ראש ממשלת רוסיה והשרים התפטרו "כדי לאפשר לפוטין לבצע שינויים בחוקה"

פוטין ורה"מ מדבדב מסרו הודעה משותפת בטלוויזיה הממלכתית, שעות לאחר הצהרתו של הנשיא כי יקדם משאל עם על שינויים שנועדו להגביל את משרת הנשיאות. ראש רשות המסים מיכאיל מישוסטין מונה לראשות הממשלה החדשה

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדבדב ופוטין במוסקבה, ביום רביעי
מדבדב ופוטין במוסקבה, ביום רביעיצילום: SPUTNIK/רויטרס
רויטרס
גרדיאן

ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב הודיע היום (רביעי) שממשלתו תתפטר כדי לאפשר לנשיא ולדימיר פוטין להוציא לפועל שורת שינויים בחוקה שהוא מבקש לקדם. מדבדב הוסיף כי הסכים לבקשתו של פוטין לכהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי - שבראשה עומד הנשיא עצמו.

פוטין מינה את ראש רשות המסים, מיכאיל מישוסטין, לראשות הממשלה החדשה. אולם, שרי הממשלה היוצאת ימשיכו לכהן בפועל עד להשלמת הקמתה. מחר יצביע הפרלמנט על אישור מינויו של מישוסטין, בן 53, שנתפס בעיני פרשנים פוליטיים ברוסיה בתור "ממלא מקום טכנוקרטי".

מדבדב מסר את ההודעה על התפטרות הממשלה בהופעה משותפת לצד פוטין בטלוויזיה הממלכתית. פוטין הודה לראש הממשלה, שנחשב לבעל ברית קרוב שלו זה שנים רבות, על עבודתו.

ההודעה הגיעה כמה שעות לאחר שפוטין הכריז על כוונתו לקדם משאל עם על שינויים בחוקה, לאחר פרישתו ב-2024. לפי השינויים המוצעים, הנשיא הבא שייבחר ברוסיה יוגבל לשתי כהונות, הדרישות להצגת מועמדות לנשיאות יוחמרו, והפרלמנט במוסקבה יוסמך לבחור מועמדים לראשות הממשלה ולשרי הקבינט.

"אלה שינויים משמעותיים מאוד למערכת הפוליטית", אמר פוטין. "הם נועדו להרחיב את תפקידו ומשקלו של הפרלמנט ושל המפלגות החברות בו, וכן את העצמאות והאחריות של תפקיד ראש הממשלה". בנאומו עסק פוטין גם בתחומי הרווחה והכלכלה והכריז על תוכנית לעידוד ילודה - שבמסגרתה תורחב התמיכה במשפחות מעוטות הכנסה שבהן ילדים קטנים ויוגדלו קצבאות הילדים למשפחות ברוכות ילדים.

דלתות מסתובבות

פוטין, בן 67, הוא השליט בפועל של רוסיה מאז שנת 2000. כהונתו בשלטון היא התקופה הרצופה הארוכה ביותר של מנהיג רוסי מאז יוזף סטלין.

הוא נבחר לראשונה לראש ממשלה ב-1999 תחת הנשיא בוריס ילצין. ב-31 בדצמבר אותה שנה פרש האחרון, ופוטין החליף אותו כנשיא זמני. שלושה חודשים לאחר מכן הוא נבחר לנשיא בבחירות. ב-2004 נבחר לכהונה נוספת בת ארבע שנים.

פוטין ומדבדב (במרכז) בישיבת הממשלה לפני הודעתם, היוםצילום: SPUTNIK/רויטרס

ב-2008 נאלץ פוטין לפרוש מהנשיאות בגלל ההגבלה החוקתית על מספר הכהונות הרציפות. אז נבחר מדבדב לנשיא ומינה את פוטין לראש ממשלה תחתיו. אולם, ב-2012 התחלפו השניים בתפקידים לאחר הבחירות - פוטין נכנס בפעם השלישית ללשכת הנשיא, הפעם לכהונה בת שש שנים, ומינה את מדבדב לראש ממשלה תחתיו.

ב-2018 נבחר פוטין לכהונה נוספת, אולם רבים ברוסיה הטילו ספק כי בכוונתו לפרוש ב-2024 לחיים האזרחיים. לדברי אלכסיי מקרקין, חבר מכון המחקר "המרכז לטכנולוגיות פוליטיות" במוסקבה, השינויים שמקדם עתה הנשיא נועדו להכין את הקרקע להעברת השלטון בעוד ארבע שנים.

התקדים הקזחסטאני

מקרקין הוסיף כי פוטין מבקש להסית את הפוקוס משאלת זהות יורשו, על ידי הגבלת התפקיד מלכתחילה. "כך, הנשיא הבא לא יהיה דמות דומיננטית כפי שפוטין היה ובחירת היורש לא תהיה החלטה קריטית כל כך", אמר החוקר ממוסקבה.

לדבריו מוקדם לומר איזה תפקיד ימלא פוטין אחרי 2024, אולם הצהרתו היום היא "איתות ברור" לכך שהוא לא יישאר נשיא. אפשרות אחת, הוסיף מקרקין, היא כי הוא ישמור על תפקידו כראש מועצת המדינה - הגוף המייעץ ישירות לנשיא. בקזחסטאן נרשם אשתקד תקדים דומה כשהנשיא נורסולטן נזרבייב פרש אך המשיך לכהן כראש המועצה לביטחון לאומי ויו"ר מפלגת השלטון.

שידור הצהרתו של פוטין על שינויים בחוקה על גבי מסך וידאו במוסקבה, ברביעי. למרות כוחו העצום, פוטין ייקח סיכון אם יכריז על עצמו כנשיא לכל חייוצילום: EVGENIA NOVOZHENINA/רויטרס

פוטין עצמו אינו מחזיק בתפקיד בראש מפלגת "רוסיה מאוחדת", וכך מבדל את עצמו מהמפלגה. באופן זה הצליח הנשיא להתרחק מהתרעומת הציבורית הנרחבת כלפיה בשנה האחרונה - בעקבות רפורמת הפנסיה שהוא עצמו קידם - שהביאה לצניחה בשיעור התמיכה בה אל מתחת ל-35%.

אולם, בשנה הבאה יתקיימו ברוסיה בחירות לפרלמנט ובשל הרחבת סמכויות הגוף המחוקק שפוטין מקדם עתה, הוא יזדקק לרוב מוצק בקרב חברי הדומא, הבית התחתון. בשל כך ייתכן שפוטין ייאלץ לקחת על עצמו תפקיד רשמי במסגרת מפלגת השלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ