שלושה רוסים ואוקראיני יואשמו בהפלת המטוס באוקראינה וברצח 298 בני אדם

לפי צוות החקירה הבינלאומי, ארבעת הגברים יצרו את השרשרת שקישרה בין הבדלנים באוקראינה לצבא רוסיה, ואפשרו את העברת מערכת הנ"מ שהפילה את המטוס של חברת מלזיה איירליינס

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדלן אוקראיני באתר ההתרסקות, ביולי 2014
בדלן אוקראיני באתר ההתרסקות, ביולי 2014צילום: MAXIM ZMEYEV/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלושה רוסים ואוקראיני יואשמו בהפלת המטוס של חברת מלזיה איירליינס MH17 במזרח אוקראינה וברצח 298 בני אדם ביולי 2014, כך הודיע היום (רביעי) צוות החקירה הבינלאומי העוסק בנושא. התובעים הודיעו כי יש מספיק ראיות כדי להגיש כתבי אישום נגד הארבעה וכי משפטם צפוי להיפתח בחודש מארס בהולנד.

הגברים שיועמדו לדין הם איגור גירקין, קולונל לשעבר בסוכנות הביון הרוסית FSB, סרגיי דובינסקי, שמועסק בסוכנות הביון הצבאי הרוסית GRU ואולג פולאטוב, חייל לשעבר ביחידת הכוחות המיוחדים של ה–GRU, "ספצנאז". כולם חיילים רוסים שנשלחו בעבר למשימות מעבר לים. חשוד רביעי, לאוניד חרצ'נקו, הוא אוקראיני, שנטען כי פיקד על יחידת לוחמים בעיר דונייצק במזרח אוקראינה.

לפי צוות החקירה, גירקין שימש כשר ההגנה ברפובליקה העממית של דונייצק (DNR), שהקימו הבדלנים הנתמכים על ידי מוסקבה במזרח אוקראינה. דובינסקי שימש כסגנו של גירקין ב–DNR, ופולאטוב היה סגנו של דובינסקי. חרצ'נקו היה תחת פיקודם. החוקרים אמרו שהארבעה "יצרו שרשרת שמקשרת בין ה–DNR לפדרציה הרוסית", וכי דרך קשר זה השיגו הבדלנים ציוד כבד מרוסיה, כולל משגר טילי הבוק (Buk) ששימש נגד טיסה MH17 וגרם "להשלכות נוראיות".

מסיבת העיתונאים, היוםצילום: EVA PLEVIER/רויטרס

עוד נקבע כי הנאשמים לא לחצו על הכפתור בעצמם אך היו אחראים להעברת מערכת הנ"מ למזרח אוקראינה. מסיבה זו ניתן להטיל עליהם אחריות פלילית ולהאשימם ברצח 298 נוסעי המטוס, הודיע צוות החקירה. נגד הארבעה הוצאו צווי מעצר בינלאומיים ושמותיהם הוכנסו לרשימות בינלואמיות, הוסיף ראש צוות התביעה בהולנד, פרד וסטרבקה. עוד נמסר כי כל הארבעה היו מעורבים בהעברת מערכת טילי הבוק שהפילה את המטוס בדרכו מרוסיה לאוקראינה.

בנוסף, וסטרבקה אמר שהחוקרים איתרו וחקרו עדים, ניתחו תצלומי לוויין, ובדקו סוגים שונים של מידע, כולל כזה הנוגע לשיחות טלפון. הצוות לא היה יכול להיכנס לאזורים רלוונטיים לחקירה במזרח אוקראינה, ציין וסטרבקה והוסיף כי עובדה זו הקשתה על הצוות, שכלל יותר מ–50 חוקרים.

צוות החקירה המשותף (JITׂ) הודיע על החלטתו במסיבת עיתונאים בהולנד. הצוות כולל חוקרים מאוסטרליה, בלגיה, מלזיה, הולנד ואוקראינה – כולן מדינות שאזרחיהן נהרגו בהתקפה. בשנת 2018, הודיע ה–JIT שטיל הבוק שפגע במטוס הבואינג 777 הגיע מחטיבה של צבא רוסיה שהוצבה בעיר קורסק בדרום־מערב רוסיה.

חוקר מלזי באתר ההתרסקות בדונייצק, ביולי 2014צילום: MAXIM ZMEYEV/רויטרס

בנוסף, אתר התחקירים בלינגקט פרסם היום פרטים על כמה בני אדם, שלפי הטענות מעורבים בהפלת המטוס. אלו כוללים 12 מפקדים ובדלנים לוחמים, חלקם רוסים הקשורים ל–GRU. לפי הדו"ח של בלינגקט זרוע המודיעין הצבאית של ה–DNR מילאה תפקיד מפתח בהפלת המטוס. ארגון מודיעין זה היה "מהותי" להשגת משגר הטילים שהפיל את המטוס, ולהעברתו מרוסיה לאוקראינה ובחזרה לטריטוריה רוסית, נכתב בדו"ח.

הדו"ח מכיר בכך שה–GRU וזרוע המודיעין של ה–DNR הם גופים נפרדים, אך מציין כי ניתן לומר בוודאות גבוהה שה–GRU והמודיעין של ה–DNR תיאמו באופן הדוק לפחות חלק מהפעולות שלהם בקיץ 2014. ממשלת אוקראינה טוענת כי ראש המודיעין הצבאי של ה–DNR, דובינסקי, הוא איש ממסד מה–GRU הרוסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ