הברית המוזרה באוסטריה: השמרנים והירוקים בממשלה שתתנגד להגירה ותתמוך בסביבה

הקואליציה של הקנצלר סבסטיאן קורץ התפרקה לפני שבעה חודשים בעקבות שערוריית שחיתות שבה היתה מעורבת שותפתו הקואליציונית מהימין הקיצוני. תוצאות הבחירות בספטמבר הובילו אותו להתפשר ולחבור למפלגת השמאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהיג השמרנים סבסטיאן קורץ (משמאל) ומנהיג הירוקים ורנר קוגלר, בווינה, היום
מנהיג השמרנים סבסטיאן קורץ (משמאל) ומנהיג הירוקים ורנר קוגלר, בווינה, היוםצילום: AFP

המפלגה השמרנית באוסטריה, בראשות הקנצלר לשעבר סבסטיאן קורץ, הכריזה היום (חמישי) על ההסכם הקואליציוני שהשיגה עם מפלגת הירוקים מהשמאל – כשבעה חודשים לאחר שהקואליציה של קורץ עם הימין הקיצוני התפרקה בשל שערוריית שחיתות.

הממשלה החדשה באוסטרליה תקום לאחר משא ומתן בין שני הצדדים שנמשך כמה חודשים. שתי המפלגות הודיעו כי הבטחות הבחירות המרכזיות שלהן עומדות בלב ההסכם הקואליציוני שאותו השיגו. "שיחות המשא ומתן היו תובעניות, אבל התוצאה טובה למדי", אמר קורץ לכתבים. "גם אנחנו וגם הירוקים נוכל לכבד את הבטחות הבחירות המרכזיות שלנו".

מאז בחירות הבזק שנערכו במדינה בספטמבר לא היה ברור אם קורץ בן ה-33 ו"מפלגת העם האוסטרית" (ÖVP) ירכיב שוב קואליציה עם "מפלגת החירות האוסטרית" (FPO) או שמא יפנה לצד השני של המפה הפוליטית ויחבור לירוקים, שעמדותיהם האידיאולוגיות מנוגדות לשלו.

אלא שקורץ רצה להראות את נכונותו לעשות פשרות אידיאולוגיות בשביל להקים ממשלה יציבה. באשר לירוקים, חברותם בקואליציה תעניק להם הזדמנות להראות שמפלגתם מסוגלת למשול ברמה הלאומית ביחד עם מפלגה שמרנית ממסדית. תהיה זו הפעם הראשונה שהירוקים באוסטריה נכנסים לממשלה. קורץ מצדו ישוב בשנית לתפקיד הקנצלר ויחזיק שוב בתואר המנהיג הצעיר ביותר בעולם, על חשבון ראשת ממשלת פינלנד החדשה סאנה מרין בת ה-34.

ההסכם הקואליציוני שהושג באוסטריה כולל קו נוקשה נגד הגירה, חיזוק הביטחון בשילוב קיצוצים במסים ותקציב מאוזן – כפי שדרשו השמרנים – ושקיפות גדולה יותר מצד הממשלה, העלאת מסים על טיסות יוצאות מאוסטריה והתחייבות לשימוש באנרגיות מתחדשות בלבד עד 2030 – כפי שדרשו הירוקים.

השמרנים גם דרשו בשיחות המשא ומתן – והשיגו – איסור על עטיית כיסוי ראש בבתי ספר עד גיל 14 ומעצר מונע של אנשים שעלולים להיות מסוכנים, גם אם לא ביצעו שום עבירה. צעדים אלה הם חלק מהעמדה התקיפה שמוביל קורץ נגד הגירה בלתי חוקית ו"איסלאם פוליטי" שגם נועדה לרצות את הבייס הפוליטי שלו וכן תומכים לשעבר של מפלגת הימין הקיצוני.

מנהיג הירוקים ורנר קוגלר, שצפוי לכהן כסגן הקנצלר, אמר שההסכם הקואליציוני הוא "הטוב משני העולמות". מפלגתו של קוגלר אמורה להצביע על ההסכם ביום שבת בצעד שייתן לו את האישור הסופי. על פי ההערכות, הנקודות בהסכם שנוגעות להגירה וביטחון עשויות לגרום לפילוג במפלגת הירוקים, אך לא לכזה שימנע את אישורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ