תקרית ימית |

ספינת מלחמה ספרדית ניסתה לסלק כלי שיט מגיברלטר הבריטית

כלי שיט מהצי הבריטי המלכותי נשלח לנמל, שנמצא תחת ריבונות הממלכה המאוחדת - כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. דובר הממשלה בבריטניה: "משחקים מטופשים של גורמים בצי הספרדי"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוף גיברלטר, ב-2018
חוף גיברלטר, ב-2018צילום: JON NAZCA/רויטרס
לוגו הארץ
הארץ

ספינת מלחמה ספרדית הורתה אתמול (ראשון) לכלי שיט מסחריים לעזוב את המים הטריטוריאליים של בריטניה בגיברלטר, כך דיווחו כלי תקשורת בבריטניה. צוות ספינת המלחמה נשא את ההוראה בכריזה והורה לכלי השיט שעוגנים בנמל "לעזוב את המים הטריטוריאליים של ספרד". בתגובה, כלי שיט מהצי המלכותי הבריטי נשלח למקום.

הרשויות בנמל בגיברלטר הורו לספינות להישאר במקומן בזמן שהספרדים דרשו שיעזבו. כלי התקשורת בבריטניה ציטטו דובר מטעם הממשלה לענייני טריטוריות מעבר לים, שכינה את התקרית "מטופשת".

ספינת המלחמה החמושה

"אין ערך במשחקים המטופשים של מי שלא מכירים בריבונות בריטניה על המים של גיברלטר, המוכרת על ידי כל העולם ומעוגנת בהחלטת האו"ם על חוקי הים", אמר הדובר. "נראה שיש עדיין גורמים בחיל הים הספרדי שחושבים שהם יכולים לבוז לחוק הבינלאומי". לפי הדיווחים בבריטניה, הממשלה המקומית בגיברלטר האשימה את אנשי הספינה הספרדית בניסיון לנקוט צעדים נגד הספינות המסחריות.

בהצהרה מטעם הממשלה בגיברלטר שפורסמה בכלי התקשורת בבריטניה נאמר כי "הצי המלכותי שלח כלי שיט לזירה. אחרי עימות עם הצי המלכותי, הספינה הספרדית שטה באיטיות לאורך החוף כשנשקיה מוצגים ואנשיה חמושים". עוד נמסר כי הממשלה בגיברלטר "בוחנת כל היבט של התקרית כדי לוודא שנגיב בהתאם בהקדם האפשרי".

בריטניה כבשה את גיברלטר מידי ספרד במלחמת הירושה הספרדית בראשית המאה ה-18 ולאחר מכן, כחלק מהסכם אוטרכט, הטריטוריה נמסרה לבריטניה. אלא שמאז ספרד ממשיכה לטעון לבעלות על גיברלטר, המרוחקת רק קילומטרים ספורים מחופי אפריקה. תושבי הטריטוריה דחו פעמיים בעשורים האחרונים את הרעיון שספרד תחיל עליהם את ריבונותה ורובם המוחלט מעדיף להישאר תחת שליטה בריטית. יחד עם זאת, הם גם התנגדו ברובם המוחלט לברקזיט במשאל העם שנערך ב-2016. מעמדה האוטונומי של גיברלטר, חוקיה המקלים ומיקומה על הגבול בין אירופה לאפריקה מאפשרים לה לשמש במשך שנים מקלט מס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ