ג'ונסון בלי רוב ושעון הברקזיט מתקתק: כל מה שצריך לדעת על הדרמה בבריטניה

אחרי המפלה אתמול בבית הנבחרים, ראש הממשלה איים שאם האופוזיציה והמורדים ממפלגתו יעבירו היום הצעת חוק שתמנע פרישה מהאיחוד האירופי ללא הסכם, הוא יקיים הצבעה על בחירות בזק. יש לו סיכוי?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון (במרכז), בפרלמנט, אתמול
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון (במרכז), בפרלמנט, אתמולצילום: UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR/רויטרס

■ המפלגה השמרנית איבדה את הרוב בפרלמנט, שעמד על מושב אחד
■ האופוזיציה תקיים היום הצבעה על הצעת חוק לדחיית הברקזיט
■ ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מאיים לקיים בחירות בזק אם הצעת החוק תעבור

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון איבד אתמול (שלישי) בשידור חי את הרוב שלו בפרלמנט על רקע ההתנגדות לתוכניתו להוציא את הממלכה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. הדרמה הפוליטית בבריטניה תימשך גם היום וייתכן שתוביל בסופו של דבר לבחירות בזק.

על מה כל הדרמה בבריטניה?

בריטניה צפויה לעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר. ג'ונסון, שנכנס לתפקידו לפני חודש בלבד, הבטיח שהברקזיט יתקיים במועדו – עם הסכם עם בריסל או בלעדיו. עם זאת, מפלגות האופוזיציה ומספר משמעותי של מורדים במפלגה השמרנית, מפלגתו של ג'ונסון, מתנגדים בתוקף לברקזיט ללא הסכם. לטענתם, צעד זה יגרום לכאוס בבריטניה ולנזק כלכלי בטווח הקצר והארוך.

מפגינים בלונדון קוראים קריאות נגד ג'ונסון, אתמולצילום: AFP

בכדי לכבול את ידיו של הפרלמנט ולמנוע ממנו לסכל את היציאה מהאיחוד ללא הסכם, ג'ונסון ביקש מהמלכה אליזבת השנייה אישור להשבית את הפרלמנט לחמישה שבועות החל מאמצע ספטמבר ובכך הקטין את חלון הזמנים שנותר למחוקקים כדי להציע חוקים נגד ברקזיט ללא הסכם. מחוקקים רבים זעמו על החלטתו של ג'ונסון וטענו שהוא לא דמוקרטי ולא חוקתי.

אז מה בעצם קרה אתמול בפרלמנט?

השמרנים איבדו בשידור חי את הרוב שלהם בפרלמנט, שעמד על מושב אחד בלבד. חבר המפלגה פיליפ לי קם לעיני המצלמות באמצע נאום של ג'ונסון, ועבר לשבת עם חברי המפלגה הליברל-דמוקרטית. לאחר מכן, מורדים ממפלגת השלטון חברו לאופוזיציה, ותפסו את השליטה בסדר היום של הפרלמנט – על מנת שיוכלו להצביע היום על הצעת חוק שתמנע את עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם בחודש הבא. ג'ונסון הודיע שאם יפסיד בהצבעה, בריטניה תצא לבחירות בזק - והוא צפוי לקבוע הצבעה על הקדמת הבחירות.

"אני רוצה שכולם יידעו שאין שום מצב שבו אבקש מבריסל לדחות את הברקזיט", אמר ראש הממשלה הבריטי. "אנחנו עוזבים ב-31 באוקטובר".

ומה צפוי היום?

האופוזיציה מתכוונת להצביע היום על הצעת החוק שתדחה את מועד היציאה של הממלכה מהאיחוד האירופי בשלושה חודשים, ל-31 בינואר 2020. אל האופוזיציה צפויים להצטרף 21 מורדים מהמפלגה השמרנית, בהם נכדו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל, ניקולס סואמס. אם הצעת החוק תאושר בבית הנבחרים, היא תעבור להצבעה בבית הלורדים, שם יצביעו עליה כבר מחר. אם תאושר שם ההצעה, המלכה אליזבת השנייה עשויה לאשר אותה ולהפוך אותה לחוק. לאחר מכן יהיה חייב ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי דחייה בברקזיט.

ייתכן שהשמרנים ינסו להביא לדחיית ההצבעה על הצעת החוק לדחיית הברקזיט, אך לא נראה שהדבר יתאפשר. עם זאת, כמה שרים, בהם מייקל גוב, השר האחראי על תכנון התגובה למצב של ברקזיט ללא הסכם, רמזו כי הממשלה תוכל להתעלם מהנחיה לבקש מהאיחוד לדחות את הברקזיט - גם אם זו תהיה מעוגנת בחוק. ג'ונסון עצמו אמר לבית הנבחרים כי הדבר לא יקרה, אך חזר ואמר כי אין בכוונתו לבקש הארכה, אלא שהוא מתכוון לקיים בחירות ולנצח בהן.

האם בריטניה בדרך לבחירות מוקדמות?

ג'ונסון איים כי אם האופוזיציה תצליח להעביר את הצעת החוק לדחיית הברקזיט, לא תהיה למדינה ברירה אלא לקיים בחירות בזק, ככל הנראה ב-14 או ב-15 באוקטובר, ובמקרה הצורך הוא צפוי לקיים הצבעה על הקדמת הבחירות.

ג'ונסון זקוק לקולותיהם של שני שליש מחברי הפרלמנט כדי לקיים בחירות בזק. "החוק שיעלה לדיון יעביר את השליטה במשא ומתן לאיחוד האירופי", אמר ג'ונסון. "אני לא רוצה בחירות, אבל אם חברי הפרלמנט יצביעו לעצור את המשא ומתן וליצור דחייה חסרת תוחלת נוספת של הברקזיט, אז זו תהיה הדרך היחידה לפתור את זה".

האם האופוזיציה תומכת בבחירות בזק?

ראש מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, אמר לחברי הפרלמנט כי מפלגתו תתמוך בקיום בחירות רק אם הצעת החוק שדוחה את הברקזיט ללא הסכם תעבור בהצלחה בבית הנבחרים. ההצבעה אתמול להפקעת סדר היום של הפרלמנט עברה ברוב של 328 תומכים לעומת 301 מתנגדים, אך הדבר לא יספיק להעביר בהצלחה את ההצעה להקדים את הבחירות, שכן למהלך זה נדרש רוב של שני שליש מחברי הפרלמנט. ייתכן שההצבעה על קיומן של בחירות חדשות עשויה להתקיים ביום שבת.

מה יקרה אם ג'ונסון לא יצליח להקדים את הבחירות?

אם הצעת החוק לדחיית הברקזיט תעבור ואם לא יהיה רוב של שני שליש בבית הנבחרים לבחירות בזק, ראש הממשלה יהיה במצב מורכב ביותר מבחינתו: האם הוא יעשה דבר שהוא מתנגד לו בתוקף – לבקש דחייה להליך הברקזיט? אם ג'ונסון יחזור בו ממילתו ויבקש מבריסל הארכה של שלושה חודשים, יהיה זה מהלך שעלול לפגוע בו תדמיתית, אבל לא בהכרח לסיים את הקריירה הפוליטית שלו משום שהוא יטען שכפו עליו לבקש את הדחייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ