכהן בתפקיד למשך חמש שנים.

שטראכה הוא יורשו של יורג היידר ולמפלגתו יש שורשים נאציים ואנטישמיים. מבקריה טוענים כי היא עדיין לא התנערה מהם, בעוד ששטראכה מנסה להציג עצמו בשנים האחרונות כאוהד ישראל. הוא הצהיר בעבר כי יתמוך בהעברת שגרירות אוסטריה לירושלים, אך להצהרה הזו אין משמעות מעשית.

בפעם הקודמת שמפלגת החירות הצטרפה לממשלה האוסטרית, בשנת 2000, ישראל מיהרה להגיב בתקיפות: היא החזירה את השגריר מאוסטריה והורידה את דרג היחסים בין המדינות. הפעם, לפי ההערכה הרווחת, הסיכוי שתנהג כך קלוש. ברקע לכך, בין היתר, שותפות אידיאולוגית בין העמדות שמציג שטראכה ובין אלה של ממשלת נתניהו ביחס לאויבים משותפים ובראשם האיסלאם הקיצוני וגל ההגירה.

לצד זאת, לפי הדיווחים בתקשורת האוסטרית, שטראכה לא ימונה לשר החוץ, כך שמישראל ייחסך כאב הראש הדיפלומטי שכרוך בשאלה כיצד לנהוג כלפיו בביקורים רשמיים, והיא תוכל "לחיות בשלום" עם היותו סגן הקאנצלר משום שלא תידרש לבוא עמו במגע ישיר ופומבי.

שטראכה הצליח בשנים האחרונות לקנות לו כמה ידידים חזקים בקרב הימין המתנחלי בישראל, בין היתר על רקע הבטחתו להעביר את שגרירות אוסטריה לירושלים ותמיכתו בבנייה בהתנחלויות. בשנים האחרונות הוא ביקר בישראל לפחות שלוש פעמים, ואף נפגש עם בכירים בליכוד וכן ערך סיור ב"יד ושם". עם זאת, בביקורו האחרון של שטראכה שהתקיים בשנה שעברה, סירב הנשיא לשעבר שמעון פרס להיפגש עמו בהמלצת משרד החוץ.

בין הישראלים שהביעו בעבר, במעשיהם או באמירותיהם, תמיכה בנירמול היחסים עמו היו ח"כ יהודה גליק (הליכוד), סגנית השר ציפי חוטובלי, השר ובכיר המוסד לשעבר רפי איתן והח"כ לשעבר מיכאל קליינר. השר איוב קרא עורר זעם כשנפגש עם שטראכה בעת ביקורו בווינה ב–2010, כשהיה סגן שר. אישים נוספים שנפגשו עם שטראכה בעבר היו הנשיא לשעבר משה קצב, שרים נוספים ששמותיהם לא פורסמו, וגם ח"כ אבי דיכטר.

ואולם, חרף נסיונו לזכות ב"חותמת כשרות" ישראלית, מבקריו של שטראכה טוענים כי מפלגתו עדיין אינה נקייה מיסודות אנטישמיים וניאו-נאציים, אשר מקבלים ביטוי בפורומים פנימיים ומחוץ לעיני התקשורת. מעת לעת ניתן לכך גם ביטוי חיצוני. חלק מתומכיה נוהגים לקבל את פני מנהיגם במועל יד, בעמוד הפייסבוק שלו פירסם שטראכה בעבר קריקטורה אנטישמית וגם בכרזת הבחירות שלו בעבר השתמש בסיסמה עם מוטיביים נאציים.

מבקרו החריף ביותר בישראל הוא הנשיא ראובן ריבלין. ביום הזיכרון לשואה בשנה שעברה אמר: "מנהיגים פוליטיים ומנהיגי אומה שיתמכו בתפיסות גזעניות, ניאו־נאציות ואנטישמיות — לא יהיו ולא יכולים להיות אורחים רצויים כאן בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ