האיחוד האירופי מציע לחברות בגוש 6,000 אירו על כל מבקש מקלט שייקלט בשטחן

התמריצים הכלכליים שמציעה הנציבות האירופית הם חלק מהמאמץ לחלק באופן שווה את האחריות על הפליטים בין כל החברות בגוש. שר הפנים האיטלקי: "לא צריכים נדבות מבריסל"

ד-פ-א
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פליטים שחולצו ממי הים התיכון סמוך למיצרי גיברלטר, שלשום
פליטים שחולצו ממי הים התיכון סמוך למיצרי גיברלטר, שלשוםצילום: JON NAZCA/רויטרס
ד-פ-א
הארץ

האיחוד האירופי הציע היום (שלישי) תמריצים כלכליים למדינות החברות בגוש שיסכימו לקבל מהגרים ופליטים מסירות שנמשו ממי הים התיכון. התמריצים הללו מהווים תוספת להסכמות שהושגו בחודש שעבר בפסגת האיחוד האירופי, שהתכנסה להגיב על החלטת הממשלה הפופוליסטית באיטליה בחודש שעבר לדחות את סירות הפליטים המגיעות מהים התיכון.

הנציבות האירופית הציעה למדינות אירופה שיתנדבו לקלוט פליטים מימון כדי להקים ולהפעיל מרכזי קליטה, שבהם יוחלט מי מהפליטים זכאי לקבל מקלט באירופה ומי נחשב למהגר עבודה ולכן יישלח בחזרה לארצו. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי הנציבות האירופית הציעה בנוסף להעניק לכל מדינה החברה בגוש תמריץ בסך 6,000 אירו על כל מבקש מקלט שהיא תעביר מאותם מרכזי קליטה ובקרה. "אנחנו מוכנים לתמוך במדינות חברות שמסייעות בקליטת פליטים שניצלו מהים", אמר נציב ההגירה של האיחוד האירופי, דמיטריס אברמופולוס.

הפגנה מול משרד הפנים ברומא במחאה על ההחלטה לא לקבל פליטים, החודשצילום: TONY GENTILE/רויטרס

בנוסף למרכזים שיוקמו על אדמת אירופה, בפסגה בחודש שעבר הסכימו נציגי המדינות לשקול להקים "פלטפורמות עגינה" בהן ייקלטו פליטים מחוץ לגוש, ככל הנראה בצפון אפריקה, במאמץ למנוע מהפליטים והמהגרים לעלות מלכתחילה על סירות המבריחים המסוכנות. עם זאת, בסוף השבוע הודיעה לוב כי היא דוחה את התוכנית להקמת מרכזים לטיפול במהגרים ובפליטים בשטחה.

שר הפנים האיטלקי וסגן ראש ממשלת איטליה, מתיאו סלביני, דחה את התמריצים הכלכליים שמציעה הנציבות האירופית על כל מבקש מקלט שייקלט ביבשת. "אנחנו לא כאן כדי לבקש נדבה, גם משום שעם הזמן כל מבקש מקלט עולה למשלם המסים האיטלקי בין 40 אלף ל-50 אלף אירו. אז בריסל יכולה לשמור את הנדבה הזו אצלה. אנחנו רוצים לעצור את השטף...אנחנו לא רוצים כסף". בשיחה עם כתבים בשולי ביקור במטות כיבוי האש הלאומי ברומא, הוסיף סלביני: "אני לא יודע אם הם רוצים לתת כסף לאחרים. הם יכולים אם הם רוצים. איטליה לא צריכה נדבות".

למרות הירידה במספר סירות המהגרים והפליטים המגיעות לאירופה, המחלוקות הפוליטיות בגוש האירופי בנושא זה התעצמו בשבועות האחרונים, במיוחד על רקע הסכמים למתן סיוע למדינות מעבר המשתפות פעולה עם אירופה כמו לוב וטורקיה. הבעיה היא בעיקר בקושי של האיחוד האירופי ליישם תוכניות שיביאו לצמצום הנטל שנכפה על המדינות השוכנות לחופי הים התיכון כמו איטליה ויוון.

ממשלת איטליה הודיעה אתמול כי היא מוכנה להמשיך לקבל מהגרים ופליטים שמחולצים מהים, עד אשר האיחוד ימצא פתרון לחלוקת האחריות עליהם בצורה שווה בין המדינות החברות בו. מנהיגים באירופה התריעו כי המחלוקות סביב ההגירה – שהביאו להתגברות תנועות קיצוניות ופופוליסטיות, כמו באיטליה – עלולות להזיק או אפילו להרוס את הגוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ