ראש ממשלת פולין נסוג מהחוק האוסר לייחס לעמו אחריות לפשעי השואה: נתקן אותו, עונשי המאסר יבוטלו

הבית התחתון בפרלמנט אישר שינויים בחוק, שכעת יובאו לאישור הבית העליון והנשיא. החוק החדש לא יטיל אחריות פלילית על מי שיאשים את העם הפולני באחריות לפשעי הנאצים. מורביצקי: מקווה שהשינוי יביא לשיפור ביחסים עם ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת פולין בבודפשט, בשבוע שעבר
ראש ממשלת פולין בבודפשט, בשבוע שעברצילום: FERENC ISZA/אי־אף־פי

הבית התחתון של הפרלמנט הפולני אישר היום (רביעי) שינויים שיזמה הממשלה בחוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה, שעיקרם הסרת הסעיף הפלילי שקובע עונש מאסר. כעת גם הבית העליון והנשיא צריכים לאשר את השינויים. הבוקר הודיע ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי על כוונתו לסגת מהחוק, שהטיל עונש מאסר על מי שיאשים את העם הפולני באחריות לפשעי הנאצים. זאת על רקע מגעים בחודשים האחרונים בין ישראל לפולין. מורביצקי גם אמר כי הוא מקווה שהשינויים בחוק יביאו לשיפור ביחסים עם ירושלים.

בנאום בפרלמנט אמר הבוקר מורביצקי כי פולין "תמשיך להיאבק על האמת" ההיסטורית, אך לא במסגרת של המשפט הפלילי אלא תוך שימוש בכלים אזרחיים. "אלה שאומרים שפולנים אחראים לפשעי מלחמת העולם השנייה ראויים להישלח לכלא", אמר, אך סייג, כי פולין פועלת במרחב בינלאומי, ולכן מוגבלת ביכולתה לחוקק ולאכוף חוקים כאלה. לפי הודעת לשכת מורוביצקי, הממשלה סבורה כי החוק לא השיג את מטרותיו, "להגן על שמה הטוב של פולין".

"חוק השואה", שבאופן רשמי הוא תיקון ל"חוק המכון לחקר הזיכרון הלאומי", אושר בפרלמנט הפולני לפני כחצי שנה. לאחר מכן חתם על החוק גם נשיא פולין אנדז'יי דודה, אולם הורה להעבירו לבחינה של בית הדין לחוקה ובכך הוביל להקפאת יישומו. לפי הערכות, בשבועות הקרובים אמור בית הדין לחוקה בפולין לפרסם את החלטתו בעניין.

החוק קובע קנס או מאסר של עד שלוש שנים ל"מי שמייחס לעם הפולני או למדינה הפולנית, בפומבי ובניגוד לעובדות, אחריות או שותפות באחריות, לפשעי הנאצים... או מקטין באופן בוטה את אחריותם של המבצעים האמיתיים של פשעים אלה".

אישור החוק גרם למשבר ביחסי ישראל-פולין וביחסי העולם היהודי ופולין. מתנגדיו, בהם "יד ושם" ונשיא המדינה ראובן ריבלין, טענו כי הוא מקדם הכחשת שואה ומגביל את הדיון על חלקם של פולנים בשואה. אתמול קרא הארגון הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים לבית הדין הפולני לחוקה לפסול את החוק.

מיד ושם נמסר: "אנו מאמינים שהדרך הנכונה לתקן עיוותים היסטוריים ותפיסות היסטוריות שגויות היא באמצעות פעולות חינוכיות ומחקריות שיתקיימו באופן חופשי ופתוח. יד ושם ימשיך לתמוך בהבטחת האפשרות לחוקרים ולמחנכים להתמודד ללא מגבלות עם האמת המורכבת של יחסי יהודים-פולנים לפני תקופת השואה, במהלכה ואחריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ