איש קומנדו בריטי טיפס על המון בלאן עם מכשיר כושר על גבו - והשאיר אותו בפסגה

חייל לשעבר בחיל הנחתים המלכותי טיפס להר השביעי בגובהו באירופה כשעל גבו מכשיר לאימוני חתירה, כתעלול יח"צ לארגון צדקה. ראש העיר הסמוכה קרא לנשיא מקרון להחמיר הענישה נגד תיירים מפרי חוק

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
הארץ

ראש עיר בצרפת תקף אתמול (שלישי) תיירים "משוגעים", לדבריו, שחורגים מהנהלים בשמורת מון בלאן הסמוכה לעירו ומשאירים בה פסולת רבה. ז'אן-מארק פייה, ראש העיר סן ג'רבה שבאלפים הצרפתיים, קרא לנשיא עמנואל מקרון לקדם חוקים שיטילו "עונשים כבדים" על מי שעוברים על החוק כדי "להשיב את הסדר על כנו" במון בלאן.

קצפו של ראש העיר יצא בעקבות תמונות שהעלה לרשת מתיו פול דיסני, אזרח בריטי ששירת בחיל הנחתים המלכותי, מפסגת המון בלאן. דיסני יצא בחודש שעבר לכיבוש ההר השביעי בגובהו באירופה כשהוא נושא על גבו מכשיר לאימוני חתירה - כחלק ממסע יחסי ציבור לארגון צדקה ליוצאי צבא בארצו.

ציוץ של מתיו פול דיסני, שבו תיעד את מסעו למון בלאן עם מכשיר החתירה

דיסני אמנם הצליח להעפיל לפסגה כשהמכשיר הכבד עמו - אך כוחו לא עמד לו בירידה מההר והוא נאלץ להשאירו מאחור, בגובה של 4,362 מטרים. במכתב פתוח ששלח לנשיא מקרון, לעג ראש העיר פייה לדיסני ואמר כי "משמו אפשר לחשוב שהוא התנהג כאילו הוא בפארק שעשועים".

פייה כתב למקרון כי "המצב נמשך יותר מדי זמן" וציין מקרים נוספים שאירעו בימים האחרונים במון בלאן. בין היתר הזכיר בפנייתו לנשיא מקרה מסוף השבוע האחרון שבו עלה להר תייר גרמני יחד עם כלבו, על אף שהוזהר בידי שוטרים שפגש בדרכו לפסגה.

העיירה סן ג'רבה באלפים הצרפתים

לדברי ראש העיר, אותו תייר הבטיח לשוטרים שישאיר את כלבו באחד מאתרי הלינה למטיילים בשמורה בטרם ימשיך לפסגה - אולם השוטרים הבחינו בו ממשיך בטיפוס עם הכלב באישון ליל. בתמונות שהעלה פייה לחשבון הטוויטר שלו נראה הכלב לאחר הטיפוס כשכפות רגליו פצועות ומדממות.

מדי שנה מגיעים להרי האלפים 25 אלף תיירים והרשויות באזור הטילו מכסה יומית של 214 מבקרים בשמורה. ביוני נחת צמד מטפסי הרים שווייצרים על המון בלאן עם מטוס קל. שוטרים שאיתרו את השניים בדרכם לפסגה קנסו אותם ב-38 אירו, אך התירו להם להמריא מהמקום עם כלי הטיס.

ריאיון של מתיו פול דיסני עם ערוץ ITV הבריטי, בחודש שעבר

לצד הביקורת כלפי תיירים המפרים את החוקים בשמורה ומזהמים אותה, והמאבק בצפיפות, הרשויות בצרפת מזהירות ממפולות סלעים בהר. שכבת הקרח המכסה את הקרקע האלפינית החלה להיעלם בשנים האחרונות, עם עליית הטמפרטורות באירופה. חשיפת הקרקע הסלעית שמתחת לשכבות הקפואות הגבירה את סכנת שחיקת הסלעים שעלולה לגרום להתמוטטותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ