בדרך לפגישה עם טראמפ, מטוסו של פוטין חדר למרחב האווירי של אסטוניה

מטוסו של נשיא רוסיה חלף מעל המרחב האווירי של אסטוניה, שהוא גם חלק מהמרחב האווירי של נאט"ו, בדרכו לפינלנד. צבא אסטוניה: זו לא הפעם הראשונה, מקרה זה אופייני להתנהגות הרוסית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פוטין נוחת בהלסינקי, שלשום
פוטין נוחת בהלסינקי, שלשוםצילום: SPUTNIK/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צבא אסטוניה הודיע אתמול (שלישי) כי מטוסו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חדר למרחב האווירי של המדינה בדרכו לפינלנד, לקראת פגישתו של פוטין עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בהודעת הצבא נמסר כי מטוסו של פוטין, יחד עם מטוס ממשלתי רוסי נוסף, שהו 50 שניות בתוך המרחב האווירי האסטוני, שהוא חלק מהמרחב האווירי של ברית נאט"ו. על פי הדיווח, מטוסו של פוטין לא הגיש תוכנית טיסה מסודרת באזור מראש וגם לא יצר קשר כלשהו עם הבקרה האווירית האסטונית – כפי שדרוש מכל מטוס אזרחי או צבאי.

המטוסים הרוסיים, שהיו בדרכם ממוסקבה להלסינקי לקראת הפגישה של טראמפ ופוטין, חלפו מעל האי האסטוני ויינדלו הנמצא בים הבלטי בין אסטוניה לבין פינלנד. דובר בצבא האסטוני, רולנד מורוף, הדגיש כי אין זו הפעם הראשונה שמטוסים של צבא וממשלת רוסיה מפרים את הריבונות האווירית של אסטוניה באזור.

מטוסו של פוטין בהלסינקי, שלשוםצילום: AFP

מורוף הבהיר כי אין בעיה שמטוסים יעברו מעל המרחב האווירי של מדינתו כל עוד הם נמצאים בקשר עם הבקרה האווירית במדינה, אך הדגיש כי מטוסים רוסיים נכנסים למרחב ללא אישור פעם בחודשיים. "רוב ההפרות של הריבונות האווירית הן באורך דקה או שתיים לכל היותר", אמר הדובר מצבא אסטוניה, "מקרה זה אופייני להתנהגות הרוסית". הוא ציין כי בכל מקרה, מטוסי קרב לא יוזנקו לאוויר בשל חדירות של פחות מדקה, כמו במקרה של מטוסו של פוטין.

הקרמלין לא השיב אם החדירה של המטוס הנשיאותי למרחב האווירי האסטוני הייתה מכוונת או נבעה מטעות אנוש של הטייס.

כבר יותר מעשור שמטוסי צבא רוסיה נוהגים לעבור מעל הים הבלטי בקרבת החוף של אסטוניה, אזור שהוא חלק מהמרחב האווירי של ברית נאט"ו. אסטוניה - מדינה קטנה ופגיעה – נחשבת זה תקופה לאבן בוחן לנכונות של חברות ברית נאט"ו להתנגד למהלכים הצבאיים של רוסיה.

קדרי ליק, אנליסט מדיני בכיר במועצה האירופאית ליחסי חוץ, אמר כי לא כל החדירות למרחב האווירי באסטוניה הן בעלות רקע פוליטי. לדבריו, לעתים מטוסים של צבא וממשלת רוסיה נכנסים למרחב "רק כדי לקצר את הדרך" בתוך אזור בעל גבולות אוויריים מסובכים.

טייסי נאט"ו המזהים מטוסים רוסיים יכולים לבצע תמרון שבו הם מציגים את נשקם או לירות לעברם נורים. עם זאת, הם לא יורים במטוסים עצמם מכיוון שמצב זה עלול להצית מלחמה נרחבת עם רוסיה על טריטוריה בעלת חשיבות מועטה לארה"ב או לרוב חברות נאט"ו האחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ