בחסות הקורונה |

הממשלה בהונגריה מקדמת הצעת חוק שתאפשר לה לפעול ללא ביקורת הפרלמנט

ראש הממשלה ויקטור אורבן יעלה את ההצעה לאישור הפרלמנט ביום שני. אישורה יאפשר לו לקבל החלטות שנוגעות להתפשטות המגפה ללא אישור בית המחוקקים, ולהטיל חמש שנות מאסר על מפיצי מידע מוטעה בנוגע לקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורבן, השבוע
אורבן, השבועצילום: Bernadett Szabo/רויטרס

הממשלה בהונגריה פועלת להאריך ללא הגבלת זמן את מצב החירום שהוכרז במדינה לאור התפשטות הקורונה, דבר שירחיב את סמכויות הממשלה לפעול ללא ביקורת חיצונית מצד הפרלמנט. במקביל, הממשלה דוחפת לאישור חוק שיאפשר הטלת חמש שנות מאסר על מי שיפיץ מידע מוטעה בנוגע למגפת הקורונה.

לפי טיוטת ההצעה שפורסמה באתר הממשלה בסוף השבוע, הממשלה יכולה לקבל החלטות הנוגעות להתפשטות הקורונה ללא אישור הפרלמנט. זאת, עד שתחליט שאין בכך צורך. מבקרי הממשלה בתוך הונגריה ומחוצה לה מאשימים את ראש הממשלה, ויקטור אורבן, בניסיון לנצל את המשבר לטובת הרחבת סמכויותיו.

חיילים מסיירים במרכז דברצן, אתמולצילום: Zsolt Czegledi/אי־פי

אורבן וחברי ממשלתו טוענים כי הצעדים נחוצים כדי להכין את הפרלמנט למצב שבו כמה מחוקקים יחלו והפרלמנט יושבת. "הממשלה צריכה לקבל החלטות חשובות ולהציג, בעת הצורך, מגבלות חדשות ולא מוכרות", נכתב בהצהרת הממשלה, "המשימות החשובות ביותר כרגע מבחינתנו הן להישאר מאוחדים ולשמור על המשמעת".

הצעת החוק צפויה לעלות לדיון בפרלמנט ביום שני. למרות שמפלגתו של אורבן מחזיקה ברוב מושבי בית המחוקקים, על מנת לאשר הצעה שהוספה לסדר היום יש לקבל את תמיכתם של 80% מהמחוקקים. לכן, מסבירים כלי תקשורת במדינה, ייתכן שהמפלגה הליברלית בפרלמנט תצליח למנוע את החקיקה במתכונתה הנוכחית.

מדינות רבות במרכז ובמזרח אירופה פעלו במהרה כדי למנוע את התפשטות הנגיף, באמצעים כמו הגבלת התקהלויות, סגירת בתי ספר ובתי עסק וכן הטלת סגר מלא. זאת, בזמן שמרבית המדינות באזור מדווחות על מספרי חולים נמוכים באופן יחסי למדינות מערב אירופה. בהונגריה דווח עד כה על 103 חולים וארבעה מקרי מוות. עם זאת, החשש הוא שמספר המקרים האמיתי גבוה בהרבה ואינו מדווח בשל מיעוט הבדיקות שמבוצעות במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ