הנסיך הארי על הסכם הפרישה: עצוב שהגענו למצב הזה, אבל לא היתה אפשרות אחרת

הנסיך הבריטי אמר כי תוצאת ההסדר עם המלכה אליזבת אינה מה שהוא ורעייתו רצו, אולם הוא מקווה שכעת יוכל לחיות חיים שלווים יותר. "זה לא ישנה את מי שאני או את המחויבות שלי", הבהיר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנסיך הארי בארמון בקינגהאם, בשבוע שעבר
הנסיך הארי בארמון בקינגהאם, בשבוע שעברצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הנסיך הארי אמר אמש (ראשון) כי "לא היתה אפשרות אחרת" בנוגע להחלטה שלו ושל אשתו מייגן מרקל לוותר על מעמדם בבית המלוכה. בנאום שנשא באירוע של קרן הצדקה שייסד התייחס הארי לראשונה לפרשה, ואמר כי הוא עצוב מכך שייאלץ לוותר על חובותיו המלכותיות, כפי שסוכם שלשום בפגישה עם המלכה אליזבת. לדברי הארי, תוצאת ההסדר אינה מה שהוא ומייגן רצו.

ארמון בקינגהאם הודיע שלשום כי הארי ומייגן יאבדו את תארי המלוכה שלהם, לא יזכו יותר לתקציב ציבורי ולא ייצגו יותר את המלכה באירועים מלכותיים רשמיים. השניים גם יצטרכו להחזיר כ-2.4 מיליון ליש"ט, ששימשו אותם לשיפוץ ביתם ליד טירת וינדזור. בהודעה שפורסמה מטעם המלכה לא ברור עדין מה יהיו סידורי האבטחה של הזוג הצעיר ומי יממן אותם.

הארי אמר אתמול שהוא ומייגן קיוו "להמשיך לשרת את המלכה, את הכתר ואת הצבא ללא מימון ציבורי. לצערי, זה לא היה אפשרי". הנסיך אמר כי הסכים להסדר "בידיעה שזה לא ישנה את מי שאני או את המחויבות שלי". הוא הוסיף כי בכך הוא ייקח צעד אחורה ממה שהכיר במשך כל חייו "כדי לצעוד קדימה למה שאני מקווה שיהיו חיים שלווים יותר".

הנסיך אמר בנאומו כי הוא רוצה להבהיר את הצד שלו, "לא כנסיך או כדוכס, אלא כהארי, אותו אדם שרבים מכם ראו מתבגר ב-35 השנים האחרונות, אבל עם פרספקטיבה ברורה יותר". לדבריו, ההחלטה של הזוג לסגת ממחויבויותיהם המלכותיות לא התקבלה בקלות דעת אלא לאחר חודשים של שיחות.

הארי אמר כי הוא ומייגן חשו שהצהובונים נוהגים בבריונות כלפיהם, והזכיר את אמו, דיאנה, שנהרגה בתאונת דרכים כשניסתה לחמוק מצלמי פפראצי שרדפו אחריה. הנסיך הודה לציבור הבריטי שדאג לו לאחר מות אמו. "לקחתם אותי תחת כנפכם, דאגתם לי", אמר. לדבריו, "התקשורת היא כוח חזק ואני מקווה שיום אחד, התמיכה ההדדית שלנו תוכל להיות חזקה יותר". מייגן התבטאה בעבר על הקושי שלה להתמודד עם החדירה לפרטיות בסיקור משפחתה בידי הצהובונים בבריטניה, שהארי ייחס בראיונות להשקפות גזעניות.

המלכה אליזבת בדרך לאירוע צדקה, אתמולצילום: Joe Giddens/אי־פי

המלכה מסרה בהודעה לאחר הפגישה עם בני הזוג: "אני מכירה באתגרים שהם חוו כתוצאה מביקורת אינטנסיבית בשנתיים האחרונות ותומכת ברצונם לחיים עצמאיים יותר". היא הוסיפה כי היא רוצה "להודות להם על עבודתם המסורה ברחבי המדינה הזאת, חבר העמים הבריטי ומחוצה להם, ואני גאה במיוחד באופן שבו מייגן הפכה במהירות לאחת מהמשפחה".

תחת ההסדר החדש שהושג, הארי ומייגן יישארו הדוכסים מססקס, אולם לא יפנו אליהם עוד בפניית הכבוד "הוד מעלתם". אף שהשניים לא יזכו עוד למימון ציבורי, הם ימשיכו לקבל מימון מהנסיך צ'רלס, יורש העצר ואביו של הארי, מההכנסות של דוכסות קורנוול שבראשה הוא עומד - וכן כספים מהירושה שהותירה דיאנה להארי.

כוונתם של בני הזוג לעזוב את ארמון המלוכה הפתיעה את המלכה. בהצהרתם ציינו השניים את לידתו של בנם כגורם מרכזי בהחלטתם לפרוש מהארמון. "האיזון הגיאוגרפי (בין צפון אמריקה לבריטניה) יאפשר לנו לגדל את בננו עם ההערכה למסורת המלכותית לתוכה הוא נולד, תוך מתן מרחב למשפחה שלנו להתמקד בפרק הבא, שכולל יוזמות צדקה חדשות", כתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ