מפלגת החירות האוסטרית הודתה שהסירה קריקטורה אנטישמית שעוררה סערה

בתחילת השבוע דווח כי הקריקטורה נעלמה במפתיע מעמוד הפייסבוק של סגן הקאנצלר היינץ כריסטיאן שטראכה, שסירב להתנצל ולהסירה. מפלגתו לא סיפקה הסבר ומסרה: "הפוסט נמחק"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטראכה (במרכז) במסיבת עיתונאים בווינה, בשבוע שעבר
שטראכה (במרכז) במסיבת עיתונאים בווינה, בשבוע שעברצילום: ROBERT JAEGER/אי־אף־פי
עופר אדרת
עופר אדרת

מפלגת "החירות" האוסטרית הודתה היום (רביעי) כי הסירה קריקטורה אנטישמית מעמוד הפייסבוק של מנהיג המפלגה, סגן הקאנצלר היינץ כריסטיאן שטראכה. הודעתה של מפלגת הימין הקיצוני התקבלה בעקבות פניית "הארץ", לרגל ביקורו של הקאנצלר האוסטרי סבסטיאן קורץ בירושלים מוקדם יותר השבוע.

בתחילת השבוע דווח ב"הארץ" כי הקריקטורה, שבה מופיע אדם שמן ומיוזע עם מגני דוד ואף ארוך, הוסרה במפתיע וללא כל הודעה מוקדמת מעמוד הפייסבוק של שטראכה. היא הועלתה לשם על ידי שטראכה ב-2012, כחלק מפוסט שתקף את המערכת הבנקאית של האיחוד האירופי. בשש השנים שחלפו מאז שימשה הקריקטורה הוכחה לאנטישמיות של שטראכה בידי מתנגדיו.

הקריקטורה שנמחקה

הביקורת גברה נוכח צירופה של מפלגתו, בעלת השורשים הנאציים והאנטישמיים, לקואליציה בראשות קורץ. ואולם שטראכה סירב להתנצל עליה או להסירה, וגם בחודש שעבר, בעימות עם סטודנט יהודי מאוסטריה, חזר על דבריו ולפיהם לא מדובר באיור אנטישמי.

בדיקת "הארץ" בתחילת השבוע העלתה כי הקריקטורה הוסרה מעמוד הפייסבוק, אך לא היה ברור אם במכוון, בטעות או בידי פייסבוק עצמה. הבוקר התקבלה תשובה רשמית מהמפלגה, שבה נכתב, במענה על השאלה אם הקריקטורה נמחקה בידי שטראכה: "הפוסט נמחק".

התגובה לא כללה נימוק והסבר, ולא ברור אם הרקע לה הוא רצונו של שטראכה להסיר את החרם שהטילו ישראל והקהילה היהודית האוסטרית עליו ועל מפלגתו. כמו כן, לא ברור אם ההחלטה היא מימוש של הוראה שהתקבלה מגבוה, אולי אף מקורץ עצמו, לרגל ביקורו בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ