בית הדין בהאג אישר לחקור את ארה"ב בחשד לפשעי מלחמה באפגניסטאן

השופטים קיבלו את ערעורה של התובעת הראשית על החלטה קודמת להימנע מחקירת טענות לעינויים במתקני מעצר של צבא ארה"ב ושל הממשלה האפגנית. החקירה תעסוק גם במעשי טליבאן וארגונים אחרים, שלפי התובעת אחראים לרצח 17 אלף איש מאז 2009

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים אפגנים במחוז קונדוז, אתמול
חיילים אפגנים במחוז קונדוז, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע היום (חמישי) על פתיחת חקירה בחשד לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו במסגרת הלחימה באפגניסטאן מאז 2003. השופטים קיבלו ערעור שהגישה התובעת הראשית, פאטו בנסודה, על החלטה קודמת להימנע מחקירת פעולות ארגון טליבאן, צבא אפגניסטאן וכן צבא ארה"ב - לרבות במתקני מעצר שהפעילו כוחות אמריקאיים.

שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו הגיב וכינה את ההחלטה "חסרת אחריות. פומפאו אמר כי ארה"ב תנקוט בכל הצעדים האפשריים כדי להגן על אמריקאים מהחלטת בית הדין. לטענתו, יש ראיות לפיהן נעשו מאמצים לספק להאג מידע שגוי, אך לא פירט מעבר לכך.

באפריל אשתקד הופיעה בנסודה בפני הרכב קדם-משפטי של בית הדין וביקשה לפתוח בחקירה. אולם, החלטת השופטים אז היתה כי על אף שישנן עדויות לפשעי מלחמה באפגניסטאן, חקירה לא תסייע בשל חוסר שיתוף הפעולה הצפוי מצד וושינגטון קאבול, וטליבאן. שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, אף ביטל את הוויזה של בנסודה ומנע ממנה להיכנס לארה"ב בעקבות בקשתה.

בהחלטתם היום קבעו שופטי מחלקת הערעורים של בית הדין כי חברי ההרכב שדן בבקשתה של בנסודה בשנה שעברה פירשו לא נכונה את הכללים. "מצאנו נכון לתקן את ההחלטה הקודמת ולאשר למשרד התובעת לפתוח בחקירת הפשעים לכאורה שבוצעו על אדמת אפגניסטאן מאז 1 במאי 2003, וכן טענות לפשעים אחרים הקשורים ללחימה במדינה", אמר השופט פיוטר הופמנסקי שישב בראש ההרכב.

התובעת הראשית של בית הדין בהאג פאטו בנסודה, ביוליצילום: Eva Plevier/רויטרס

בנובמבר 2017 השלימה התובעת בנסודה בדיקה מקדימה בת עשור של הלחימה באפגניסטאן וביקשה לראשונה לפתוח בחקירה נרחבת. בין היתר נימקה את בקשתה בכך שלפי המידע שבידיה, חיילים בצבא ארה"ב וכן אנשי סוכנויות הביון האמריקאיות "היו אחראים לעינויים, ענישה אכזרית, פגיעה מחוללת כבוד, אונס ואלימות מינית כלפי עצירים על אדמת אפגניסטאן ובמיקומים אחרים", בעיקר בשנים 2004-2003".

בנסודה ציינה עוד כי טליבאן וארגונים חמושים אחרים אחראים לרציחתם של 17 אלף אזרחים אפגנים לפחות, מאז 2009 - לרבות 7,000 מקרים של חיסולים מכוונים. בנוסף לכך העלתה התובעת הראשית טענות כלפי כוחות הביטחון האפגניים בגין עינוי אסירים במתקני מעצר ממשלתיים.

בסוף השבוע שעבר חתמו ארה"ב וטליבאן על הסכם לסיום הלחימה ביניהן, שנועד לאפשר נסיגה נרחבת של כוחות אמריקאיים מאפגניסטאן. ההסכם נועד לסלול את הדרך למגעים בין הממשלה בקאבול לבין הארגון האיסלאמיסטי, אולם נשיא אפגניסטאן, אשרף גאני, הסתייג מהסעיף בהסכם שלפיו ארצו תשחרר כ-5,000 אסירי טליבאן כתנאי לתחילת המגעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ