קריקטורה אנטישמית נעלמה מעמוד הפייסבוק של סגן קאנצלר אוסטריה

היינץ כריסטיאן שטראכה הגן לאחרונה על פרסום הקריקטורה בעימות טלוויזיוני מול סטודנט יהודי בווינה. הקאנצלר סבסטיאן קורץ מבקר בימים אלו בישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטראכה (מימין) לפני עימות טלוויזיוני ב-2008
שטראכה (מימין) לפני עימות טלוויזיוני ב-2008צילום: ASSOCIATED PRESS
עופר אדרת
עופר אדרת

הקריקטורה האנטישמית שפירסם לפני שש שנים היינץ כריסטיאן שטראכה, סגן הקאנצלר האוסטרי, נעלמה לאחרונה במפתיע מעמוד הפייסבוק שלו. בחודש שעבר עוד ניתן היה לראותה ושטראכה הגן על פרסומה בעימות טלוויזיוני מול סטודנט יהודי בווינה.

ואולם בבדיקה שערך "הארץ", לרגל הגעתו אתמול (ראשון) של הקאנצלר סבסטיאן קורץ בישראל, עלה כי הפוסט עם הקריקטורה נעלם. לא ברור עדיין אם הוסר באופן מכוון בידי שטראכה (הדובר שלו טרם השיב לפניית "הארץ") או אם פייסבוק הסירה אותו בעקבות תלונות של גולשים.

הקריקטורה שהוסרה

בפוסט, שפירסם שטראכה באוגוסט 2012, מופיעה קריקטורה ובה נראות שלוש דמויות ומעליהן הכיתובים: "הבנקים", "הממשלה" ו"העם". הבנקים באיור מיוצגים על ידי איש שמן, דמוי חזיר ובעל אף ארוך, שזולל להנאתו נתח עוף, מול "העם" - המוצג כאיש רזה ומסכן. שטראכה ביקש באמצעות פרסומה למחות נגד מדיניות האיחוד האירופי, שהבנקים שלו מרוששים את האזרח האוסטרי הקטן. ואולם האיש שמייצג את הבנקים בקריקטורה - שמגני דוד צוירו על שרוולו - מזכיר את האופן שבו איירו הנאצים את היהודים. הקהילה היהודית בווינה גינתה לאורך השנים האחרונות את פרסום הקריקטורה ומסרה כי היא מזכירה איורים שפורסמו בעיתון התעמולה הנאצי "דר שטרימר".

ואולם עד כה שטראכה סירב להתנצל עליה, גם במהלך קמפיין הבחירות שלו ב-2017, שבסיומו נכנסה מפלגתו, "מפלגת החירות", לממשלה, ושטראכה קיבל את תפקיד סגן הקאנצלר. לפני חודש שודר באחד מערוצים הטלוויזיה האוסטרית עימות בין שטראכה ובין בנימין הס, נשיא איגוד הסטודנטים היהודי בווינה. "התמונה הזו עדיין מופיעה בעמוד הפייסבוק שלך. התמונה הזו היא קריקטורה אנטישמית. מעולם לא התנצלת על זה. לא הסרת אותה מהפייסבוק שלך", הטיח בו הס. "לא כל מה שאנשים מקשרים לאנטישמיות, מטעמים פוליטיים, כי הם לא מסכימים איתנו, קשור לאנטישמיות. הנושא פה הוא ביקורת על המבנה של הבנקים. אין כל אנטישמיות בטקסט או בתמונה, אתה יכול לפרש את זה איך שתרצה, אבל זו פרשנות שגויה", השיב לו שטראכה. בהמשך הוסיף: "זה לא אנטישמי. אין כל מגני דויד על החפתים (בקריקטורה), כפי שאתה מתאר. צריך דמיון מפותח כדי לטעון זאת".

בקהילה היהודית האוסטרית עוקבים מקרוב אחר התבטאויות אנטישמיות, ברשתות החברתיות או בעל פה, של חברי המפלגה של שטראכה, וטוענים, כי גם לאחר שנבחרה לשלטון, לא התנערה באופן מספק מעברה הנאצי והאנטישמי.

בביקורו בישראל קורץ צפוי לנסות לשכנע את ראש הממשלה נתניהו לשנות את יחסו למפלגתו של שטראכה, שישראל מחרימה מאז השנה שעברה. בקהילה היהודית בווינה, שאף היא מחרימה את המפלגה, מעריכים כי הסיכויים שישראל תשנה את עמדתה נמוכים. קורץ ביקר הבוקר ביד ושם, שם חתם על הסכם שיתוף פעולה בין ישראל לאוסטריה להחלפת תיעוד ארכיוני מהארכיון הפדרלי האוסטרי ומארכיון אתר ההנצחה מאוטהאוזן. ההסכם יאפשר העברה של מסמכים בעלי ערך לעבודת התיעוד וההנצחה של יד ושם. לצד זאת, הוא הכריז על תרומה של מיליון אירו לטובת בנייה של משכן אוספים ביד ושם, מבנה חדש שנועד להבטיח אחסון ושמירה לפריטים, יצירות אמנות ומסמכים מתקופת השואה שבאוספי יד ושם.

בספר האורחים של יד ושם, שם ביקר אתמול, כתב: "אנו עומדים כאן היום בצנעה אל מול פני הסבל המפלצתי שהנאצים גרמו לאזרחים יהודים רבים של מדינתנו, כמו גם על כלל יהודי אירופה. יד ושם הוא מקום של זיכרון עבור כולנו ותזכורת מתמדת לאחריותנו להמשיך ולהאבק למען סובלנות, פתיחות ונגד כל ביטוי של אנטישמיות היכן שהוא מתרחש. כמנהיגים של מדינתנו אנו מבינים שזיכרון הוא היסוד עליו אנו בונים את העתיד, עתיד שמכבד את זכרם של אלו שסבלו ושל אלו שנרצחו. הכרח הוא שהמלים "לעולם לא לשכוח" יתורגמו ל"לעולם לא עוד". קורץ המשיך משם לביקור בהר הרצל, ולאחר מכן לעיר העתיקה בירושלים, ולכותל.

לביקורו של קורץ מתלווה גם נשיא הקהילה היהודית באוסטריה, אוסקר דויטש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ