180 כבשים שניצלו ממוות בטוח - פעמיים - מחפשות בית קבע

14 אלף כבשים מתו כשהספינה עליה הועלו בדרכן לשחיטה בסעודיה התהפכה לא רחוק מהנמל ברומניה. המעטות שהוצלו הועברו לידיהם של ארגוני בעלי החיים, שנשבעים לא לתת להם לסיים בצלחת - "לא הצלנו אותם כדי שמישהו יאכל אותם"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכבשים שניצלו בחווה ברומניה, שלשום
הכבשים שניצלו בחווה ברומניה, שלשוםצילום: INQUAM PHOTOS/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בסוף חודש נובמבר 14 אלף כבשים נדחסו לתוך ספינת מטען בדרכן מרומניה לסעודיה, שם היו מיועדות להפוך לארוחות. בהמשך אותו היום הספינה אליה הועלו התהפכה, וכמעט כל בעלי החיים שהיו עליה טבעו למוות. הניצולות המעטות - 180 כבשים שנמשו מהמים - הועברו בסוף השבוע לבית זמני, בחווה לא רחוק מבוקרשט.

לפי קוקי ברבוצ'אנו, נשיא ארגון לרווחת בעלי חיים בשם ARCA, הכבשים שניצלו היו כולם זכרים - הנקבות בדרך כלל נותרות מאחור כדי להמשיך ולהתרבות - ולארגון לא היתה כל כוונה לאפשר להם לסיים את המסע בצלחת. "לא הצלנו אותם כדי שמישהו יאכל אותם", הסביר ברבוצ'אנו.

הארגון הרומני שמטפל בכבשים מדווח על העברתן לחווה

כשהספינה התהפכה לא רחוק מחופי רומניה, כל אנשי הצוות שהיו עליה הוצלו במהרה, אך כאמור, כמעט כל 14 אלף הכבשים טבעו. רובם הגדול נותר כלוא בתוך תא המטען כשהספינה טבעה. כבשים אחרות, שהצליחו להמלט מהספינה, לא הצליחו להשאיר את ראשן מעל המים בגלל הפרווה העבה שלהם, שהכבידה עליהן.

ארגוני בעלי החיים ברומניה הצליחו להציל 254 כבשים מהמים. 180 מהן ששרדו עמדו במרכז מאבק בין הרשויות לארגונים, שביקשו לקחת עליהן אחריות. אחרי שהארגונים המקומיים פנו למגדל של הכבשים, שהסכים למסור אותן בשל העובדה שכבר קיבל את הכסף תמורתן, הרשויות אישרו את העברתן.

השלב הבא היה למצוא לכבשים בית. מכר של ברבוצ'אנו הסכים לשכן אותן באופן זמני בחוות הסוסים שלו, שממוקמת לא רחוק מהבירה בוקרשט. הוא לא ממש אוהב כבשים, הסביר בעל החווה - הוא בעניין של סוסים, כאמור - אבל הסכים לעזור לחברו.

ראש השירות הוטרינרי ברומניה מבקר את הכבשים, שלשוםצילום: INQUAM PHOTOS/רויטרס

כעת הכבשים מחפשות בית קבע. כשסיפור הצלתן של הכבשים מהמים התפרסם, היו רבים ברומניה שפנו לברבוצ'אנו והציעו עזרה. "אני מקווה שהם עדיין רוצים לעזור", אמר, "אחרת אנחנו נאלץ לשכן אותן כאן עד לסוף חייהן". בכל מקרה, מסביר ברבוצ'אנו, הוא לא יסכים להעביר אותן למישהו שמתכוון לשחוט אותן. מעבר לכך - מאמצים פוטנציאלים יעברו בדיקות קפדניות כדי להוכיח את כשירותם לטפל בכבשים.

מציאת בתים מאמצים יכולה להיות משימה לא פשוטה. לפי דניאל רוסקה, בעליה של חברת נסיעות מקומית, הכבשים אולי חמודות - אבל הוא לא היה רוצה לאמץ אחת. "אני חושב שזה יהיה די מאתגר למצוא להן בית", אמר, וציין שמרבית החוות המשפחתיות ברומניה רוצות לאמץ נקבות, שיספקו להם חלב.

אך נראה שהשאלות בנוגע למיקומן העתידי של הכבשים לא פוגע במצב רוחן בשלב זה. חלקן סובלות מצליעה מאז התאונה, והן צפויות לקבל טיפול וטרינרי, שיכלול גם טיפול נגד תולעים וסירוס. רק לאחר מכן אפשר יהיה למסור אותן למשפחות מאמצות. "שני זכרים לא מסורסים יכולים לנגוח אחד בשני עד מוות", מסביר ברבוצ'אנו, "אז אפשר רק לדמיין איך זה יהיה כשיש 180 מהם במקום אחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ