בריטניה דחתה אלפי בקשות מקלט של להט"בים שנרדפו בארצותיהם

לפחות 1,197 בקשות שהגישו אזרחי פקיסטאן נדחו בתוך שנתיים. עוד מאות בקשות שהגישו אזרחי בנגלדש וניגריה נדחו – מדינות בהן יחסים חד-מיניים נחשבים לעבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניידת של משטרת ההגירה הבריטית במערב לונדון, ב-2016
ניידת של משטרת ההגירה הבריטית במערב לונדון, ב-2016צילום: Toby Melville/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

משרד הפנים בבריטניה דחה לפחות 3,100 בקשות מקלט של להט"בים שביקשו לעזוב את מדינותיהם שבהן יחסים חד-מיניים נחשבים לעבירה פלילית. במפלגה הליברל-דמוקרטית ניתחו נתונים שפרסם המשרד, ומצאו שלפחות 1,197 בקשות מקלט שהגישו אזרחי פקיסטאן בשנים 2016-2018 נדחו – בהן בקשות להגנה בשל נטיות מיניות. בנוסף, נדחו 640 בקשות דומות של אזרחי בנגלדש, ו-380 בקשות שהגישו אזרחי ניגריה.

בפקיסטאן, יחסים חד מיניים נחשבים ל"הפרה של סדר הטבע" ומהווים עבירה שהעונש עליה הוא מאסר עולם. על פי ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל, "טרנסג'נדרים ממשיכים לסבול מהטרדות ותקיפות אלימות" במדינה. על פי הארגון, בבנגלדש פעילים למען זכויות להט"ב "ממשיכים לסבול מהטרדות תדירות וסובלים ממעצרי שווא".

בניגריה, יחסים הומוסקסואליים הם עבירה שהעונש המרבי עליה הוא 14 שנות מאסר. גם הפגנת חיבה חד-מינית בציבור נחשבת לעבירה. ניגריה היא המדינה השלישית במספר בקשות המקלט על רקע מיני, אחרי פקיסטאן ובנגלדש.

במפלגה הליברל-דמוקרטית בחנו גם נתונים שאסף האיגוד הבינלאומי ללהט"ב, ומצאו שבמשרד הפנים הבריטי סירבו גם ל-136 בקשות מקמרון, 144 בקשות מגאנה, 124 בקשות מאיראן ו-145 בקשות מקלט מאוגנדה. בנוסף, נדחו בקשות גם מעיראק, ג'מייקה ומלזיה.

"הממשלה השמרנית פוגעת בכל קהילת הלהט"ב ובאלו שתומכים בה ובזכויות אדם", אמרה חברת הפרלמנט מטעם המפלגה, כריסטין ג'רדין. "עלינו להוביל קמפיין עולמי נגד הומופוביה וטרנסופוביה, אבל במקום זאת יש לנו ממשלה שדוחה אותם ובוחרת להביט לכיוון אחר". היא הוסיפה, "המספרים האלו הם תזכורת מטרידה לכישלון הממשלה השמרנית בהגנה על זכויות קהילת הלהט"ב. מדובר באנשים שעומדים בפני העמדה לדין רק בגלל מה שהם".

עם זאת, הנתונים מצביעים על מגמת ירידה קלה במספר הדחיות - ב-2018 דחה משרד הפנים הבריטי 970 בקשות, לעומת 1,096 בקשות שנדחו ב-2017 ו-1,043 בקשות שנדחו ב-2016.

בשנה שעברה דווח בהרחבה על אדניי רג'י, אזרח ניגריה שנמלט לבריטניה בניסיון לחמוק ממשפט בשל נטייתו המינית. הוא פוטר מעבודתו וקיבל איומים ברשתות החברתיות – בהם גם תגובות כמו "הייתי מאוד רוצה שיהרגו אותך", ו"יחסים הומוסקסואליים הם תועבה במדינה שלנו". בריטניה דחתה את בקשתו למקלט, והוא הגיש ערעור מתוקשר על ההחלטה. עם זאת, הוא עומד עדיין בפני גירוש.

במקרה אחר, שופט דחה ערעור שהגיש מבקש מקלט על דחיית הבקשה שלו, לאחר שקבע שאין לו "התנהגות הומוסקסואלית". ביולי הורה בית המשפט העליון למשרד הפנים הבריטי לסייע לאשה שהגישה בקשת מקלט שנדחתה, וגורשה לאוגנדה. גורם מטעם משרד הפנים מסר שבמשרד מקפידים לגרש מבקשי מקלט רק במקרים בהם וידאו שהמהלך לא מסכן אותם, ובודקים כל מקרה לגופו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ