פרשנות |

תחת פוטין, רוסיה מרגלת ברחבי העולם - אבל גם לה יש נקודות תורפה

מההתערבות בבחירות בארה"ב ועד לריגול אחרי הארגון למניעת הפצת נשק כימי: המודיעין הצבאי הרוסי נתפש פעם כמוביל בעולם, אך מגלה באחרונה חובבנות עם סוכנים שנתפסים והאקרים שעקבותיהם מתגלות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בוולדיווסטוק, בחודש שעבר
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בוולדיווסטוק, בחודש שעברצילום: בלומברג
אנשיל פפר
אנשיל פפר

היתרון הגדול של לחימת סייבר, מבחינת התוקפים לפחות, הוא באופי הלא-מוגדר של תקיפה באמצעות רשתות מחשב. המשפט הבינלאומי ודיני המלחמה מתפתחים לאט, והאחריות של מדינה לפעולת "האקינג" טרם הובררה די הצורך. מאגרי המידע ורשתות המחשבים אינם תחומים לפי גבולות בינלאומיים מוכרים. פריצה למחשבי משרד ממשלתי או מפלגה פוליטית, היא לכאורה פגיעה בריבונות. אבל מה לגבי פריצה לחברה עסקית גדולה הפועלת בארצות רבות? או ארגון בינלאומי? והאם ניתן בכלל לייחס את הפעולה למדינה, כשבמקרים רבים המבצעים הם קבוצות האקרים לכאורה עצמאיות או ארגוני פשע אלקטרוני?

ההחלטה המשותפת אתמול (חמישי) של ממשלות הולנד ובריטניה להעמיד במקום את רוסיה ולגרש ארבעה "דיפלומטים" רוסים שהיו מעורבים בפעולה, הכושלת כנראה, לפרוץ למחשבי הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי, היא ניסיון למתוח קווים יותר ברורים. אבל הדרך עוד ארוכה. הרוסים סייעו לא מעט במה שנראה כחוסר מקצוענות משוועת של שירות המודיעין הצבאי (GRU) ששיגר לבירת הולנד סוכנים ללא סיפור כיסוי, שנתפסו כשבמכוניתם ציוד ציתות, ועליהם דרכונים, קבלות ומכשירי טלפון נייד שללא מאמץ גדול, נקשרו למטה השירות במוסקבה. די היה בחיפוש גוגל לאתר את שמו של אחד הסוכנים על מסמך בו העיד על עצמו שלמד במחלקה לריגול סייבר במכללה צבאית רוסית.

הצגת האישומים נגד סוכני המודיעין הצבאי הרוסיים בוושינגטון, היוםצילום: AFP

החובבנות המשוועת של ארגון שנתפש פעם כמוביל בעולם מעידה על נקודת תורפה של לוחמי הסייבר. כנראה שקל יותר ללמד צעירים לפרוץ למחשבים מאשר לגרום להם לסגל כישורים בסיסיים של ביטחון מידע והתנהלות בארצות יעד מול ארגוני מודיעין עוינים. כפי שלא פעם למדו על בשרם גם שירותי המודיעין הישראליים, כשממהרים להגדיל את כמות המבצעים ואת מאגרי הסוכנים, משלמים מחיר בחוסר מקצועיות וחשיפות מביכות. חלק מהבעיה נובעת כנראה גם מיריבויות פנימיות במעגלים שסביב נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. סוכנויות ריגול מתחרות, מקורבים לקרמלין ופרילנסרים, רוצים כולם להפגין נאמנות לבוס ולהפגין יכולות והישגים. לא כל מבצעי הסייבר מתואמים. לפעמים הם אפילו מצליחים מעבר למשוער, כפי שנראה משלל המבצעים שהתקיימו בסמוך לבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2016. הרוסים בסך הכל רצו קצת להבאיש את ריחה של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון ולחבל בתהליך הדמוקרטי. הם כנראה לא האמינו לרגע שבאמת יצליחו לתרום לבחירתו של דונלד טראמפ, איל נדל"ן מניו יורק חסר כל ניסיון ציבורי.

אבל עכשיו טראמפ הוא נשיא ארה"ב וחוסר הרצון הבולט שלו להאשים את רוסיה בקמפיין סייבר נגד המערב (טראמפ מעדיף למקד את תשומת הלב במבצעי הסייבר המרשימים לא פחות של הסינים - שעל פי תחקיר של "ביזנסוויק" הצליחו להחדיר שבב ציתות בלוחות אם שהורכבו במחשבים אמריקאיים - מאלץ ממשלות אחרות לפעול עצמאית.

סילוק פומבי של הדיפלומטים הרוסים מהולנד הוא אמנם עליית מדרגה, אבל עדיין לא מערכה מתואמת. בהיעדר גיבוי מהבית הלבן, לארגוני המודיעין ורשויות החוק בוושינגטון נותר להגיש כתבי אישום נגד סוכנים בודדים, כפי שעשה היום משרד המשפטים האמריקאי נגד שבעה אנשי GRU החשודים שפרצו בין היתר למחשבי סוכנויות בינלאומיות למניעת סימום בספורט. שוב מדובר במבצע שנערך למען פוטין, שלקח באופן אישי את פסילתם של אתלטים רוסים שלקחו חלק בשימוש הסיטונאי בסמים ממריצים בניצוח מקורבו, סגן ראש הממשלה ויטאלי מוטקו ולשעבר שר הספורט ונשיא התאחדות הכדורגל הרוסית. שבעת החשודים מואשמים גם שפרצו למכון מחקר גרעיני ולמחשבי מומחים, שחוקרים את הפלת מטוס הנוסעים האוקראיני באמצעות טיל רוסי במזרח אוקראינה ב-2014. שלושה מתוך סוכני המודיעין הצבאי הרוסי גם הואשמו לפני כמה חודשים במעורבות בפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית.

אלא שכתבי אישום נגד סוכנים שיושבים לבטח במוסקבה לא ירתיעו את מבצעי הסייבר הבאים ולא יכולים לבוא במקום פעילות נחושה ומתואמת של מדינות המערב. לרוסים ולסינים יש כל כך הרבה מטרות זמינות, אך מסתבר שהאקרים שמסוגלים להסתיר את עקבותיהם הם זן נדיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ