שרת הפנים של בריטניה התפטרה בשל משבר הטיפול במהגרים

אמבר ראד ספגה ביקורת נוכח היחס למהגרים שהוזמנו לבריטניה והודתה שהטעתה את הפרלמנט כשאמרה שאין יעדים לגירוש. ההתפטרות היא מכה לראשת הממשלה לקראת שיחות הברקזיט

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראד עוזבת את דאונינג 10, בתחילת החודש
ראד עוזבת את דאונינג 10, בתחילת החודש צילום: Hannah Mckay/רויטרס
רויטרס וגרדיאן

שרת הפנים של בריטניה, אמבר ראד, התפטרה אמש (ראשון) נוכח חלקה בטיפול הכושל בתושבים מהאיים הקריביים, שתוארו שלא בצדק כמהגרים חסרי אשרות. התפטרותה של ראד, שנחשבה לאחת מהשותפות הקרובות של ראשת הממשלה תרזה מיי, היא מכה לממשלה לקראת המשא ומתן על עזיבת האיחוד האירופי.

ראד הודתה כי הטעתה מחוקקים בכך שהכחישה כי קיימים יעדי גירוש למהגרים חסרי אשרות. מכתב ההתפטרות שלה הלילה מגיע לאחר שבועיים שבהם התקשתה להסביר מדוע נמנעו זכויות בסיסיות מהמשפחות המכונות "דור ווינדראש". מדובר במהגרים שהוזמנו לבריטניה לאחר מלחמת העולם השנייה נוכח מחסור בעובדים. "משבר ווינדראש שפך אור על סוגיה חשובה במדינתו", כתבה ראד.

המשבר מעלה שאלות גם לגבי תפקודה של מיי, שכיהנה כשרת פנים במשך שש שנים לפני שהפכה לראשת ממשלה לפני שנתיים. מפלגת האופוזיציה לייבור, שהפעילה לחץ על ראד להתפטר קוראת כעת למיי לתת דין וחשבון. "הארכיטקטית של המשבר, תרזה מיי, חייבת לתת הסבר מיידי, מלא וכן, על איך התפתח המצב הבלתי נסלח הזה תחת המשמרת שלה", אמרה חברת הפרלמנט דיאן אבוט.

המשבר עלה שלב ביום רביעי, אז ראד ענתה לשאלות מחוקקים בנושא. היא אמרה כי לממשלתה אין יעדים לגירוש מהגרים, אבל עיתון הגרדיאן חשף אתמול מכתב מראד למיי שנשלח בשנה שעברה ושלל טענה זו. במכתב העידה ראד על מטרה שאפתנית להגדלת הגירוש הכפוי. "אני מרגישה שהתפטרותי נחוצה בגלל שהטעתי, שלא במכוון, את ועדת הפנים", אמרה ראד למיי בשיחת טלפון אמש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ