סערת האנטישמיות בלייבור |

מקורב לקורבין: יהודים, אוהדים פנאטים של טראמפ, מפברקים את האנטישמיות במפלגה

בהקלטה שפרסם עיתון יהודי בבריטניה נשמע בכיר המפלגה פיטר וילסמן אומר שלא יסכים להטפות מוסר מיהודים. דבריו פורסמו לאחר שהמפלגה סירבה לאמץ הגדרה בינלאומית לאנטישמיות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קורבין בלונדון, אתמול
קורבין בלונדון, אתמולצילום: SIMON DAWSON/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אחד מבעלי בריתו של יו"ר הלייבור הבריטית ג'רמי קורבין הוקלט אומר ש"יהודים, פנאטים של טראמפ" ממציאים את הטענות לאנטישמיות במפלגה. פיטר וילסמן, החבר בוועדה המנהלת של המפלגה (NEC), אמר את הדברים בפגישה שבה סירבה הוועדה לאמץ במלואה ההגדרה לאנטשימיות של הברית הבינלאומית לזכר השואה (IHRA). לדבריו, הוא לא יסכים לקבל הטפות מוסר מתומכים יהודים של נשיא ארה"ב ש"ממציאים מידע חסר ערך ללא שום ראייה".

לפי ההקלטה שפורסמה אתמול (שני) על ידי העיתון היהודי "ג'ואיש כרוניקל", כשביקשו חברים אחרים ב-NEC שוילסמן יחדול מלדבר הוא הגביר את קולו. "אני חושב שעלינו לשאול את ה... רבנים: איפה הראיות שלכם לאנטישמיות חמורה ונרחבת במפלגה?". לאחר מכן, הוא ביקש מהחברים להרים את ידיהם אם חזו באנטישמיות במפלגה. כשחלק מהם אכן עשו כן, ענה: "אני נדהם. מעולם לא חזיתי בזה".

וילסמן עומד בראש "הקמפיין לדמוקרטיית לייבור", שסייע לקורבין להשיג את הנהגת המפלגה. עד כה הוא חמק מענישה על אמירות שהשמיע בפגישה ב-17 ביולי, לאחר שהתנצל וטען כי דבריו הוצאו מהקשרם. ההקלטה נחשפה בזמן שבו המנהיגים היהודיים במדינה מאשימים את קורבין בכישלון במיגור האנטישמיות במפלגתו. בסוף השבוע, שלושת העיתונים המרכזיים של יהדות בריטניה יצאו במאמר מערכת משותף שהזהיר כי ממשלה בהובלת קורבין תציב איום קיומי על החיים היהודיים בבריטניה.

חברת הפרלמנט לוסיאנה ברגר, העומדת בראש "התנועה היהודית בלייבור" (JLM) קראה למפלגתה להשעות את וילסמן ולפתוח בחקירה רשמית. "כל מי שיאזין להקלטה יזדעזע מהרעל והזעם שמכוון מר וילסמן אל הקהילה היהודית בבריטניה", אמרה לג'ואיש כרוניקל, "הוא מאשים את הקהילה היהודית בפרסום שקרים ברשתות החברתיות ובהיותם 'פנטים של טראמפ' בשביל להכחיש חששות חמורים של 68 רבנים". לדברי ברגר, מסמכים של ה-NEC והדיווחים האחרונים בתקשורת מספקים ראיות לאנטישמיות המפלגה. דוברת הלייבור מסרה בתגובה: "איננו מגיבים על מקרים פרטניים".

קמפיין בחירות של וילסמן

המשבר האחרון סביב האנטישמיות במפלגה נבע מאימוץ של הגדרת האנטישמיות בתקנון המפלגה. בלייבור סירבו לאמץ את ההגדרה הבינלאומית שמקובלת על ארגונים בבריטניה ובעולם, ושינו אותה. בין השאר, ההגדרה של הלייבור השמיטה דוגמאות לאנטישמיות שהופיעו בהגדרה המקורית, בהן מניעת זכות ההגדרה הלאומית של היהודים באמצעות כינוי מדינת ישראל "מפעל גזעני" והשוואת מדיניותה של ישראל לזו של גרמניה הנאצית. ההגדרה של הלייבור קובעת גם כי לגבי חלק מההתבטאויות, לא ניתן לקבוע שהן אנטישמיות "אלא אם יש הוכחות לכוונה אנטישמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ