בקרב בין רוסיה לבריטניה, רומן אברמוביץ' משלם את המחיר

עקב הרעלת המרגל הרוסי לשעבר בבריטניה, שוקלת הממלכה המאוחדת מחדש את האשרות שנופקו למאות רוסים אמידים. כתוצאה מכך אברמוביץ', המקורב לפוטין, אינו יכול לשוב לבריטניה

לוק הרדינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אברמוביץ', בתחילת השנה במשחק של צ'לסי
אברמוביץ', בתחילת השנה במשחק של צ'לסיצילום: Matt Dunham / AP
לוק הרדינג, גרדיאן

יש הסבר משכנע בן שתי מלים לכך שרומן אברמוביץ' מתקשה לחדש את הוויזה שלו לבריטניה — ולדימיר פוטין. על פי דיווחים ממוסקבה, אברמוביץ' לא יכול היה לצפות בניצחונה של קבוצתו, צ'לסי, שגברה על מנצ'סטר יונייטד 1–0 בגמר הגביע האנגלי בשבת באצטדיון וומבלי, משום שתוקפה של אשרת המשקיע שלו פג בחודש שעבר.

לא ידוע אם בעיות האשרה של האוליגרך הן זמניות וייפתרו בקרוב, או שמדובר בבעיה רצינית יותר, דוגמת איסור כניסה קבוע. נציגיו התבטאו בזהירות, ואמרו שהתהליך "נמשך מעט יותר זמן מהרגיל". כך או כך, נראה שהעיכוב נובע ממדיניות חדשה ומחמירה יותר שנוקטת בריטניה כלפי אזרחי רוסיה, בעקבות הניסיון להרעיל את המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו יוליה בדרום בריטניה, לפני יותר מחודשיים. על רקע זה היחסים בין לונדון למוסקבה נתונים שוב בקיפאון עמוק.

הממשלה אותתה שהיא בוחנת מחדש את אשרות המשקיע מדרגה 1, שנופקו לכמעט 700 רוסים אמידים בשנים 2015–2008. אברמוביץ' נמנה עמם. אוליגרכים אחרים, חלקם ידועים וחלקם אנשי עסקים לא בולטים, יתהו ללא ספק אם גם להם צפויים קשיים בקבלת אשרות.

אברמוביץ' פגיע במובן זה בגלל קרבתו לנשיא פוטין. אברמוביץ' היה אחד התומכים הראשונים של פוטין. הוא המליץ עליו באוזני בוריס ילצין כמועמד לתפקיד הבכיר בקרמלין, כשמנהיג רוסיה החולה חיפש יורש. מעדות שמסר האוליגרך המנוח בוריס ברזובסקי בבית המשפט בלונדון, לאברמוביץ' היתה השפעה פוליטית משמעותית במוסקבה כבר במחצית השנייה של שנות ה–90. באוקטובר 1999 הוא השתתף במסיבת יום ההולדת של פוטין. מעט לאחר מכן קנה לפוטין יאכטה ששוויה 50 מיליון דולר. "זאת בתגובה לבקשה של פוטין", אמר ברזובסקי בעדותו.

דיווח על העיכוב בהנפקת הוויזה לאברמוביץ'

עד לתחילת כהונתו של פוטין כנשיא בשנת 2000, שיחק אברמוביץ' תפקיד מפתח גם בהרכבת הממשלה החדשה. ברזובסקי טען שאברמוביץ' אף בחר חברים לקבינט, וכן פתח וסגר תיקים פליליים, ויזם חקירות ומעצרים. הוא היה שחקן מפתח בקרמלין, אף שפעל מאחורי הקלעים.

אברמוביץ' ניצח בתביעה אזרחית שהגיש נגד ברזובסקי, והוא דוחה את דבריו, אך אין ספק בדבר הידידות השוררת בינו לבין פוטין. בשנת 2003 רכש אברמוביץ' את קבוצת הכדורגל צ'לסי תמורת 140 מליון ליש"ט. כעבור שנתיים היה מעורב בעסקה גדולה יותר, כאשר מכר את חברת הנפט שלו, Sibneft, לחברה הממשלתית Gazprom, תמורת 13 מיליארד דולר.

הבדיקה המחודשת של ניפוק אשרות על ידי הרשויות בבריטניה מעידה על התפקיד הכפול שממלאים האוליגרכים במנגנון של פוטין. אוליגרכים הם יזמים, אבל הם עשויים גם לשמש שליחים של המדינה. אוליגרכים ממלאים בקשות של הממשל הנשיאותי — החל מהמשחקים האולימפיים בסוצ'י ועד למשחקי המונדיאל שיתקיימו השנה ברוסיה. הם בנו אצטדיונים, מתקני ספורט בינלאומיים, ואף את הגשר לחצי האי קרים.

בשנים האחרונות שמר אברמוביץ' על פרופיל נמוך, הן ברוסיה והן בבריטניה. הוא הופתע מתשומת הלב התקשורתית שזכה לה בעקבות רכישת צ'לסי, אבל התרגל אליה, אומרים פרשני כדורגל. "[כסף] אינו יכול לקנות אושר", אמר אברמוביץ' פעם, והוסיף: "הוא יכול לקנות קצת עצמאות". ואולם, נדמה שגם כסף רב אינו יכול להבטיח אשרת כניסה לבריטניה. השאלה הנשאלת כעת היא אם אברמוביץ' יחליט לחכות עד שתחלוף הסערה הפוליטית, או שימכור את קבוצתו צ'לסי ויחזור למוסקבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ