נשיא צרפת מגיע לביקור בוושינגטון, ומקווה להרוויח יותר ממה שיפסיד

יחסיו הקרובים למדי של מקרון עם נשיא ארה"ב מבדילים אותו משאר מנהיגי אירופה, שמרחיקים את עצמם מטראמפ. כעת מקרון, שחיזר אחריו מאז שנבחר, מקווה לקבל משהו בתמורה

אליסה רובין ואדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ ומקרון בפריז, ביולי 2017
טראמפ ומקרון בפריז, ביולי 2017צילום: ALAIN JOCARD/אי־אף־פי
אליסה רובין ואדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

באולם הומה כתבים, נשאל נשיא צרפת עמנואל מקרון שאלה פרובוקטיבית למדי: מי מסוכן יותר, מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג־און, או נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "כידוע לך, תמיד נמנעתי משיפוט מהיר", ענה מקרון לעיתונאי בתחילת השנה, "העם האמריקאי בחר נשיא ויחסינו עם ארה"ב הרי גורל. אנחנו זקוקים לה".

בתשובתו, הבהיר מקרון שמה שמנחה אותו הוא פרגמטיזם צרוף, לפיו הפגנת רצון טוב כלפי טראמפ יכולה להניב פירות עבור צרפת ומנהיגה. עמדה זו תיבחן היום (שני), בביקורו הראשון של נשיא צרפת בוושינגטון. הביקור מגיע בזמן בעייתי עבור מקרון: שורת רפורמות שקידם בצרפת נתקלו בשביתות המוניות, פעולותיו לשינוי האיחוד האירופי מקרטעות ואולי יותר מכל - העם הצרפתי לא בטוח איך להתמודד עם יחסו הפשרני כלפי טראמפ.

מקרון, מרקל וטראמפ בפגישת הג'י-20 בהמבורג, בשנה שעברהצילום: POOL New/רויטרס

מקרון הוא המנהיג האירופאי היחיד כמעט שמנהל מערכת יחסים קרובה למדי עם הנשיא האמריקאי השנוי במחלוקת, שהתגאה לא פעם בהתגרויותיו בבעלות בריתה הוותיקות והנאמנות ביותר של ארה"ב. על רקע חוסר הפופולאריות של טראמפ בצרפת, מקרון מסתכן בכך שהחיזורים אחריו יפגעו במעמדו, או יצבעו אותו כמנהיג ערמומי המסוגל להתקרב לטראמפ על אף שאישיותו מנוגדת לו מבחינות רבות.

הביקור מגיע לאחר שנה בה חיזר מקרון אחר טראמפ, אך למעט ההזמנה לבקר בבית הלבן, החיזורים לא הביאו לו הישגים רבים. מקרון לא קיבל "שום דבר", מסביר דני לקורן, מומחה בכיר ליחסי צרפת-ארה"ב ומרצה באוניברסיטת סיינס-פו בפריז. מקרון עמל קשות לשכנע את טראמפ לקבל את עמדתו בעניין שינויי האקלים והסכם הגרעין עם איראן, מוסיף לקורן, אך נשיא ארה"ב פרש מהסכם האקלים ועומד לבטל את ההסכם עם איראן.

"אנחנו לא רואים תוצאות בשטח", אומרת לורנס נרדון, ראש מחלקת צפון אמריקה במכון הצרפתי ליחסים בינלאומיים, על מאמצי מקרון. אך היא מציינת שמקרון עשוי לזכות בהישג אחר בביקור הקרוב: "מקרון מצטייר כמקורב לארה"ב, ולטראמפ עצמו, וזה נותן לנשיאותו - ולצרפת - משקל עולמי רב יותר".

אך יחסי מקרון-טראמפ לא משקפים ידידות אמת. כשנשאל על הנושא אמר דובר הממשלה בנז'מן גריבו: "אני לא חושב שהם חברים. המטרה אינה לפתח יחסי חיבה בין חברים אלא ליצור קשר אישי בין מנהיגים". ואכן, מקרון מותח ביקורת סלקטיבית על טראמפ, אולי במטרה להבהיר לצרפתים שהוא לא תמים. הוא הסתייג בפומבי מדברי טראמפ כשכינה את האיטי ומדינות אפריקה "מדינות מחורבנות", והתנגד נחרצות לעמדותיו על הסכם הגרעין עם איראן והסכם האקלים של פריז.

מקרון ממריא לוושינגטון, היום

תומא גנולה, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת פארי־אסט בקרטיי, טען שהסכנה היא שמקרון ייתן יותר מדי לטראמפ ויקבל ממנו מעט מדי בתמורה. "החשש הוא שמקרון ינסה להשיג כל מיני דברים באמצעות טיפוח קשרים אישיים עם נשיא ארה"ב, ובסוף לא ישיג כמעט דבר".

מקרון ישהה שלושה ימים בארה"ב, וביום רביעי ינאם בקונגרס. ההערכות הן שנאומו ישקף ככל הנראה את רוח הדברים שאמר בריאיון לפני כשלושה חודשים. "ארה"ב היא המעצמה החשובה ביותר, היא שותפתנו החשובה ביותר במשימות רבות, בהן המאבק בטרור. אנחנו יכולים לכעוס עליה, לחלוק עליה, כמו בנושא הסכם הגרעין עם איראן, אבל בעקרון, אנחנו תמימי דעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ