הסכם הפרישה |

הנסיך הארי ומייגן מרקל יאבדו את התארים המלכותיים ולא יזכו למימון ציבורי

בעקבות בקשת הדוכסים מססקס לצאת לעצמאות כלכלית ולוותר על מעמדם המלכותי, פרסם ארמון בקינגהאם את ההסדר החדש שלהם עם המלכה: השניים לא ייצגו עוד את אליזבת ה-2 באירועים ויחזירו 2.4 מיליון ליש"ט ששימשו אותם לשיפוץ ביתם. "הארי, מייגן וארצ'י תמיד יהיו בני משפחה אהובים"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנסיך הארי ורעייתו מייגן מרקל, במארס
הנסיך הארי ורעייתו מייגן מרקל, במארסצילום: Frank Augstein/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הנסיך הארי ורעייתו מייגן מרקל יאבדו את תארי המלוכה שלהם - כך הודיע הערב (שבת) ארמון בקינגהאם עם פרסום ההסדר שהושג בין המלכה אליזבת השנייה לבין השניים.

בעקבות החלטת הדוכסים מססקס לצמצם את מחויבותיהם כבני משפחת המלוכה, השניים אף לא יהיו זכאים יותר לתקציב ציבורי. הארמון אף הודיע כי בני הזוג יחזירו כ-2.4 מיליון ליש"ט, ששימשו אותם לשיפוץ ביתם ליד טירת וינדזור, ולא ייצגו עוד את המלכה הבריטית, סבתו של הארי, באירועים מלכותיים רשמיים.

הארי, מייגן והמלכה אליזבת בארמון בקינגהאם, ב-2018. בית המלוכה הוא קודם כל מקום עבודהצילום: Matt Dunham/אי־פי

ארמון בקינגהאם מסר שבני הזוג מבינים שנדרש מהם לסגת מחובות מלכותיות, כולל מינויים רשמיים בצבא. "אף שהם לא ייצגו עוד רשמית את המלכה, הדוכסים מססקס הבהירו שכל דבר שהם יעשו ימשיך לשמור על ערכי הוד מלכותה". בהודעה שפורסמה מטעם המלכה לא ברור עדין מה יהיו סידורי האבטחה של הזוג הצעיר ומי יממן אותם.

עוד נמסר כי לאחר "חודשים רבים של שיחות ודיונים בעת האחרונה", המלכה "שמחה שמצאנו ביחד דרך יעילה ותומכת עבור נכדי ומשפחתו". עוד נכתב בהודעת המלכה כי "הארי, מייגן וארצ'י תמיד יהיו חברים אהובים מאוד במשפחה שלי".

המלכה: "גאה במהירות שבה הפכה מייגן לאחת מהמשפחה"

"אני מכירה באתגרים שהם חוו כתוצאה מביקורת אינטנסיבית בשנתיים האחרונות ותומכת ברצונם לחיים עצמאיים יותר", אמרה המלכה בהודעתה. "אני רוצה להודות להם על עבודתם המסורה ברחבי המדינה הזאת, חבר העמים הבריטי ומחוצה להם, ואני גאה במיוחד באופן שבו מייגן הפכה במהירות לאחת מהמשפחה".

"משפחתי כולה מקווה שההסכם מהיום יאפשר להם להתחיל לבנות חיים חדשים מאושרים ושלווים", הוסיפה המונרכית בת ה-93.

תחת ההסדר החדש שהושג, הארי ומייגן יישארו הדוכסים מססקס, אולם לא יפנו אליהם עוד בפניית הכבוד "הוד מעלתם". אף שהשניים לא יזכו עוד למימון ציבורי, הם ימשיכו לקבל מימון מהנסיך צ'רלס, יורש העצר ואביו של הארי, מההכנסות של דוכסות קורנוול שבראשה הוא עומד - וכן כספים מהירושה שהותירה להארי אמו דיאנה לאחר מותה.

ביום שני הודיעה המלכה אליזבת השנייה כי היא מכבדת את החלטתם של בני הזוג לעזוב את ארמון המלוכה ולחיות בתנאים של "עצמאות כלכלית". בתום פגישה בת כמה שעות בארמון סנדרינגהאם בנורפוק - שבה השתתף אביו של הארי, הנסיך צ'רלס - מסרה המלכה כי השניים יחלקו בתקופה הקרובה את זמנם בין הממלכה המאוחדת לקנדה.

כוונתם של הארי ומייגן לעזוב את ארמון המלוכה הפתיעה את המלכה. בהצהרתם ציינו השניים את לידתו של בנם כגורם מרכזי בהחלטתם לפרוש מהארמון. "האיזון הגיאוגרפי (בין צפון אמריקה לבריטניה) יאפשר לנו לגדל את בננו עם ההערכה למסורת המלכותית לתוכה הוא נולד, תוך מתן מרחב למשפחה שלנו להתמקד בפרק הבא, שכולל יוזמות צדקה חדשות", כתבו. מייגן התבטאה בעבר על הקושי שלה להתמודד עם החדירה לפרטיות בסיקור משפחתה בידי הצהובונים בבריטניה - שהארי ייחס בראיונות להשקפות גזעניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ