מוסקבה שבתה 24 מלחים אוקראינים בעימות ימי, קייב הכריזה על ממשל צבאי

מדינות המערב התייצבו לצד אוקראינה במועצת הביטחון של האו"ם, שדנה בהשתלטות הרוסית על שלושה כלי שיט של אוקראינה במצר קרץ'. רוסיה האשימה את קייב בפרובוקציה מכוונת שנועדה לקדם סנקציות עליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגיני ימין קיצוני בהפגנת תמיכה בצי האוקראיני מול בניין הפרלמנט בקייב, היום
מפגיני ימין קיצוני בהפגנת תמיכה בצי האוקראיני מול בניין הפרלמנט בקייב, היוםצילום: GLEB GARANICH/רויטרס

המתיחות הגבוהה ממילא בין רוסיה לאוקראינה החריפה היום (שני) בעקבות העימות הצבאי הימי שהתרחש אמש בין שתי המדינות סמוך לחצי האי קרים. כחלק מהעימות ירו כלי שיט רוסיים והשתלטו על שלושה כלי שיט אוקראיניים במצר קרץ', המחבר בין ים אזוב לים השחור. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה היום מפי נציבת זכויות האדם במדינה כי בידי רוסיה 24 חיילים אוקראינים, שנעצרו על גבי שלושת כלי השיט. נאט"ו, כמו גם מדינות מערביות, קראה לשחרור כלי השיט והמלחים שנתפסו, אך רוסיה דחתה בקשות אלו.

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה כדי לדון בנושא, ומדינות המערב, בן ארה"ב, התייצבו בדיון לצדה של אוקראינה. כבר עתה מופיעים סימנים לכך שמדינות המערב יבקשו להטיל סנקציות נוספות על מוסקבה. משרד החוץ של רוסיה האשים את קייב בכך שהיא "תיאמה את הפרובוקציה" עם ארה"ב והאיחוד האירופי כדי להטיל סנקציות נוספות על מוסקבה.

מצר קרץ', היוםצילום: /אי־פי

בנוסף, אוקראינה הכריזה היום על ממשל צבאי ל-30 יום לבקשתו של הנשיא פטרו פורושנקו. הפרלמנט אישר את צעדי החירום שביקש הנשיא לנקוט, הכוללים אישור לשנע חיילים וחיזוק של מערכות ההגנה האווירית של אוקראינה, כמו גם אוסף צעדים בעלי תיאור מעומעם כמו "חיזוק הלחימה בטרור" וצעדים ל"ביטחון מידע".

פרשנים ציינו היום כי ההכרזה על ממשל צבאי עשויה להביא לדחיית הבחירות שנקבעו לעוד ארבעה חודשים - ושבהן פורושנקו צפוי להפסיד - והעלו את האפשרות שנשיא אוקראינה מנסה לנצל את ההסלמה מול רוסיה לטובתו. עם זאת, בהופעה טלוויזיונית, פורושנקו אמר כי 30 ימי הממשל הצבאי שהוא מבקש להטיל לא יגביל את זכויותיהם של האזרחים או יביא לדחיית הבחירות, ואכן הפרלמנט אישר כי הבחירות יתקיימו ב-31 במארס. כבר עתה מתקיימות באוקראינה הפגנות של פעילי ימין קיצוני המתנגדים לפעילותה של רוסיה.

בשלב זה עדיין קיימת מחלוקת סביב השאלה מה גרם לעימות. אוקראינה טוענת כי שתי ספינות קרב משוריינות וספינת גרר, שהיו בדרכן לנמלים בים אזוב, הקפידו על תקנות השיט הבינלאומיות. שר החוץ של אוקראינה פבלו קלימקין אמר כי יש להתייחס לחיילים שנתפסו כשבויי מלחמה, וכי צעדיה של רוסיה הם "תוקפנות שתוכננה מראש". לפי הודעת הצי של אוקראינה, שישה מלחים נפצעו בעימות הימי.

מצד שני, מוסקבה טוענת כי היא לא קיבלה התרעה מראש על מעבר הספינות וכי הן לא נשמעו לקריאות לעצור. משרד החוץ במוסקבה הודיע כי רוסיה תגיב בחריפות לכל צעד שייפגע בביטחונה. עוד נמסר מרוסיה כי כוחותיה פעלו במסגרת החוק הבינלאומי.

מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג אמר כי נאט"ו מביעה "תמיכה מלאה בשלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה ובריבונותה, כולל זכותה לנוע במים הטריטוריאליים שלה במסגרת החוק הבינלאומי". סטולטנברג קרא לריסון ודרש מרוסיה להבטיח גישה בלתי מוגבלת לנמלים של אוקראינה בים אזוב. בנוסף, גורמים בכירים מגרמניה, רוסיה, אוקראינה וצרפת צפויים להתכנס היום בברלין לשיחות שנקבעו מראש בנושא הלחימה באוקראינה, והם צפויים לנסות לאתר פתרון לפרץ האלימות האחרון. הבית הלבן לא הגיב להתפתחויות.

היחסים בין אוקראינה לרוסיה היו גרועים גם לפני התקרית אמש. רוסיה סיפחה בשנת 2014 את חצי האי קרים, שהיה עד אז בשליטת אוקראינה, ותומכת בבדלנים הפרו־רוסים במזרח אוקראינה. צבא אוקראינה נלחם בבדלנים ומאשים את רוסיה באחריות לעימות הצבאי, אך רוסיה הכחישה עד כה כל מעורבות צבאית ישירה בלחימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ