לוגו הארץ
הארץ

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אינו נתפס לרוב כאדם הקשוב להדי הביקורת הציבורית כלפי ממשלו. אולם, בשבוע האחרון נראה היה שבמסדרונות הקרמלין מיהרו להשיב לקריאות המחאה ברחובות מוסקבה בעקבות מעצרו של עיתונאי חוקר וניסיון המשטרה לטפול עליו האשמה בסחר בסמים - ושחרורו של העיתונאי כעבור יומיים.

מאמר שפורסם אתמול (חמישי) ב"אקונומיסט" מציע כי פוטין פעל הן כדי להפגין את כוחו כמוסד העליון בענייני צדק ברוסיה - אך גם מתוך חשש מהסלמת המחאה הציבורית שהתעוררה סביב מעצרו של העיתונאי, איוואן גולונוב.

גולונוב ותומכיו מדברים על המעצר

12 שעות ללא עורך דין

גולונוב נעצר ביום חמישי שעבר, 6 ביוני, באשמת אחזקה וסחר בסמים. פרקליטו טען כי הוכה והוחזק בתא מעצר במשך 12 שעות מבלי שיכול היה ליצור עמו קשר. גולונוב, העובד באתר החדשות העצמאי "מדוזה" הוא דמות מוכרת ברוסיה, ובייחוד במוסקבה, בשל כתבותיו שעסקו בשחיתות שלטונית.

עורכיו באתר וכן קרובי משפחתו דחו את טענות המשטרה - שפרסמה תמונות של מעבדת סמים שנמצאה לכאורה בדירתו. ואכן, כעבור שעות ספורות הודתה משטרת מוסקבה כי התמונות צולמו בזירה אחרת. בסוף השבוע שעבר שוחרר גולונוב למעצר בית, כשעננת החשדות בעבירות סמים עדיין מרחפת מעל ראשו.

מעצרו האלים וכן האישומים כלפיו הביאו למחאה נרחבת ברוסיה. בתחילת השבוע פרסמו שלושה עיתונים יומיים גדולים במדינה שער משותף שעליו הכותרת "גם אני/גם אנחנו איוואן גולונוב". שלשום אף נערכה הפגנת מחאה נרחבת במרכז מוסקבה, שבה נעצרו יותר מ-200 בני אדם לטענת המשטרה, ובהם פעיל האופוזיציה הבולט אלכסיי נבלני.

מעצרו של אלכסיי נבלני בהפגנה במוסקבה, שלשום. הזהיר מכוונת הקרמלין לפורר את הסולידריות הציבוריתצילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

אולם, יום לפני ההפגנה במוסקבה הודיע שר הפנים ולדימיר קולקוצב על שחרורו של גולונוב ממעצר בית ועל ביטול כל האישומים נגדו. הוא אף מסר כי הטענות כלפי העיתונאי החוקר לא הוכחו וכי שלושה קציני משטרה יפוטרו ואחרים ייחקרו בגין הפרשה. בד בבד עם ההודעה מסר הקרמלין גם על שחרורו של איוב טיטייב, פעיל זכויות אדם מוכר בצ'צ'ניה, שנעצר אף הוא בטענה כי סחר בסמים, ונידון במארס לארבע שנות עבודת פרך.

הנסיגה של הקרמלין

מה הוביל לשינוי המהיר בעמדת הרשויות כלפי מעצרו של גולונוב? לפי הניתוח שמציע המאמר באקונומיסט, ההוראה לשחרר את גולונוב נבעה מהחשש בקרמלין מאובדן המונופול על הכוח. פעילי אופוזיציה ותומכיו של העיתונאי טענו כי אנשי שירות הביטחון שעמדו מאחורי מעצרו היו קשורים לגורמים פליליים, שהיו מושאי תחקירים שפרסם בעבר.

לפי המאמר, בכך שהביא לשחרורו, פוטין יכול למצב את עצמו כ"צאר הטוב" שיכול להעניש ולחון מתנגדים כפי שהוא מוצא לנכון. זאת, מול גורמים כוחניים דוגמת שוטרים מושחתים ואנשי עולם תחתון מחד, והשלטונות בצ'צ'ניה מאידך. הפעיל ששוחרר במדינה נעצר אשתקד בשל התנגדותו למדיניות של הנשיא הכוחני רמזן קדירוב.

באקונומיסט טוענים עוד כי הפרשה מעידה על כוחה של מחאה המונעת בידי הרשת - במיוחד בתקופה שבה כלכלת רוסיה מדשדשת והשחיתות פושה - ועל רצונו של פוטין לשמור על השקט בציבור. "הקרמלין פחד מהחזית המאוחדת שהפגין הציבור", צוטט אלכסיי נבלני, מתנגדו של פוטין שנעצר בהפגנה למען גולונוב ושוחרר מאז בערבות. "הם ביקשו לפורר את הסולידריות של המפגינים, להפחיד אותנו ולכלוא את מי שלא התכופפו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ