איך תופסים מתנקש? כך איתרו הבריטים את מרעילי המרגל הרוסי לשעבר

במשך חודשים ישבו החוקרים על 11 אלף שעות צילומי אבטחה מנמלים, תחנות רכבת וחלונות ראווה. בעזרת יחידה סודית של "מזהי על" וקצת סיוע מהשלג, חתמה בריטניה את הפרשה שהחזירה את המלחמה הקרה לכותרות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המתנקשים תועדו במצלמות האבטחה בדרך פישרטון בסליסבורי ביום ההרעלה, 4 במארס
המתנקשים תועדו במצלמות האבטחה בדרך פישרטון בסליסבורי ביום ההרעלה, 4 במארסצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לבלשים הבריטים שהחלו לחקור את הרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל, בחודש מארס השנה, היו נתונים מעטים מאוד להסתמך עליהם, מלבד שעות אינספור של צילומי מצלמות אבטחה. והם אכן בילו שעות על שעות מול מסכי מחשב בחיפוש אחר מתנקשים.

בריטניה היא אחת המדינות המצולמות בעולם. היחס בין מצלמות המעקב לאזרחים עומד על מצלמה אחת ל–11 אזרחים. המשטרה עושה שימוש בטכנולוגיות חדשניות ביותר לזיהוי ויזואלי של פושעים, ובתוכנות כה רגישות עד שהיא יכולה לסרוק נמל תעופה שלם בחיפוש אחר טבעת שענודה על זרת. פרט לכך, מפעיל הסקוטלאנד יארד צוות מוכשר במיוחד הידוע בכינוי "מזהי־על".

ביום רביעי הודיעו הרשויות שהמאמצים השתלמו. שני קציני מודיעין רוסים הואשמו בנסיון לרצח. היו אלה ההאשמות הפליליות הראשונות בפרשה שגרמה לקרע עמוק בין רוסיה למערב. חוקרים פרסמו ראיות, ובהן צילומי מצלמות אבטחה שבהן נראו תנועותיהם של שני הגברים מטיסת ארופלוט לזירת הפשע ומשם בחזרה למוסקבה. כמו כן פרסמו תצלומים של בקבוקון הבושם העדין ששימש לנשיאת רעל העצבים "נוביצ'וק" לעיר השלווה סולסברי, שם בוצע המעשה. בימים שלפני ה–4 במארס, יום ההרעלה, נקלטו הגברים הרוסים שוב ושוב ע"י עדשות מצלמות אבטחה.

"כמעט בלתי אפשרי להסתתר במדינה הזו, כמעט בלתי אפשרי", אומר ג'ון בייליס, שפרש ממפקדת התקשורת הממשלתית, סוכנות המודיעין האלקטרוני של בריטניה, בשנת 2010, "בעזרת התוכנות החדשות אפשר לזהות אנשים על פי צורת הליכתם, טבעת שהם עונדים או אפילו שעון". בריטניה היא חלוצת שיטת חקירה אותה יישמה בחקירת הרעלת סקריפל, שכונתה "מבצע ודאנה" — איסוף ומיון כמויות עצומות של נתונים ויזואליים.

ניל באסו, הקצין הבכיר לענייני מלחמה בטרור במשטרת בריטניה, שבר שתיקה בת חודשים במסיבת עיתונאים שכונסה ביום רביעי, ובצעד נדיר ביקש מהעיתונאים להשאיר את המכשירים האלקטרוניים שלהם בחוץ, במטרה למנוע פרסום החדשות עד להוצאת צו המעצר נגד אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב. כעבור שעתיים הכריזה ראשת הממשלה תרזה מיי ששרותי המודיעין הבריטיים זיהו את הגברים כקצינים ב–G.R.U. שירות המודיעין הצבאי של רוסיה.

המתנקשים בתחנת הרכבת בסליסבורי, יום לפני ההרעלהצילום: HANDOUT/רויטרס

משרד החוץ הרוסי דחה את ההאשמות בתוקף. "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהן עמיתנו הבריטים והן האמריקאים נוהגים באותה שיטה: מבלי לטרוח להמציא כל ראיה, הם שולפים רשימה של "סוכנים רוסים" במטרה להצדיק את ציד המכשפות של לונדון ושל וושינגטון", אמרה מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי.

בייליס ציין שהחוקרים היו מודעים היטב לכך שהחשודים יהיו מוגנים ברוסיה ולא יועמדו למשפט, למרות שפורסמו הודעות אדומות של האינטרפול וצווי מעצר אירופאים. "אפשר היה להרים ידיים ולומר: מה הטעם?", אמר בייליס, "הרי הם ברוסיה, לא נצליח להביא אותם לכאן. אבל כבר הגענו לנקודה הזו, והאנשים האלה לא יוכלו לצאת מרוסיה לעולם". מעבר לכך, אומר בייליס, "יש סיפוק בכך שהגענו לאמת, שהוכחנו לעולם המערבי שהרוסים עשו את זה".

אחד מהמתנקשים בשדה התעופה גטוויק, יומיים לפני ההרעלהצילום: HANDOUT/רויטרס

ביום התקיפה נמצאו סקריפל ובתו יוליה בהכרה מעורפלת על ספסל סמוך לנהר אייבון (שניהם התאוששו. כעבור חודשים ספורים, שני בריטים, דון סטרג'ס וצ'רלי רולי, חלו אחרי שנחשפו לרעל. סטרג'ס מתה). בימים שאחרי תקיפת סקריפל החלו חוקרים לאסוף 11 אלף שעות צילום וידאו מנמלים, תחנות רכבת, חלונות ראווה, מכוניות וכבישים סמוך לביתו של סקריפל.

אבל לפני שחיפשו את המחט, אמרו החוקרים, היה עליהם לבנות ערימת שחת. במהלך החקירה נעזרו בצוות המהולל של הסקוטלנד יארד — יחידת מזהי העל, הנבחרים לתפקידם הודות ליכולתם המיוחדת לזכור פנים של בני אדם. "הם אינם מתרכזים במה שברור: שיער מאפיר, שפם או משקפיים", אמר מייסד היחידה מיק נוויל בראיון ל"סקיי ניוז" בשבוע שבעבר, "הם מסתכלים על עיניים, על פה, על אוזניים, על מה שלא משתנה. הם יכולים לזהות פנים רק ממבט חטוף בחלק קטן של פנים".

במקרים דוגמת חקירת סקריפל, שמתחילים עם קבוצה ענקית של חשודים פוטנציאליים, יכולים מזהי העל לעזור על ידי בחירת אנשים שזזים בצורה חשודה, אומרים המומחים. הם נעזרים בשוטרים מקומיים שעוזרים להוציא מכלל החשודים עוברי אורח דוגמת סוחרי סמים קטנים שנעים בצורה חשודה. התוצאות הללו הוצלבו עם נתוני דרכונים של רוסים שעזבו את המדינה תקופה קצרה אחרי ההרעלה, וכך נותר מספר נוח יותר של חשודים. השוטרים יכלו להצליב מידע בדרכים אחרות, למשל בעזרת מספרי סלולריים ושימוש בכרטיסי אשראי. "זה קצת כמו משפך שבקצהו העליון נכנסת כמות עצומה ולמטה יוצא זרם דק", אמר בייליס.

לחוקרים היה מזל: בסוף השבוע של התקיפה ירד שלג כבד ומספר עוברי האורח ברחובות היה קטן. כמעט חודשיים אחרי הרעלת הסקריפלים היתה פריצת דרך. המשטרה הגיעה למלון City Stay במזרח לונדון, שבו שני החשודים שהו בשני הלילות שלפני התקיפה. החוקרים לקחו דגימות מהחדר שבו לנו שני הגברים ושלחו אותן לבדיקה במעבדה. בשתיים מהם נראו שרידים של רעל העצבים שבו נעשה שימוש בתקיפה.

בסולסברי התקבלה הידיעה אודות החשודים בהקלה. מתיו דין, ראש מועצת העיר ובעליו של הפאב העירוני, "הדוכס מיורק", הביע תקווה שהדבר ישים קץ לתיאוריות הקונספירציה שנפוצו בנוגע לפשע. "בכך נסגר הסיפור", אמר. קרי הרפורד ג'ונס, מנהל תחנת הרדיו המקומית של סולסברי, הצדיע לחוקרים על "מומחיותם הרבה בפתרון התעלומה וזיהוי האשמים". זה אולי לא היה החומר ממנו עשויים סרטי פעולה, אבל הרפורד ג'ונס התרשם מאוד מהסיפור. "הם עבדו בשיטתיות, עקב בצד אגודל", אמר, "זו הדרך היחידה לעשות דברים כאלה. יש בזה משהו מאוד אנגלי".

אל הידיעה של אלן בארי ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ