בעלי הון העניקו לאורבן במתנה מפלצת תקשורת. בית המשפט שם לו מקלות בגלגלים

ארגון זכויות אזרח בבודפשט עתר נגד המיזוג של 500 כלי תקשורת לתאגיד ענק שמשמש שופר של הממשלה: מאיים להשתיק כל קול שלא מיישר קו עם הממשלה. בית המשפט קבע שהצעד לא חוקי

הארץ
ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן בבודפשט, החודש
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן בבודפשט, החודשצילום: AFP
הארץ
ד-פ-א
אי-פי

בית משפט בהונגריה פסק היום (רביעי) שהמיזוג של מאות גופי תקשורת פרו ממשלתיים לתאגיד ענק הפר את החוק, כך לפי הודעה שפרסם "האיגוד לחירויות האזרח של הונגריה". הפסיקה של בית המשפט בבודפשט מגיעה בעקבות עתירה שהגיש האיגוד נגד המהלך למזג 476 כלי תקשורת לגוף אחד בשם "הקרן לעיתונות ומדיה המרכז אירופית" (KESMA).

גוף השידור, שהוקם ב-2018 מורכב כולו מחברות תקשורת שנחשבות ידידותיות לראש הממשלה הלאומני ויקטור אורבן. החברות האלה ניתנו במתנה לגוף השידור על ידי בעלי הון הונגרים המקורבים לאורבן.

לפי פסיקת בית המשפט, רשות התחרות של הונגריה היתה צריכה לבדוק אם המיזוג הפר את התקנות למניעת קרטלים, במקום פשוט לאשר אותו. הממשלה בהונגריה הסבירה בצו ממשלתי כי המיזוג נחוץ מסיבות "אסטרטגיות של אינטרס לאומי" ולכן הוא חורג מהפיקוח שקיים כדי למנוע קרטלים. למרות זאת, בית המשפט טען כי רשות התחרות לא בדקה אם קיים אינטרס לאומי שכזה כדי להצדיק את המיזוג.

אשה בהפגנה נגד תוכנית של הממשלה בהונגריה להגביר הפיקוח על תיאטראות בבודפשט, בחודש שעברצילום: TAMAS KASZAS/רויטרס

הקמתה של KESMA יצרה למעשה אימפריית תקשורת של עיתונות מודפסת, אתרי חדשות, תחנות רדיו וערוצי טלוויזיה – התוכן של כולן מופץ על ידי ההנהלה, שכאמור נאמנה לאורבן. בעתירה שהוגשה לבית המשפט, נטען ש-KESMA שולטת בנתח עצום של שוק התקשורת ההונגרי וכי היא מאיימת להשתיק כל קול שלא מיישר קו עם הממשלה.

מאז שחזר אורבן לשלטון ב-2010, חופש העיתונות בהונגריה נמצא בדעיכה. לאחר המיזוג שנערך ב-2018, אמרה KESMA כי אחת ממטורתיה היא "לעזור לתרבות העיתונות הכתובה של הונגריה לשרוד". רוב גופי התקשורת שנתרמו לקרן נרכשו כמה שנים קודם על ידי מקורביו של אורבן. חלק מכלי התקשורת הפכו מעצמאיים באופן יחסי לתומכים נלהבים של הממשלה. למרות הפסיקה, לא ברור עדיין מה תהיה המשמעות שלה בשטח, וניתן יהיה לערער עליה בבית המשפט העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ