ביורוקרט אפור שמשחק הוקי עם פוטין: ברוסיה מקווים שרה"מ החדש יעורר את הכלכלה

מיכאיל מישוסטין עמד בראש רשות המסים של רוסיה במשך העשור האחרון. האיש שאינו משתייך לאף מפלגה הונחת בעמדת ראש הממשלה, כחלק ממשחק כיסאות של פוטין שנועד להבטיח את המשך שלטונו לאחר 2024

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאיל מישוסטין לאחר אישור מינויו כראש ממשלה בפרלמנט במוסקבה, שלשום
מישוסטין לאחר אישור מינויו כראש ממשלה בפרלמנט במוסקבה, שלשום. עבד שנתיים במגזר הפרטיצילום: /אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

מיכאיל מישוסטין שהונחת השבוע בעמדת ראש הממשלה החדש של רוסיה אינו אדם בעל שאיפות פוליטיות. בחירתו של הנשיא ולדימיר פוטין במי שהיה במשך העשור האחרון ראש רשות המסים במדינה כמחליפו של נאמנו דמיטרי מדבדב נתפסה כצעד מפתיע.

פוטין הכריז על מישוסטין כמועמדו שעות לאחר שמדבדב הודיע על התפטרות הממשלה בראשותו - בעקבות הכרזתו של הנשיא על שורת שינויים בחוקה. אלה נתפסו כמהלך מקדים לקראת סוף כהונתו ב-2024, שנועד לחזק את מעמדם של ראש הממשלה והפרלמנט על חשבון הנשיא הבא. כך, לפי ההערכות, מתכוון פוטין להמשיך להחזיק במושכות השלטון גם לאחר פרישתו.

מישוסטין, בן 53, החל בקריירה בשירות הציבורי ב-1998, כסגן ראש רשות המסים. עשור לאחר מכן פרש למגזר הפרטי שם צבר הון אישי - שהוערך ב-2.6 מיליון דולר - בטרם שב ב-2010 לרשות, כדי לעמוד בראשה. את פוטין הוא הכיר על המגרש במשחקי ליגת החובבים בהוקי קרח. מישוסטין אף חבר בוועד קבוצת צסק"א מוסקבה בהוקי.

ניהולו את רשות המסים זכה לשבחים מצד פקידי ממשל ואנשי עסקים. בין היתר נזקפו לזכותו של מישוסטין שינויים שקידמו את מערכת המיסוי הנוקשה של רוסיה אל המאה ה-21, וכן הגדלת שיעורי גביית המס ברחבי המדינה הענקית. הוא תואר כאדם מקצועי וכמנהל יעיל שהבנתו בתחום תסייע לכלכלת המדינה החלשה.

מישוסטין, שאינו חבר באף מפלגה, צפוי לפי ההערכות ברוסיה למלא נאמנה את השליחות שהטיל עליו פוטין. ביום חמישי אושר מינויו בהצבעה בפרלמנט. לדברי כמה פרשנים, פוטין מייחס לכך חשיבות מיוחדת בשנים הקרובות - כחלק "מתקופת המעבר" של שינויי החוקה שהוא מקדם.

מישוסטין ופוטין בקרמלין, ביום רביעי. הנשיא מבקש להחזיק בשלטון גם לאחר פרישתוצילום: Alexei Nikolsky/אי־פי

"המשימה העיקרית שתעמוד בפני ראש הממשלה החדש תהיה הצורך במודרניזציה של המערכת הכלכלית", אומר עבאס גאליאמוב, פרשן פוליטי שהיה בעברו כותב נאומים בקרמלין. "למישוסטין יש מוניטין של אדם שמסוגל לעשות זאת". לדברי ויאצ'סלב וולודין, יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי (הדומא), "מישוסטין בנה מאפס את רשות המסים כשירות מתקדם וחדשני, בשיטות מודרניות ובאמצעות כלים דיגיטליים".

מנגד, מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני העלה אתמול האשמות בשחיתות נגד מישוסטין ואשתו. נבלני טען כי לפי החזרי המס שהגישה אשתו של ראש הממשלה, בתשע השנים האחרונות היא הרוויחה 12 מיליון דולר על אף שאינה מחזיקה בבעלותה עסקים כלשהם ומעולם לא עבדה במשרה ניהולית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ