האפיפיור פרנסיסקוס דחה התפטרות בישוף שהורשע בטיוח התעללות מינית

פיליפ בארבארן, הארכיבישוף של ליון, הורשע החודש בגין אי-דיווח על לרשויות על כומר מהבישופות שלו שהתעלל מינית. במקום להתפטר הוא יוצא לחופשה "לזמן מה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האפיפיור פרנסיסקוס דחה היום (שלישי) את התפטרותו של קרדינל צרפתי שהורשע החודש בטיוח מקרי התעללות מינית קשים שנעשו בעשורים האחרונים על ידי כומר שהיה תחת אחריותו.

בית משפט בצרפת הרשיע בתחילת החודש את הקרדינל פיליפ בארבארן, הארכיבישוף של ליון, בגין אי-דיווח לרשויות על ההתעללויות והטיל עליו עונש של שישה חודשי מאסר על תנאי. הקרדינל בארבארן, בן 68, מיד הציע את התפטרותו אף שהחליט לערער על גזר הדין.

הקרדינל בארבארן והאפיפיור פרנסיסקוס בוותיקאן, אתמולצילום: VATICAN MEDIA/רויטרס

הוא נפגש עם האפיפיור פרנסיסקוס אתמול כדי למסור לו באופן אישי את מכתב ההתפטרות. אולם הן הקרדינל והן דובר הוותיקאן, אלסנדרו גיסוטי, אמרו היום כי האפיפיור לא קיבל את ההחלטה. במקום זאת, הם אמרו, הקרדינל – אחד מבכירי הכנסייה הקתולית בצרפת – ייקח הפסקה מתפקידו לתקופת זמן לא מוגדרת.

"האפיפיור נתן לי חופש לקבל החלטה שנראית הטובה ביותר, כיום, לבישופות של ליון", הסביר הקרדינל. לדבריו, האפיפיור הציע שבארבארן ייקח חופש "לזמן מה", ויעביר את הניהול השוטף של הכנסייה לסגנו, האב איב באומגרטן, הכומר הכללי של ליון.

פעילים חברתיים בצרפת גינו את החלטת האפיפיור. "החלטתו של האפיפיור פרנסיסקוס שלא לקבל את התפטרותו של הקרדינל ברברין היום היא תזכורת מדכאת להתעלמות האוטוקרטית של האפיפיור מהקורבנות", אמרה אן בארט דויל, החברה בארגון הפועל להעמיד לדין קרדינלים שאחראים לפרשות מין קשות בוותיקאן. "פעם נוספת, עומד פרנסיסקוס לצד בישוף עבריין ודוחה את עדותם של הניצולים".

החלטתו של האפיפיור מגיעה שבועות ספורים אחרי שחתם כינוס מיוחד וחסר תקדים עם מנהיגי הכנסייה הקתולית מרחבי העולם בנושא התמודדות הכנסייה עם פרשות התעללות מיניות בילדים על ידי אנשי כמורה. במהלך הכינוס קראו דוברים שונים לבישופים בכנסייה לקחת את הנושא ברצינות ולא להגן על המעשים האלה או לאפשר להם לחלחל לשורותיהם.

באוגוסט האחרון כתב האפיפיור פרנסיסקוס מכתב חסר תקדים המופנה לכל הקתולים בעולם, שבו ביקש סליחה מהם על פרשיות ההתעללות המינית בילדים בכנסייה בידי אנשי דת. במכתב שממוען ל"אנשי האל", הבטיח האפיפיור שלא ייחסך שום מאמץ כדי למנוע התעללויות וטיוח שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ