מגפת קורונה | השאננות של בוריס ג'ונסון הפכה להחמרת יתר: בריטניה נכנסה היום לסגר כללי

בלחץ האופוזיציה, ראש הממשלה הצטרף אתמול למקביליו בצרפת, ספרד ואיטליה והכריז על סגר שיימשך עד 11 באפריל לפחות וייאכף על ידי המשטרה: "הגיע הזמן לעשות יותר, אתם חייבים להישאר בבית". בעיתונים הבריטיים מיהרו להכריז על "סופו של החופש". מה כולל הסגר?

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שערי העיתונים בבריטניה, הבוקר
שערי העיתונים בבריטניה, הבוקר
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע אמש (שני) על סגר לאומי בניסיון לרסן את התפרצות וירוס הקורונה. "הגיע הזמן לעשות יותר", אמר ג'ונסון בהודעה מוקלטת ששודרה בערוצי הטלוויזיה. "אתם חייבים להישאר בבית".

הסגר עליו הכריז ג'ונסון דומה מאוד לזה שהוחל באיטליה והוא יימשך לפחות עד 11 באפריל וייאכף על ידי המשטרה. בתום התקופה, אמר ג'ונסון, הממשלה תבחן אפשרות להקל על האיסורים "אם יופיעו ראיות לכך שניתן לעשות זאת". עד כה אובחנו יותר מ-6,700 חולים בבריטניה, ו-335 בני אדם מתו לאחר שנדבקו.

צופים בהודעתו של ג'ונסון בניוקאסל, אמשצילום: CARL RECINE/רויטרס

ג'ונסון הנחה את התושבים לצאת מבתיהם רק עבור קניית מזון ותרופות, ואמר שאפשר לצאת מדי יום לפעילות גופנית לבד או עם בן משפחה. מלבד לכך, הבריטים יוכלו לעזוב את בתיהם כדי להגיע לעבודה רק במקרים בהם לא ניתן לעבוד מהבית, ויוכלו גם לצאת כדי לסייע לאדם אחר הזקוק לעזרה. פגישות עם חברים, קניות של כל דבר שאינו מזון או תרופות והתאספויות אסורות.

במסגרת הסגר קיבלה המשטרה את האחריות לאכוף את ההגבלות החדשות ושוטרים יוכלו לקנוס אזרחים שייתפסו מפרים אותן. הרשויות יאכפו את ההנחיה לסגור בתי עסק לא נחוצים, כמו מספרות ומכוני יופי. גם ספריות, חדרי כושר, מגרשי משחקים כנסיות ובתי תפילה מכל סוג נסגרו. חל איסור גם על קיום אירועים חברתיים כמו חתונות והטבלות, אולם איסור זה לא חל על הלוויות.

הממשלה הבריטית מקווה שהאיסורים יעכבו את קצב ההתפשטות המהיר של הווירוס בממלכה המאוחדת, באופן שיעצור את האיום על מערכת הבריאות. "ללא מאמץ לאומי משמעותי לעצור את התפשטות הווירוס הזה, יגיע בקרוב רגע שבו אף מערכת בריאות בעולם לא תצליח להתמודד עם מספר החולים", אמר ג'ונסון.

הכרזתו של ג'ונסון על סגר התקבלה אמש לאחר מספר ימים בהם הממשל החמיר בהדרגה את ההגבלות שהוחלו על התושבים. ביום שישי הוכרז על סגירת כל הפאבים ומקומות הבילוי האחרים – בהם מסעדות ומועדונים.

בימים האחרונים התגברו קריאות באופוזיציה וגם בקרב כמה מחברי המפלגה השמרנית להחמיר את ההגבלות, לאחר שבתקשורת פורסמו תמונות של אנשים שטיילו בפארקים בקבוצות. שר הבריאות לשעבר ג'רמי האנט אמר אתמול, "עלינו להרחיב את ההגבלות מיד כדי למנוע טיולים לא הכרחיים. זה הזמן לא רק לבקש מהתושבים להימנע מפגישות, אלא להכריח אותם לעשות זאת".

"אף ראש ממשלה לא רוצה לקבוע הגבלות מהסוג הזה", אמר ג'ונסון אתמול. "אני יודע לאיזה נזק גורמות ההגבלות האלו לחיים של התושבים, לעסקים ולמשרות שלהם". בעיתונים הבריטיים מיהרו להכריז הבוקר על "סופו של החופש".

עד השבוע שעבר הפגין הממשל הבריטי בראשות ג'ונסון שאננות באופן הטיפול בנגיף, ואימץ גישה שנויה במחלוקת לפיה התפשטות המחלה בקרב אוכלוסיות שאינן בסיכון תביא להתפתחות "חסינות עדר" - כלומר, ששיעור גדול מהאוכלוסייה יתחסן באופן טבעי בעקבות החשיפה למחלה, וכך תיבלם התפשטות הנגיף. שינוי המדיניות התקבל בעקבות הערכות של מומחי בריאות שניבאו השפעה הרסנית על מערכת הבריאות בבריטניה והעריכו שכ-260 אלף בריטים ימותו מהווירוס בלבד.

ההכרזה של ג'ונסון מצרפת את בריטניה לקבוצת מדינות נוספות באירופה שהודיעו על סגר בניסיון לרסן את התפרצות הנגיף. אחרי איטליה, גם ספרד וצרפת הכריזו על הגבלות דומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ