דמיאניוק מעולם לא הודה ששירת בסוביבור. בשבוע הבא ייחשפו תמונות שיוכיחו אחרת

מוזיאון בברלין הודיע כי התגלו שתי תמונות חדשות של דמיאניוק, שיוצגו לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. דמיאניוק זוכה בישראל מהחשד שהוא "איוון האיום", אולם הורשע בגרמניה על סיוע לרצח 28 אלף יהודים בסוביבור

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דמיאניוק בבית משפט במינכן, ב-2011
דמיאניוק בבית משפט במינכן, ב-2011. מת לפני שריצה את עונשוצילום: AFP
עופר אדרת
עופר אדרת

תמונות המתעדות את ג'ון דמיאניוק במחנה ההשמדה סוביבור ייחשפו בשבוע הבא לראשונה, 75 שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה. תמונותיו של דמיאניוק יוצגו לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה בברלין, שם הן הוגדרו כ"תגלית סנסציונית מתקופת השואה". חשיבותן של התמונות נובעת מכך שדמיאניוק, שזוכה בישראל מהחשד שהיה "איוון האיום" מטרבלינקה אולם הורשע בגרמניה על חלקו ברצח עשרות אלפי יהודים בסוביבור, מעולם לא הודה ששירת כשומר במחנה זה.

מוזיאון "טופוגרפיה של הטרור" הפועל בברלין דיווח היום (שני) כי התמונות נמצאו בעיזבונו של סגן מפקד המחנה הגרמני, יוהאן נימן, אשר נהרג במהלך מרד האסירים במחנה ב-1943. לפי הדיווח, אוסף הצילומים בעיזבון כולל 350 תמונות לא מוכרות, שמתעדות את פשעי הנאצים על אדמת פולין מזווית לא מוכרת במהלך "מבצע ריינהרד". במבצע זה נרצחו כשני מיליון יהודים, בעיקר במחנות המוות בלז'ץ, סוביבור וטרבלינקה.

תחנת הרכבת בסוביבור, ב-2009. תמונות של מחנה ההשמדה כמעט ולא קיימותצילום: REUTERS

לפי הודעת המוזיאון, האוסף כולל בין היתר שתי תמונות שבהן נראה דמיאניוק. תמונות מסוביבור הן ממצא היסטורי חשוב גם ללא קשר לדמיאניוק, משום שכמעט אין בנמצא תיעוד ויזואלי של מחנה ההשמדה, אשר נהרס כליל בידי הנאצים כדי לטשטש ראיות לפשעים שבוצעו שם.

דמיאניוק, אוקראיני ששירת באס.אס במלחמת העולם השנייה, היגר לארה"ב בסוף המלחמה. ב-1986 הוא הוסגר לישראל ועמד לדין, לאחר שנחשד כי הוא איוון האיום – שומר ידוע לשמצה בטרבלינקה שהיה שותף לרציחתם של מאות אלפי יהודים. תחילה נידון דמיאניוק למוות, אך בדיון בערעורו לבית המשפט העליון הוא זוכה ושוחרר לביתו.

ב-2009 הוא הוסגר לגרמניה, שם עמד לדין על פשעים אחרים - שירותו כשומר במחנה סוביבור. ב-2011 הוא הורשע בסיוע לרצח של 28 אלף יהודים, ונידון לחמש שנות מאסר. בעודו ממתין לערעור, ב-2012, הוא מת. לכן, לפי החוק הגרמני, הוא נחשב לחף מפשע.

במהלך משפטו לא הודה דמיאניוק בכך ששירת במחנה ההשמדה, חרף מסמכים שהוכיחו זאת. כעת, עם פרסום התמונות, שלפי הנטען נראה בהן דמיאניוק בעת שירותו במחנה, ניתן יהיה לקבוע כי שיקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ