הממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה: "מבין למה יהודים שוקלים לעזוב את המדינה"

פליקס קליין, שהתמנה על ידי הקנצלרית למאבק באנטישמיות הגובר במדינה, אמר כי התפיסות האנטישמיות הן מקובלות בחברה הגרמנית. "עלינו לעשות הכל כדי למנוע את עזיבת היהודים", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה בברלין נגד אנטישמיות, בשבוע שעבר
הפגנה בברלין נגד אנטישמיות, בשבוע שעברצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס
הארץ

הממונה החדש מטעם ממשלת גרמניה למאבק בגל האנטישמיות הגובר במדינה, פליקס קליין, אמר כי הוא אינו מופתע שיהודים שוקלים לעזוב את המדינה בעקבות סדרת פשעי השנאה המתוקשרים שאירעו באחרונה ברחבי גרמניה.

באובזרבר הבריטי דווח כי קליין, שאמור להיכנס רשמית לתפקידו השבוע, אמר שהוא מתכנן להכין רשימה כלל ארצית של כל פשעי השנאה נגד הקהילה היהודית במדינה, המונה כמאה אלף בני אדם. לדבריו, התפיסות האנטישמיות הפכו למיינסטרים בחברה הגרמנית.

פליקס קליין

"זה די מובן שאלה שחוששים לביטחון ילדיהם ישקלו לעזוב את גרמניה", אמר קליין בתדריך הראשון שקיים עם עיתונאים בברלין. "אני שומע על זה מחבריי היהודים. אבל עלינו לעשות הכל כדי למנוע זאת".

קליין אמר כי הוא מקווה למצוא נקודת מבט טובה יותר למה מניע את גל האנטישמיות האחרון ו"לטפל בזה כמו בניתוח כירורגי". קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל דנה באחרונה ב"סוגים שונים של אנטישמיות", שלטענת רבים הובאו לגרמניה על ידי יותר ממיליון פליטים ממדינות מוסלמיות שהגיעו למדינה בקיץ 2015.

קליין מתריע כי אותה "אנטישמיות מיובאת" מוזנת לעתים על ידי כמה מאלפי המוסלמים הסלפים הקיצוניים שחיים בגרמניה. עם זאת, הוא הוסיף, הנתונים המעודכנים מראים כי למרות שטף הפליטים למדינה, "כ-20% מכלל הגרמנים מחזיקים בדעות אנטישמיות, בשיעור שנותר קבוע במשך שנים ומעולם לא ירד".

דבריו מגיעים ימים ספורים אחרי הסערה שעורר טקס פרסי המוזיקה אקו, שבו הוחלט להעניק פרס מרכזי לאלבום ראפ שמכיל משפטים אנטישמיים הממעיטים בערך השואה. האלבום מכר יותר מ-200 אלף עותקים.

הרפארים קולגה ופריד באנג מקבלים פרס בטקס אקו, באפרילצילום: Axel Schmidt/אי־פי

באחד השירים באלבום, הראפרים, קולגה ופאריד בנג, אמרו כי הם מגודרים הרבה יותר "מאיך שהאסירים במחנה אושוויץ היו מגודרים". בשורה אחרת נכתב "עשו שואה נוספת, הגיעו עם בקבוק תבערה". גם בשירים קודמים של צמד הראפרים נכתבו משפטים קשים נגד יהודים.

נוסף לכך אירעו באחרונה כמה תקריות אנטישמיות אלימות. בברלין צעיר סורי תקף ערבי-ישראלי שחבש כיפה ודווח על תקיפות אחרות של ילדים יהודים בעיר. בדרזדן סיפרה תלמידה יהודיה על הצקות שהיא סובלת מהם בבית הספר בשל יהדותה.

"חייתי בגרמניה במשך 50 שנה, אין יום אחד שעובר בלי שנאת יהודים", אמר מייקל פרידמן, פובליציסט גרמני-צרפתי שהוריו איבדו את רוב משפחתם בשואה, לטלוויזיה בגרמניה. "מצד אחד יש את השנאה המסורתית הוותיקה של החברה הנוצרית המרכזית, שהובלה על ידי היטלר לרצוח שישה מיליון יהודים, מצד שני בשנים האחרונות אנחנו רואים שנאה שמגיעה מחלקים בקהילה המוסלמית, ממדינות שבהן שנאת יהודים ושנאת ישראל הן חלק מהדוקטרינה הלאומית. האמת היא שיהודים בגרמניה נמצאים בסכנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ